Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Pondělí 23. října 2017 Teodor, Theodor

Björndalen bude útočit na Dählieho rekord s manželčinou puškou

Ole Einar Björndalen | foto: AP

12 2010
Jednou z nejsledovanějších sportovních celebrit olympijských her ve Vancouveru bude biatlonista Ole Einar Björndalen. Šestatřicetiletý Nor by rád získal ještě čtyři cenné kovy, aby se stal podle počtu medailí nejúspěšnějším sportovcem v historii zimních olympiád.

Na rekord slavného krajana běžce na lyžích Björna Dählieho, který se dostal na stupně vítězů dvanáctkrát, bude Björndalen útočit s "novou" puškou od manželky Natalie.

"Letos jsem změnil nějaké věci, neboť každý rok něco měním. Kdybych neudělal změny, bylo by to nudné," podotkl Nor s úsměvem. "Zbraň jsem změnil jednoduše proto, že ta od manželky byla lepší než moje," pokračoval Björndalen, který nedělním sprintem na deset kilometrů zahájí svůj velký útok na Dählieho rekordní zápis.

V Kanadě by měl v součtu se štafetou nastoupit do pěti závodů, a pokud ve čtyřech z nich dosáhne na stupně vítězů, o jeden cenný kov překoná Dählieho rekordní zápis. Kdyby navíc dokázal zopakovat úchvatný výkon ze Salt Lake City, kde v roce 2002 čtyřikrát zvítězil, svého krajana by předstihl i v počtu zlatých medailí.

Dosud jich získal pět, Dählie má o tři víc. "Björn je skutečná legenda. Byl a je největším zimním olympionikem historie. Dotáhnout ho bude opravdu těžké, ale udělám vše, co bude v mých silách," řekl Björndalen.

Norský biatlonový král uzpůsobil olympiádě přípravu a během sezony vynechal několik závodů. V hodnocení Světového poháru je až devátý, přesto má mezi odborníky a bookmakery před velkou akcí i tentokrát neotřesitelnou pozici hlavního favorita. "Ale pozor, olympiáda je naprosto specifická. Nikdy nevíte, co se stane," upozornil Björndalen.

Připustil, že před čtyřmi lety zůstal v Turíně trochu za očekáváním, když získal "jen" dvě stříbra a jeden bronz. "Mít tři medaile je dobré, ale v Norsku se mnohem více cení jedno zlato. Věřím, že tentokrát to bude lepší," přál si. Cíle si ale neklade přehnaně vysoké.

"Když se dvakrát dostanu na pódium, budu šťastný. Konkurence je nyní opravdu silná a je těžké vyhrát závod," podotkl. Pokud mu bude sloužit zdraví, chtěl by startovat i za čtyři roky v Soči, kdy mu bude už 40 let. Hry v ruském středisku by byly jeho šestou olympiádou. "Když nebudu zraněný a budu se cítit dobře, chci jet. Jsem schopný zúčastnit se ještě další olympiády," dodal.

Autoři: ,


Grafton Recruitment Praha
ELEKTROMECHANIK, Bezděčín, až 33 000 Kč/měs.

Grafton Recruitment Praha
Středočeský kraj
nabízený plat: 30 000 - 33 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze