Bikrosařka Horáková si při pádu vyrazila dech, do finále nepostoupila

Jana Horáková (v modrém vpravo) - Jana Horáková padá v semifinálové jízdě přes argentinku Gabrielu Diaz. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

22 2008
Peking (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Pád v rozhodující třetí semifinálové jízdě připravil bikrosařku Janu Horákovou o postup do olympijského finále. Chtěla si takticky pohlídat postupové místo, ale připletla se do kolize jiných závodnic a při pádu si vyrazila dech. V součtu tří jízd skončila pátá, jedno místo za postupem.

"Přede mnou se srazily dvě závodnice, tak jsem přibrzdila a čekala jsem, co budou dělat. Jedna z nich to neustála, spadla a už se tomu nedalo vyhnout," popisuje smolnou první zatáčku třetí jízdy Horáková, která přepadla přes ležící Argentinku Diazovou. "Nebyl to nijak vážný pád, ale bohužel jsem si vyrazila dech, takže se nedalo jet dál."

Premiérovými šampiony v novém olympijském sportu se stali vicemistryně světa Anne-Caroline Chaussonová z Francie a lotyšský mistr světa Maris Strombergs. České medailové ambice zůstaly nevyužity, stejně jako Jana Horáková vypadl i Michal Prokop už v první vyřazovací fázi závodu.

Špatný start, naděje po druhé jízdě, pak pád

Olympijská premiéra bikrosu se neplánovaně protáhla do tří dnů, protože včerejší program byl kvůli dešti kompletně přeložen. Dnes se vrátilo teplé počasí a závody mají stejně jako středeční kvalifikace parádní letní atmosféru.

Semifinále se jelo na tři rozjížďky, z osmičlenných skupin postupovala dál vždy kvarteta jezdců a jezdkyň s nejlepšími výsledky.

Horákové se nepovedl start první jízdy, vyjela na šestém místě a na trati se jí podařilo předjet jedinou soupeřku. Druhý výjezd ze startovní rampy byl mnohem lepší, držela se kolem třetího čtvrtého místa a bojovala o uchování postupových nadějí.

V cíli byla čtvrtá a stejné místo zaujala i v průběžném pořadí. Na poslední postupové pozici měla dvoubodový náskok před dvojicí soupeřek. "Chtěla jsem si postup ohlídat, na startu jsem si vybrala vnější dráhu, abych měla jízdu pod kontrolou, ale pád všechno pokazil," říkala Horáková se slzami v očích.

Do závodu šla jako jedna z favoritek, věřila si na medaili, ale finále jí nakonec o dva body uteklo. "Pokazila jsem si to špatným startem do první jízdy, starty jsou bohužel mojí slabinou," přiznala.

Bikrosařky začaly doopravdy závodit až dnes, ve středu měly na programu jen kvalifikační jízdy na čas, podle kterých se nasazovalo do semifinále. V těch Horáková zajela v šestnáctičlenném poli osmý čas.

Mužů bylo na startu dvakrát tolik, ale středeční čtvrtfinále už nechalo ve hře jen šestnáct nejlepších. Překvapivě se mezi ně nedostal český bikrosař Michal Prokop.

. Výsledky


Muži:
1. Strombergs (Lot.) 36,190, 2. Day -0,416, 3. Robinson (oba USA) -0,782, 4. Jimenéz (Kol.) -2,947, 4. Van den Wildenberg (Niz.) -3,582, 6. Graves (Austr.) -1:43,043, 7. Nhlapo (JAR), 8. Godet (Fr.) oba nedokončili, ...Prokop (ČR) vyřazen ve čtvrtfinále.


Ženy:
1. Chaussonová 35,976, 2. Le Corguilleová (obě Fr.) -2,066, 3. Kintnerová (USA) -2,698, 4. Walkerová (N . Zél.) -2,829, 5. Diazová (Arg.) -3,771, 6. Callistová (Austr.) -43,633, 7. Coolsová (Kan.), 8. Readeová (Brit.) obě nedokončily, ...Horáková (ČR) vyřazena v semifinále.Nejčtenější

Další česká medaile na olympiádě mládeže, oštěpař Florian má bronz

JEDINÝ POKUS. Oštěpařka Barbora Špotáková se na MS v Tegu připravuje na svůj

Třináctou medaili získala česká výprava na olympijských hrách mládeže, oštěpař Martin Florian...

Dvě Barbory. Zlaté české naděje pro olympijské Tokio či Paříž

Barbora Malíková si doběhla pro zlato na mládežnické olympiádě v Buenos Aires.

Vyrostou z nich hvězdy pro hry v Tokiu či Paříži? Češky Barbora Seemanová a Barbora Malíková zatím...Další z rubriky

Oštěpařka Špotáková bude do oblíbené restaurace chodit rok zdarma

Barbora Špotáková před restaurací U Pinkasů

Po období nicnedělání a mediálního kolotoče okolo své osoby se Barbora Špotáková vrátila do...

Střelec Kostelecký je stále na roztrhání: Je to hektické, ale dá se to vydržet

Křest knihy o OH v Pekingu

Už tři týdny si střelec David Kostelecký užívá pocity olympijského vítěze. Od té doby se ale ještě...

Od úrazu až do Pekingu? Zkuste si to v počítačové hře

Běla Hlaváčková

Posloucháte hlas, při němž vás mrazí v zádech. "Mohl bych vám vyprávět svůj dojemný příběh. Mohl...Najdete na iDNES.cz