Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Sobota 21. října 2017 Brigita

Boj s časem: Čerstvě jsou autonomní, za rok chtějí na olympiádu

SVOBODA! Občanská válka skončila, Jižní Súdán získal samostatnost. Teď jeho sportovci vyhlížejí start v olympijském Londýně. | foto: Profimedia.cz

13 2011
Sedí na obřích zásobách ropy, přesto Jižní Súdán patří mezi nejchudší a nejméně vyvinuté státy světa. O víkendu si obyvatelé v referendu odhlasovali samostatnost a jeho sportovci hned vyhlásili přání: "I my chceme startovat na olympijských hrách. Stihneme to už za rok v Londýně?"

Reprezentanti ze země uprostřed Afriky mají aspoň jednu jistotu - za rok se smějí zúčastnit soutěží pod pěti kruhy. Jen pravděpodobně ne pod svojí vlastní vlajkou. Nejnovější země světa (193. v pořadí) musí nejdříve založit národní olympijský výbor, než bude přijata pod křídla toho mezinárodního.

"A to je zdlouhavý proces," varoval přes agenturu AFP jeden z členů MOV. Celý kolotoč papírování by se tak do 27. července 2012, kdy v Londýně všesportovní svátek vypukne, nemusel stihnout.

"Musejí mít minimálně čtyři sportovní federace, aby vůbec mohli svůj olympijský výbor založit," naznačil mluvčí MOV. Jako pravděpodobnější varianta se tak jeví premiérový start až na Hrách Britského společenství v roce 2014 v Glasgow.

Africká osmimilionová země vyhlásila svoji nezávislost v sobotu po skoro padesáti letech trvání občanské války, kde proti sobě stál muslimský sever s jižní, křesťanskou částí. Boje zavinily smrt skoro dvou milionů lidí.

"Byl to velký den. Pro mou rodinu, bratry, pro všechny. Vidím světlou budoucnost země," tlumočil budovatelské nadšení "svého" národa Luol Deng, který přijel oslavit velký den.

Deng je nejznámějším sportovcem původem z Jižního Súdánu, i když už od roku 2006 vlastní britské občanství. Černošský čahoun je kapitánem britských basketbalistů a hvězdou NBA hájící barvy Chicago Bulls, o kterém prezident Obama řekl: "Je to můj oblíbený hráč."

Třeba právě basketbal by mohl jednou být jihosúdánským průkopníkem na mezinárodním sportovním poli. "Naši hráči jsou vysocí, atletičtí, mají dobrou koordinaci," vypíchl Deng kvality. "A to je to, co basketbal potřebuje."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze