Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zimní olympiáda 2022 může být u Velké čínské zdi, nebo i na Slovensku

Ve kterém městě vystoupá vlajka s pěti kruhy v roce 2022? | foto: AP

15 2013
Termín vypršel, žádná další přihláška už není akceptovatelná. O zimní olympijské hry 2022 se utká šest měst - tedy dvakrát tolik, než o předchozí zimní olympiádu. Vítěze pak určí volby, k nimž dojde na zasedání Mezinárodního olympijského výboru v Kuala Lumpuru 2015.

Každopádně zapomeňte na doby, kdy o zimní olympiády usilovala klasická zimní střediska, počínaje francouzským Chamonix a švýcarským Svatým Mořicem a konče norským Lillehammerem. Tentokrát vstupují do bitvy o sněhové a ledové hry úplně jiná města:

Almaty (Kazachstán)

Peking (Čína)

Krakov (Polsko)

Lvov (Ukrajina)

Oslo (Norsko)

Stockholm (Švédsko).

Pokud pomineme různé městské sprinty, tak pouze Oslo se svým areálem Holmenkollen má podmínky a areál na pořádání vrcholných lyžařských soutěží. Naplňuje se však vize Mezinárodního olympijského výboru, který chce napříště i zimní olympiády pořádat ve velkých městech - s tím, že především za sněhovými soutěžemi se odtud bude dojížděť. Někdy až stovky kilometrů.

Stockholm by tak pořádal sjezdařské soutěže v 640 kilometrů (!) vzdáleném Aare, zatímco Oslo by poslalo sjezdaře do 200 kilometrů vzdálených středisek u Lillehammeru.

Dvacetimilionový Peking počítá pro svoji vizi her s horskou oblastí Čang-ťia-kchou u Velké čínské zdi a polský Krakov se střediskem Zakopané, ale i s některými lyžařskými soutěžemi ve slovenských Tatrách. Slovenská strana navíc usiluje, aby jim Poláci přidělili část hokejového turnaje.

"Jsem nadšen, že o hry se uchází tolik měst," říká Thomas Bach, nový prezident Mezinárodního olympijského výboru. Paradoxně, německý kandidát Mnichov, který měl být jedním ze silných hráčů do olympijského pokru, svoji kandidaturu stáhl. "Král" všech olympioniků totiž nemá patřičnou olympijskou podporu mezi "poddanými" u sebe doma. Ve všech čtyřech regionech, jež měly hostit případnou mnichovskou olympiádu, se obyvatelé v referendu postavili proti kandidatuře. Po porážce s korejským Pchjong-čchongem v bitvě o hry 2018 tak utrpěli němečtí sportovní funkcionáři ještě tvrdší direkt.

Mnichov mohl být prvním městem v historii, které by hostilo jak letní olympiádu (1972), tak tu zimní. Totéž však stále mohou dokázat Peking (letní hry 2008) a Stockholm (1912).

Ze šesti měst vybere Mezinárodní olympijský výbor 9. července 2014 užší skupinu kandidátů, která postoupí do finální fáze souboje o hry. Z nich pak členové MOV zvolí 31. července 2015 hostitele her.

Autor:


Nejčtenější

Wiggins se vzdal snu. O veslařskou medaili v Tokiu bojovat nebude

Bradley Wiggins mává divákům po překonání rekordu v hodinovce.

Pětinásobný olympijský vítěz v cyklistice Bradley Wiggins se vzdal myšlenky probojovat se na...

Další z rubriky

Švýcaři v referendu odmítli pořádání olympiády 2026 v Sionu

PODPORUJEME SION 2026. Nálepka na skle volební místnosti, kde Švýcaři v...

Švýcarsko se nebude ucházet o právo uspořádat v roce 2026 zimní olympijské hry. Obyvatelé kantonu...

Velmi žhavé hry: na maraton v olympijském Tokiu už v sedm ráno

VYČERPÁNÍ. Chorvatská vytrvalkyně Matea Matoševičová musela být v cíli...

Kdo si rád nazouvá tenisky ve chvílích, kdy je ráno ještě mladé, by následující zprávou měl být...

Odměny za olympijské medaile budou v červenci, potvrdil ministr

ZNOVU ZLATÁ. Češka Ester Ledecká zvítězila v druhém olympijském závodě -...

Ministr školství v demisi Robert Plaga (ANO) potvrdil, že šest českých olympioniků, kteří získali...Najdete na iDNES.cz