Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Boj vyhlásil Doktorům někdejší spoluvoják

28 2000
S y d n e y - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) Dramatičtější zápletku před olympijskými finálovými závody singlkanoistů na jezeře v Penrithu by sotva někdo vymyslel. Obhájce olympijského zlata z Atlanty Martin Doktor dojíždí v rozjíždce na 500 m druhý za Němcem Dittmerem a je ve finále. Jenže šéf německé kanoistické výpravy, český emigrant Josef Capoušek, podává protest, jury českého vodáka nejprve diskvalifikuje, aby ho po apelu z Doktorovy strany dnes ráno zase omilostnila. Martin si oddechne, zatímco jeho otec a trenér Josef Doktor jen stěží potlačuje vztek. S Capouškem, který pod ním sloužil ještě v Čechách na vojně, se v lásce očividně nemají!

"Nemám nic proti rodině Doktorů ani české kanoistice. Celý protest byl veden ve snaze otevřít oči rozhodčím, jejichž výkony nejsou zrovna profesionální." tvrdil pár minut po dnešním osvobozujícím verdiktu mezinárodní jury s již mírným zahraničním přízvukem samotný původce celého sporu Josef Capoušek.

"Nejde o to, že protestoval vítěz rozjížďky, šlo skutečně jen o princip. Jsem si jist, že provinit se Dittmer, tak by byl Pepa Doktor první, kdo by protestoval taky."

Jmenovaný Josef Doktor se pak v dočasném sídle Doktor teamu v Penrithu musel ke klidné reakci téměř nutit.

"Raději to nebudu komentovat, k něčemu takovému bychom se nikdy nesnížili. Minulost pana Capouška je všelijaká, ale to sem momentálně nepatří. Je pravda, že se známe z vojny, sloužil pode mnou, ale po letech se potkáváme za opravdu podivných okolností..."

Capoušek, který do Německa odešel před dvaceti lety a posledních deset let působí v roli šéftrenéra německých kanoistů, se hájil tím, že podat protest vyplývalo z titulu jeho funkce.

"Když mě po dojezdu naši trenéři upozornili, že Martin možná nedodržel stanovený pětimetrový odstup, musel jsem na jejich přání jít učinit patřičné kroky, neboť to je můj džob. Původně jsem se chtěl v cílové věži jen informovat, ale řekli mi, že mám buď podat protest nebo odejít a tak to celé vzniklo. Je to normální procedura, váš generální sekretář Petr Mokrý pro to má určitě pochopení."

Petr Mokrý vyjádření svého německého protějšku raději nekomentoval, neboť to nejpodstatnější - zrušená Doktorova diskvalifaikace a možnost finálového startu - se mu dosáhnout podařilo.

"Mezinárodní jury o celém případu jednala dnes ráno celou hodinu za přítomnosti předsedy technické federace Němce Feldhoffa, nizozemského pokladníka, maďarského sekretáře, prvního brazilského a druhé australské viceprezidentky. Osobně jsem přítomen nebyl, ale pak mě zavolali a oznámili verdikt o zrušení diskvalifikace. Krátce jsem poděkoval a nad jejich rozhodnutím vyjádřil potěšení, neboť je ve prospěch kvality olympijských soutěží. Nijak to nekomentovali a tím to celé skončilo."

Českému diplomatickému vítězství asi nejvíce napomohl již včera často skloňovaný bílý praporek.

"Jury vyslechla názor závodní komise a traťového rozhodčího. Jeho stanovisko zůstalo neměnné  a sice, že závod byl regulérní, což již včera potvrdil bílým praporkem. Navíc video, podle něhož se rozhodlo včera, se podle řádů k vynesení verdiktu používat nesmí a komisaři byli také patřičně pokáráni!" přiblížil zákulisní atmosféru Mokrý, který se během napínavého včerejšího dne dozvídal zajímavé ohlasy.

"Doneslo se mi, že se během včerejšího večera a dnešního rána rozdělil tábor na dvě skupiny. Jedna byla zastáncem toho, aby byla zajištěna kvalitní olympijská soutěž, což by  vyřazením závodníka,  který svou jízdu nijak  nezvýhodnil na úkor jiných, rozhodně nenastalo. No a ti druzí se přikláněli k variantě Martina vyloučit. Naštěstí odešli poraženi..."

 

Autor:


Další z rubriky

Paralympici se vrací se svým pokladem


S y d n e y Na hrách XI. letní paralympiády v Sydney vybojovali čeští reprezentanti dohromady 43 medailí, z...

Tenk vystřílel druhý český bronz


VIDEO S y d ne y O třetí olympijskou medaili pro české barvy se dnes ráno postaral český střelec Martin Tenk, který...

Plavkyně Hoffmanová dohmátla pro zlato


S y d n e y Počet cenných kovů, které v Sydney získali čeští handicapovaní sportovci, se po dnešku zastavil...Najdete na iDNES.cz