Bikiny plážových volejbalistek Číňany těší. Je to zábavné a sexy, tvrdí

Plážový volejbal, Australanky Cooková s Barbettovou v zápase s Řekyněmi | foto: Reuters

15 2008
Mnozí Číňané doufají, že nynější olympijské hry přispějí k větší otevřenosti jejich společnosti. Osmnáctiletý pekingský student Süe Šeng-jüan vkládá svoje naděje do plážového volejbalu žen.

"Naše společnost byla vždy konzervativní, ale tohle by jí mohlo pomoci se otevřít," říká nedaleko hřiště, na němž v písku poskakují hráčky v bikinách.

Ženský plážový volejbal je velkým oživením olympijských her v Pekingu, které jsou velmi přísně organizovány. Televizní kamery a fotografové se neodříkají detailních záběrů na bronzově opálenou kůži posetou krůpějemi potu nebo na ruku nějaké hráčky, jak si upravuje klouzající plavky na těle, píše agentura AFP.

"My tady v Pekingu jsme daleko od všech pláží a máme jen vzácnou příležitost vidět něco takového. Je to zábavné a sexy," tvrdí šestačtyřicetiletý Wang Ta-fang.

Na lavičkách stadionu s 12 000 místy usedají zaměstnanci podniků, vládní činitelé nebo dobrovolníci, které na místo přivážejí desítky autobusů. Moderátoři je začínají rozehřívat a do mikrofonu vykřikují: "Je tady někdo? Chci slyšet nějaký ruch."

Diváci 29. olympijských her, kteří jsou ještě pod vlivem puritánství z let vlády Mao Ce-tunga, zřejmě oceňují tuto podívanou západního střihu, která se odehrává na pozadí hlasitých zvuků z diskotéky a v mnohem pestřejším prostředí, než je prostředí jiných sportovišť.

Například během zápasu USA - Kuba se dosud spíše pasivní diváci rázem probudili při příchodu velmi lehce oděných tanečnic s kovbojskými klobouky na hlavách. Rozezněla se rytmická hudba a fotoaparáty začaly rychle cvakat. Wang se přiznává, že z tohoto sportovního utkání si nafotil jen deset snímků, ale mladé ženy s vzhledem mažoretek má na stovce fotek. "Ty fotografie jsou pro mého syna, který je nyní v armádě a nemohl sem přijít," vysvětluje.

Plážový volejbal je na olympiádě místem, kde napětí zřejmě opadá. Hráčky Ruska a Gruzie se před středečním zápasem vřele objímaly a distancovaly se tak od ozbrojeného konfliktu o Jižní Osetii, v němž proti sobě stojí jejich země.

Podle úřednice Liou Siao-jen z Tchien-ťinu se plážový volejbal líbí Číňanům, kteří mají rádi hlasitou hudbu.  "Myslím si ale, že bude ještě dlouho trvat, než se ujme v Číně. Zůstane to sportem, na který se budeme spíše dívat než ho hrát," řekla Liou. "Tento sport je velmi oblíbený v zemích, které mají vlastní pláže, jako jsou Spojené státy a Brazílie. My je nemáme," křičí, aby přehlušila okolní hluk.

Autoři: ,


Nejčtenější

Třetí zlato z olympiády mládeže. Malíková vyhrála čtyřstovku

Talentovaná atletka Barbora Malíková

Atletka Barbora Malíková vyhrála na olympijských hrách mládeže závod v běhu na 400 metrů a získala...

Příliš bohatý život a předčasná smrt mocného funkcionáře Baumanna

Patrick Baumann hovoří v Los Angeles o chystaných olympijských hrách.

VIDEO Patrick Baumann byl snad všude. Mnohému předsedal, kdekomu šéfoval. Hodně toho změnil, počtu...Další česká medaile na olympiádě mládeže, oštěpař Florian má bronz

JEDINÝ POKUS. Oštěpařka Barbora Špotáková se na MS v Tegu připravuje na svůj

Třináctou medaili získala česká výprava na olympijských hrách mládeže, oštěpař Martin Florian...

Další z rubriky

Nedostatek her? Nebyl citron k čaji, říká basketbalistka Mokrošová

Česko - Španělsko: Martinezová (vlevo) a Mokrošová

Až se na soupisce ZVVZ USK Praha objeví jméno Markéta Bednářová, možná budou někteří fanoušci...

Poslechněte si olympijskou píseň Tří sester pro oštěpařku Špotákovou

Oštěpařka Špotáková (vlevo) a zpěvák Lou Fanánek Hagen

VIDEO Zlatá olympijská vítězka Bára Špotáková patří mezi nadšené fanynky Tří sester. Kapela se oštěpařce...

Výškař Bába ukončil kvůli bolavé patě sezonu

Jaroslav Bába

Výškař Jaroslav Bába se kvůli přetrvávajícím problémům s patou rozhodl předčasně ukončit letošní...Najdete na iDNES.cz