Bikros byl odložen. Medaile zůstaly v trezoru, trať zakrývají plachty

Jana Horáková brala deštivou nadílku s úsměvem. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

21 2008
Peking (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Historicky první sada olympijských medailí pro bikros zůstane v trezoru o den déle, než bylo v plánu. Dnešní finálový blok byl kvůli dešti o den odložen. "Závodila jsem i v horších podmínkách, ale tady se startuje z rampy, kde by to nebezpečně klouzalo," říká česká bikrosařka Jana Horáková.

Ze žhavého léta do usmrkaného podzimu se přes noc přesunul olympijský Peking. Asfalt v zatáčkách bikrosové dráhy včera pálil, že se na něj nedalo sáhnout, teď je pod plachtou, stejně jako rozjezdová rampa, skoky a terénní vlny.

"I kdyby se dalo startovat, závody by v dešti nebyly tak atraktivní. Moc by se neskákalo, byl by to závod o ničem," myslí si jediná česká bikrosařka, která se chystala na start.

Ochladilo se, je šero, hustě prší. Sychravý český podzim, jen s vyššími teplotami.

"Už od včerejška jsme tušili, že ze závodů nic nebude. Hodně se zatáhlo, foukal vítr; tak to tu vždy vypadalo před deštěm," říká Horáková. Přesto se v areálu už od časného rána chystala, jako by se mělo normálně závodit. "Museli jsme být připraveni, protože jsme nevěděli, na kdy bude závod přeložen."

Předpověď slibuje liják na celý den, a tak bude olympijský bikrosový areál stejně jako třeba kanál pro vodní slalom v provozu o den déle a závodit se bude až zítra.

Bikrosaři však na rozdíl od vodáků nemají v plánu den po soutěži letět domů, a tak je posun zase tolik netrápí. "Velká komplikace to není, akorát, že člověk už byl připravený a natěšený," říká Horáková.

Večer chtěla ukázat mamince s bratrem olympijskou vesnici, zítra plánovala výlet na Velkou čínskou zeď. "Snad to nějak stihneme," nedělá si těžkou hlavu.

Klasickému bikrosu déšť tolik nevadí, jenže v Pekingu to až taková klasika není. Osmimetrová startovací rampa dělá z bikrosu spíš supercross. "Na normálních bikrosových dráhách se v tomto počasí bez problému závodí. Už jsem jela v horším počasí, kdy to byla opravdu velká klouzačka. Člověk měl co dělat sám se sebou, aby se udržel, a ani nemusel s nikým soupeřit," říká česká aspirantka na medaili.

Odkládání závodů pro déšť zná jen z Ameriky, kde trať při dešti zakryjí a čekají na lepší počasí.

"Mně bahno nevadí, ale nepodávají se tak kvalitní výkony. V hezkém počasí to člověka víc baví," říká Horáková a těší se na zítřek, kdy už předpověď zase hlásí jasnou oblohu.Nejčtenější

Další česká medaile na olympiádě mládeže, oštěpař Florian má bronz

JEDINÝ POKUS. Oštěpařka Barbora Špotáková se na MS v Tegu připravuje na svůj

Třináctou medaili získala česká výprava na olympijských hrách mládeže, oštěpař Martin Florian...

Další z rubriky

Střelec Kostelecký je stále na roztrhání: Je to hektické, ale dá se to vydržet

Křest knihy o OH v Pekingu

Už tři týdny si střelec David Kostelecký užívá pocity olympijského vítěze. Od té doby se ale ještě...

Robert Změlík dražbou dresu Špotákové zachraňoval čest desetibojařů

Robert Změlík při návštěvě Českého olympijského domu v Pekingu

Robert Změlík, úspěšný vydražitel dresu oštěpařky Barbory Špotákové, pořídil tento suvenýr pro...

Peking? Pro Michalíka olympiáda na efekt

Michal Michalík

Je dva dny doma, pocity ale ještě vstřebává. Nejsou ani dobré, ani špatné. Jsou smíšené. Když se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz