Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Čtvrtek 19. října 2017 Michaela

Bojkot olympiády kvůli logu je jen výkřik, míní šéf ČOV. Nebude mít efekt

Předseda ČOV Milan Jirásek | foto: Lukáš BíbaMF DNES

2 2011
Žádnou odezvu nebude mít podle předsedy Českého olympijského výboru Milana Jiráska hrozba Íránu neúčastnit se kvůli podobě loga olympijských her v Londýně v příštím roce. Podle Jiráska bojkot olympiády v dnešní době nemá opodstatnění a nebude účinný. "Myslím si, že je to jen takový výkřik," řekl Jirásek.

Islamistickému režimu v Teheránu logo letní olympiády 2012 připomíná slovo "Zion", čili označení jeho úhlavního nepřítele Izraele. Zubaté ztvárnění čísla 2012 je prý jen skrytou proizraelskou propagandou.

"Myslím, že žádný bojkot v této moderní době nemá opodstatnění a nebude účinný," řekl Jirásek iDNES.cz.

Bývalý atlet a nyní šéf organizačního výboru Sebastian Coe představuje logo her v Londýně 2012

Bývalý atlet a nyní šéf organizačního výboru Sebastian Coe představuje logo her 2012

"Pokud by Írán hry bojkotoval, asi by to nebylo žádné neštěstí," dodal v nadsázce s tím, že s touto zemí jsou ve světovém sportu neustále potíže.

"Je známá kauza, kdy se mělo v Íránu konat mistrovství světa v travním lyžování a oni si představovali, že tam ženy budou jezdit zahaleny. A těch problémů bylo mnoho."

Írán už podal oficiální stížnost Mezinárodnímu olympijskému výboru. Požaduje změnu loga a výslech jeho designerů. V opačném případě prý svým sportovcům účast v Londýně zatrhne.

Za návrh olympijského loga z pera agentury Wolf Ollins dal organizační výbor her v Londýně 400 tisíc liber. Kritici ale tvrdí, že výsledek připomíná nepovedené umění z doby kamenné a že to je urážka olympiády.

Karikatura loga OH v Londýně 2012

Karikatura loga OH v Londýně 2012

Karikatura loga OH v Londýně 2012

Karikatura loga OH v Londýně 2012

"Mně se to logo také nelíbí, připadá mi takové neklidné. Nevidím v něm žádnou podobnost a simulaci nějakých symbolů. Dovedl bych si představit něco takového, co bude víc lahodit oku," pokračoval Jirásek.

"Ale vybrali si ho, vyšlo z nějaké soutěže a tak to je. Pochybuji, že by se něco  měnilo, zejména kvůli íránskému protestu. Možná to dá trochu zapravdu těm v Británii, kteří tohle logo po výtvarné stránce kritizovali."

Grafici si už s výsledným logem pohráli. Místo data do něj vepsali slovo SHIT (asi netřeba překládat), jiným zase připomíná postavičku Lisy Simpsonové při ne zrovna slušné činnosti.

Líbí se vám logo olympijských her v Londýně 2012?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 23. března 2011. Anketa je uzavřena.

NE 1114
ANO 588
Autoři: ,


Avokádové quacamole
Avokádové quacamole

Rychlovka, kterou zvládne a miluje každý.

Najdete na iDNES.czmobilní verze