Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bobista Prusis olympiádu těsně stihne

20 2002
Riga - Jeden z nejlepších světových bobistů Sandis Prusis z Lotyšska může startovat na olympijských hrách v Salt Lake City, přestože loni neprošel dopinkovou kontrolou. Rozhodla o tom Mezinárodní bobová federace, podle níž se trest má počítat ode dne kontroly. Zákaz závodní činnosti tak lotyšskému bobistovi vyprší 9. února, takže stihne boj o olympijské medaile.

Čtvrtý pilot z loňského mistrovství světa čtyřbobů měl 9. listopadu po tréninku v Park City pozitivní nález na nandrolon. Mezinárodní bobová federace mu na začátku roku udělila distanc. Po protestu Prusise a lotyšského svazu, podle kterých mohla za dopink speciální výživa, bylo rozhodnuto o změně v počítání začátku trestu.

"Existují přesvědčivé důkazy, že sportovec za pozitivní test nemohl," uvedl generální sekretář mezinárodní federace Ermanno Gardello. Lotyšský svaz mezitím propustil lékaře národního týmu, ale odmítl říci, zda to mělo souvislost s dopinkovou kauzou.

Prusis kvůli porušení pravidel přišel o body ve Světovém poháru, které získal v prosinci, což ovlivní jeho startovní pozici v Salt Lake City. "Pravděpodobně mě to bude stát medaili," řekl agentuře AP sedmatřicetiletý bobista, jenž se chystá na svou poslední olympiádu.

Anabolické steroidy odhalila dopinková kontrola koncem loňského roku také u dalších bobistů. Nejprve se provinila bývalá atletka Ludmila Engquistová ze Švédska a později Američan Jeff Laynes. Oba dostali distanc na dva roky.

Autor:


Další z rubriky

Norové žádají vrácení dopingových medailí


Oslo Představitelé Norského olympijského výboru vyzvali podle rakouské tiskové agentury APA Mezinárodní...

Norové podali stížnost kvůli dopingu


Lausanne Zástupci Norského olympijského výboru a tamního lyžařského svazu podali oficiální stížnost u...

Ruská federace tvrdě kritizovala Fetisova


Praha Ostrou kritiku Ruské hokejové federace si vysloužil hlavní trenér a manažer ruské olympijské sborné...Najdete na iDNES.cz