Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

3, 4, 6, 8. Češi jsou stále lepší. A jak to bude na hrách v Koreji?

Čeští olympionici, v čele s majitelkami zlatých medailí Martinou Sáblíkovou (vlevo v popředí) a Evou Samkovou (vpravo v popředí) se po návratu ze Soči sešli v Olympijském parku na Letné s fanoušky. | foto:  Dan Materna, MAFRA

24 2014
Soči (Od našeho zpravodaje) - Osm medailí ze Soči 2014 bylo nádhernou pohádkou českého sportu. Laťka je nastavena nesmírně vysoko. "Tohle se už nikdy nemusí opakovat," uvědomuje si i Ondřej Rybář, kouč veleúspěšných biatlonistů.

Za čtyři roky v jihokorejském Pchjongčchangu se ledová část olympiády uskuteční opět na břehu moře. Ale může být podobně úspěšný také český tým? Rozhodně se výrazně promění. Někdejší opory odejdou.

Přímo v Soči ukončil kariéru krasobruslař Tomáš Verner. Poslední sezonu skáče Jakub Janda a hraje hokejista Petr Nedvěd. A jak to bude s běžcem Lukášem Bauerem, neví zatím ani on sám. "Záleží na spoustě faktorů: věku, rodině, ale i na tom, jak se k tomu postaví svaz a sponzoři," tvrdí.

Na příští rok, po šampionátu ve Vailu, oznámili loučení sjezdaři Šárka Strachová a Ondřej Bank. Už jen jednu zimu plánují i akrobaté Tomáš Kraus a Nikola Sudová.

Na hry se s vysokou pravděpodobností nevrátí Jaromír Jágr. Hokejový tým, v Soči věkově nejstarší, dozná zásadního omlazení. O slovo se hlásí supertalent Hertl či gólman Mrázek.

Jiní sportovci, náležející věkem do střední generace, jsou naopak po hrách v Soči politi živou vodou. To platí v první řadě o běžkyni Evě Vrabcové ("ještě jeden olympijský cyklus vydržím"), ale i biatlonistovi Jaroslavu Soukupovi.

Fotogalerie

Současná biatlonová parta mužů v čele s Ondřejem Moravcem by mohla zůstat kompletní a jejich kolegyně, to je velký příslib do budoucna. Vždyť ženskému kvartetu je v průměru jen 24 let. Nejen Gabriela Soukalová ještě neukázala veškerý svůj potenciál. To samé platí rovněž pro trio mladých snowboardistek.

Rychlobruslařka Martina Sáblíková s účastí v Koreji 2018 stoprocentně počítá. "Až potom možná budu uvažovat o rodině." O její tréninkovou píli nikdo nemusí mít obavy, největším soupeřem bude spíše její občas bolavé tělo.

Na čtyři další roky závodů se chystá též krasobruslař Michal Březina, který ujišťuje: "Vím, že i na tu olympijskou medaili mám."

Další vzestup, snad až ke stupňům vítězů, by měla ukázat rychlobruslařka Karolina Erbanová, mezi biatlonisty se slibně jeví Michal Krčmář, zlato z olympiády mládeže už má sdruženář Tomáš Portyk, jen se musí naučit lépe běhat.

A určitě se objeví další. Vždyť kdo znal před čtyřmi lety Evu Samkovou? A Gabriela Soukalová, ta byla tehdy ve Vancouveru jen opomíjenou ženou z komparzu. Bude to jiný tým než v Soči. Neměl by však být méně ambiciózní.

Podívejte se, jak Letná přivítala zlaté olympioničky:

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze