Bikros byl odložen. Medaile zůstaly v trezoru, trať zakrývají plachty

Jana Horáková brala deštivou nadílku s úsměvem. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

21 2008
Peking (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Historicky první sada olympijských medailí pro bikros zůstane v trezoru o den déle, než bylo v plánu. Dnešní finálový blok byl kvůli dešti o den odložen. "Závodila jsem i v horších podmínkách, ale tady se startuje z rampy, kde by to nebezpečně klouzalo," říká česká bikrosařka Jana Horáková.

Ze žhavého léta do usmrkaného podzimu se přes noc přesunul olympijský Peking. Asfalt v zatáčkách bikrosové dráhy včera pálil, že se na něj nedalo sáhnout, teď je pod plachtou, stejně jako rozjezdová rampa, skoky a terénní vlny.

"I kdyby se dalo startovat, závody by v dešti nebyly tak atraktivní. Moc by se neskákalo, byl by to závod o ničem," myslí si jediná česká bikrosařka, která se chystala na start.

Ochladilo se, je šero, hustě prší. Sychravý český podzim, jen s vyššími teplotami.

"Už od včerejška jsme tušili, že ze závodů nic nebude. Hodně se zatáhlo, foukal vítr; tak to tu vždy vypadalo před deštěm," říká Horáková. Přesto se v areálu už od časného rána chystala, jako by se mělo normálně závodit. "Museli jsme být připraveni, protože jsme nevěděli, na kdy bude závod přeložen."

Předpověď slibuje liják na celý den, a tak bude olympijský bikrosový areál stejně jako třeba kanál pro vodní slalom v provozu o den déle a závodit se bude až zítra.

Bikrosaři však na rozdíl od vodáků nemají v plánu den po soutěži letět domů, a tak je posun zase tolik netrápí. "Velká komplikace to není, akorát, že člověk už byl připravený a natěšený," říká Horáková.

Večer chtěla ukázat mamince s bratrem olympijskou vesnici, zítra plánovala výlet na Velkou čínskou zeď. "Snad to nějak stihneme," nedělá si těžkou hlavu.

Klasickému bikrosu déšť tolik nevadí, jenže v Pekingu to až taková klasika není. Osmimetrová startovací rampa dělá z bikrosu spíš supercross. "Na normálních bikrosových dráhách se v tomto počasí bez problému závodí. Už jsem jela v horším počasí, kdy to byla opravdu velká klouzačka. Člověk měl co dělat sám se sebou, aby se udržel, a ani nemusel s nikým soupeřit," říká česká aspirantka na medaili.

Odkládání závodů pro déšť zná jen z Ameriky, kde trať při dešti zakryjí a čekají na lepší počasí.

"Mně bahno nevadí, ale nepodávají se tak kvalitní výkony. V hezkém počasí to člověka víc baví," říká Horáková a těší se na zítřek, kdy už předpověď zase hlásí jasnou oblohu.

Nejčtenější

USA se rozhodly vyslat do boje o zimní hry v roce 2030 Salt Lake City

Olympijské kruhy v jihokorejském Kangnungu.

Salt Lake City by se mělo ucházet o pořádání zimních olympijských her v roce 2030. Olympijský výbor...

Další z rubriky

Špotáková je nově nadporučicí. A s Abakumovovou už se přátelí

Barbora Špotáková, David Kostelecký, Vlasta Parkanová

VIDEO Už ne hodností poručice, ale nově jako nadporučice se bude po vojensku hlásit Barbora Špotáková....

Trenér zlaté oštěpařky Černý: Zlom přišel v Aténách

Barbora Špotáková a její trenér

Doporučujeme Atletický trenér Rudolf Černý spolupracuje s Barborou Špotákovou devátým rokem. Jak přiznal při...

Robert Změlík dražbou dresu Špotákové zachraňoval čest desetibojařů

Robert Změlík při návštěvě Českého olympijského domu v Pekingu

Robert Změlík, úspěšný vydražitel dresu oštěpařky Barbory Špotákové, pořídil tento suvenýr pro...

Najdete na iDNES.cz