Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Úterý 24. října 2017 Nina

Björndalen míří do olympijských dějin. Chybí mu už jen dvě biatlonové medaile

SBĚRATEL OLYMPIJSKÝCH MEDAILÍ. Norský biatlonista Ole Einar Björndalen si v závodu na 20 kilometrů doběhl pro stříbrnou medaili, jeho desátou olympijskou. | foto: AP

19 2010
Whistler (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - V Turíně byl snad jediným sportovcem, který měl tři medaile, a stejně z olympiády odjížděl s pocitem zklamání. Na zlato norský biatlonový fenomén Ole Einar Björndalen nedosáhl zatím ani ve Vancouveru.

No konečně! oddechl si po dalším olympijském závodě, který měl stříbrný lesk. Až na třetí pokus se vrátil tam, kde to tak zná - mezi nejlepší trojici.

V úvodním sprintu se "utopil" ve sněhové vánici, která těm později startujícím znemožnila bojovat o vítězství. Ve stíhačce se pak ze 17. místa posunul o deset pozic.

Kde je ten starý Ole? divili se všichni. Vždyť před olympiádou prohlašoval: Budu spokojený, když se na stupně vítězů dostanu dvakrát.

dvojciferní medailisté

12 - Björn Dählie (Nor.) běh na lyžích 8-4-0 (1992 - 1998)

10 - Raisa Smetaninová (Rus.) běh na lyžích 4-5-1 (1976 - 1992)
- Stefania Belmondová (It.) běh na lyžích 2-3-5 (1992 - 2002)
- Ole Einar Björndalen (Nor.) biatlon 5-4-1 (1998 - 2010)

V individuálním závodě na 20 kilometrů dojel na druhém místě ve stejném čase jako Bělorus Novikov. Byla to jeho desátá medaile a zařadil se tak mezi "dvojciferné" hvězdy.

Björndalenova cesta do dějin pokračuje. V jeho úžasné sbírce desíti olympijských medailí už scházejí jen dvě, aby se vyrovnal největšímu zimnímu sportovci všech dob - Björnu Dähliemu.

"Dostihnout ho bude asi dost obtížné," říkal biatlonový král po slavnostním ceremoniálu ve Whistleru. "On byl největší olympionik, nejlepší sportovec světa."

Podle počtu medailí bezpochyby, v bílé stopě vydřel Nor osm zlatých. Měl ovšem výhodu, že ve své době mohl závodit na dvou zimních olympiádách ve dvou letech. Mezinárodní olympijský výbor změnil periodicitu her, po Albertville 1992 následoval Lillehammer '94.

Pro Björndalena je Vancouver pátou účastí pod pěti kruhy. Biatlonu kraluje celou dekádu a nezdá se, že by stárnul. "Jsem připravený ještě na jedny hry, do Soči přijedu," poslal 36letý biatlonista vzkaz svým soupeřům.

V CÍLI. Ole Einar Björndalen padl vyčerpáním na sníh.

V CÍLI. Ole Einar Björndalen padl vyčerpáním na sníh.

SBĚRATEL MEDAILÍ. Ole Einar Björndalen (vpravo) hýčká další cenný kov z olympiády. Zleva další medailisté Sergej Novikov a Emil Hegle Svendsen.

DALŠÍ MEDAILE. Ole Einar Björndalen hýčká další cenný kov z olympiády.

"Přijde mi až děsivé, jak nabitý, jak motivovaný Ole pořád je," kroutil hlavou Němec Michael Greis, který Nora v Turíně připravil o přízvisko největší hvězdy. Získal tam tři zlata.

Svého krajana by Björndalen mohl medailově dostihnout klidně už letos, v Kanadě ho stále čeká patnáctikilometrový hromadný start a štafeta. "Vyhrát tři medaile na olympiádě je krásné," říkal. "U nás v Norsku se ale počítá hlavně zlato."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze