Bikrosaři si pustili muziku a začali trénovat na olympijský závod

Michal Prokop před bikrosovou dráhou v Pekingu | foto:  Michal Sváček, MAFRA

18 2008
Peking (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Za zvuků černošských rytmů nastupuje na olympijskou scénu nové sportovní odvětví. Pod pěti kruhy se dnes poprvé začala točit malá dvacetipalcová kola bikrosových speciálů. Sport označovaný zkratkou BMX dnes zahájil své první tréninky.

Na otevření bikrosařského areálu už čekali i čeští reprezentanti Michal Prokop s Janou Horákovou. "Trať známe z loňského Světového poháru, a tak se na ni potřebujeme jen adaptovat," řekl 27letý cyklista po pondělní tréninkové dávce.

Rozjezd z osmimetrové rampy, tři ostré zatáčky, přibližně třináct skoků a zvlněný finiš.

. Kolem jsou hory? divili se bikrosaři

Bikrosová dráha je postavená na vyvýšené skalní terase nad velodromem, ve výšce jeho střechy. Na start se dostanete výtahem, nebo si sem můžete vyběhnout po rampě, kde není schodiště, ale jen strmé cesty, po kterých se občas dolů pustí cyklista.

Shora je výborný výhled do okolí. V těsném sousedství velodromu je zábavný lunapark, skrz obří horské dráhy dohlédnete na ošklivou průmyslovou zónu. A ještě dál na obzoru můžete spatřit hory.

Spatřit hory? Jak kdy! "Loni jsme celý týden o horách neměli vůbec tušení, přes smog nebyly vidět. Překvapily nás až poslední den," vzpomíná bikrosařka Jana Horáková na loňské závody Světového poháru.

Tak nějak budou vypadat premiérové závody nové olympijské disciplíny. Zatím se v nachystaném areálu trénuje, zkouší a nacvičuje. Závodníci se pouštějí z osmimetrové rampy, párkrát skočí, ale některé vlny jen prošlápnou. Na konci druhé rovinky většina končí, sjedou z dráhy a za chvilku už zase tlačí kolo podél schodiště nahoru na rampu.

"Start je nejdůležitější, tam se závod ze sedmdesáti osmdesáti procent rozhoduje," vysvětluje Prokop zaměření úvodních tréninků.

Za první rovinkou se trať otočí prudce doleva, a tak bude výhodné do závodu startovat z první brány ve startovacím zařízení. "Od toho je měřená kvalifikace, podle časů si budeme vybírat dráhy," říká náš průvodce bikrosařským tréninkem.

Příval nových jezdců na trať oznamuje klakson. Trénink je společný, každý si může jezdit podle své chuti, ale musí být obezřetný. Jakmile se z rampy valí další vlna závodníků, musí jim ti dole na trati jít z cesty.

Jednou na signál vystartuje osamocený bikrosař, příště vypálí celá osmičlenná skupina. "Všichni se navzájem známe, jak se nahoře sejdeme, tak vyrazíme na trať," říká český reprezentant.

. Horáková: Nejsme bezmozci

O bikrosu s olympioničkou Janou Horákovou

Bikros je po snowboardu či plážovém volejbalu dalším módním sportem mladé generace, který se dostal do olympijského programu. Diváci se mohou těšit na atraktivní a akční podívanou, tvrdé souboje na sotva čtyřistametrové dráze, ale také na uvolněnou atmosféru. Už při tréninku tady duní rytmická hudba, závodníci jezdí v pestrobarevných úborech, které nejsou tak upjaté jako dresy pro jiné cyklistické disciplíny.

Z této "mladé módy" Michal Prokop trochu vybočuje. Má tradiční modrý reprezentační dres s dominantní trikolorou. Přes celá záda však nosí ostře řezané číslo 12. "V bikrosu máme osobní čísla na celý život," přibližuje jednu ze specifik svého sportu. "Jen od jedničky až po osmičku mohou nosit závodníci, kteří se takto umístili na mistrovství světa," dodává.

INFOGRAFIKA: (kliknutím na obrázek zvětšíte)

INFOGRAFIKA: olympijská bikrosová dráha

Pekingskou dráhu navrhl americký stavitel Tom Ritzenthaler a kopii nechal doma postavit pro své krajany. "Na Američanech je vidět, že trať dobře znají. Rozjezdili se tady mnohem rychleji než my," říká Prokop.

On sám se dnes ráno s tratí seznamoval hodinu a půl, odpoledne už dal jen tři starty, jeden velký skok a po půl hodině trénink ukončil. "Už jsem unavený," přiznal.

Starty, skoky i zatáčky budou cyklisté nacvičovat ještě v úterý a od středy se tady už závodí. Bikrosařek bude na startu šestnáct, mužů dvakrát tolik. Michal Prokop i Jana Horáková budou v Pekingu patřit mezi favority.

Michal ProkopNejčtenější

Další česká medaile na olympiádě mládeže, oštěpař Florian má bronz

JEDINÝ POKUS. Oštěpařka Barbora Špotáková se na MS v Tegu připravuje na svůj

Třináctou medaili získala česká výprava na olympijských hrách mládeže, oštěpař Martin Florian...

Třetí zlato z olympiády mládeže. Malíková vyhrála čtyřstovku

Talentovaná atletka Barbora Malíková

Atletka Barbora Malíková vyhrála na olympijských hrách mládeže závod v běhu na 400 metrů a získala...Příliš bohatý život a předčasná smrt mocného funkcionáře Baumanna

Patrick Baumann hovoří v Los Angeles o chystaných olympijských hrách.

VIDEO Patrick Baumann byl snad všude. Mnohému předsedal, kdekomu šéfoval. Hodně toho změnil, počtu...

Další z rubriky

Špotáková je nově nadporučicí. A s Abakumovovou už se přátelí

Barbora Špotáková, David Kostelecký, Vlasta Parkanová

VIDEO Už ne hodností poručice, ale nově jako nadporučice se bude po vojensku hlásit Barbora Špotáková....

Plavec Jedlička: Takový masakr jsem nečekal

Jiří Jedlička

Tušil, že se v pekingském bazénu budou dít velké věci. Ale realita předčila jeho očekávání. Jiří...

Výškař Bába ukončil kvůli bolavé patě sezonu

Jaroslav Bába

Výškař Jaroslav Bába se kvůli přetrvávajícím problémům s patou rozhodl předčasně ukončit letošní...

Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce
Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce

Ministerstvo práce vyslalo do připomínkového řízení návrh, aby státní rozpočet financoval dětské skupiny a nově také mikrojesle. Do nich chodí hlavně děti, které nezískaly místo ve státní školce, ale jejich rodiče nastupují do práce dřív než po třech letech mateřské dovolené.Najdete na iDNES.cz