Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Sobota 21. října 2017 Brigita

Bílé psycho. Nový film od Stevena Spielberga?

Zásah policie - ZÁSAH. Italská policie odjíždí z prohlídky pokojů rakouských biatlonistů. "Vypadalo to tam jako po výbuchu," řekl trenér Otto Jung. | foto: Reuters

23 2006
San Sicario, Sestriere - (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Rakouská výprava slaví triumfy Dorfmeisterové, Raicha a Gottwalda, ale deník Kurier píše: "Ani zlatý lesk nepřekryje naši ostudu." Chmury vládnou i v přepychovém domě s transparentem Salcburk 2014.V kandidatuře Mozartova města na zimní olympiádu teď zeje obří trhlina. Dopingový skandál.

Zato Steven Spielbergmá po Mnichovu námět na další film z olympijského prostředí. Název? Třeba Bílé psycho. O akční scény nebude nouze.

Dvě razie karabiniérů na pokojích rakouských běžců a biatlonistů i jejich doprovodu. Útěk dvou předních biatlonistů, Wolfganga Pernera a Wolfganga Rottmanna, z Itálie.

Zběsilá honička prchajícího kouče Waltera Mayera s policisty, při které nabourá dvě auta, narazí do zátarasů a skončí s pouty na rukou.

Jeho pokus o sebevraždu a internace na psychiatrické klinice v Klagenfurtu. A náhlé zmizení šéftrenéra rakouských běžců Emila Hocha i závodníka Rolanda Dietharta.

Kamera může umělecky ztvárnit stav pokoje běžců poté, co zde řádilo přepadové komando turínského prokurátora Guarinella.

"Vypadalo to tam jako po výbuchu bomby. Skříňky převrácené, tašky vyprázdněné, věci zničené. Totální chaos," oznámil trenér Otto Jung.

Ovšem půjde o film ze života. Protože to vše se v zákulisí turínské olympiády skutečně událo. Opět se zjevil démon Mayer.

Ten, který má na osm let zakázané olympiády poté, co v Salt Lake City 2002 nalezli v jeho pokoji krevní konzervy a injekční stříkačky.

Nyní skrýval ve svém pronajatém bytu v Sestriere 30 balíčků dopingových prostředků, zařízení na transfuzi krve a kontrolní přístroj Bio-test.

"Byl tu jako soukromá osoba," zní oficiální zdůvodnění Rakušanů.

Směšné. Ještě směšnější prohlášení následuje.

"Sportovci Perner a Rottmann opustili hry, protože je už nečekaly žádné závody," vyřkl Heinz Jungwirth, generální sekretář rakouského olympijského výboru.

Tomu chcete věřit? Perner, čtvrtý ze sprintu, a exmistr světa Rottmann by už nezávodili, když před nimi byla štafeta? Mimochodem: v té pak doběhli rakouští náhradníci poslední.

A biatlonový svět jásal. "Cítíme satisfakci. Někdy jsme těžko chápali, jak jim ze dne na den vylítla forma," řekl Pavel Levora, šéftrenér Čechů.

Dokonce i Janez Vodičar, místopředseda biatlonové federace, prohlásil: "Všichni jsme rádi, že je konečně odhalili."

Tisková konference prezidenta rakouského svazu Petera Schröcksnadela byla potom mediálním hitem. Jistě, Perner a Rottmann jsou údajně vyloučeni z reprezentace.

Ale zároveň: "Nenecháme si líbit, aby s našimi sportovci zacházeli jako s kriminálníky. Domníváme se, že při raziích neproběhlo vše v souladu se zákony," hřímal Schröcksnadel.

Také Hermann Maier se přidal: "Někdy si tu člověk připadá jako Usáma bin Ládin."

Platí snad: nejlepší obrana je útok?

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze