Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Úterý 17. října 2017 Hedvika

Bokroš: Růžička a Bykov mají hráče na výběr. My Slováci musíme brát všechno

Češi vstoupí do olympijského turnaje právě soubojem se Slovenskem | foto: Profimedia.cz

20 2010
Olympiáda by měl být vrchol. Kvůli hokejovému turnaji ve Vancouveru přeruší NHL, dorazí nejlepší hráči na světě. Jenže na Slovensku zůstávají všichni při zemi. Dopředu totiž tuší, že na velký úspěch mohou rovnou zapomenout.

"Nebude to tu tak žhavé," tvrdí slovenský trenér Ernest Bokroš. "Lidé budou mnohem víc prožívat mistrovství světa, které v roce 2011 hostíme. Jak znám naši mentalitu, tak nás tu čeká slovenské národní povstání."

Čím to, že naše východní sousedy výjimečný turnaj až tolik nevzrušuje? Na vině je současný stav tamního hokeje. Lidi otrávila například porážka od béčkového výběru Česka z prosincových oslav 80. let slovenského hokeje, kdy domácí nastoupili v nejsilnější možné sestavě.

jak by mohly vypadat útoky

Marián Hossa, Demitra, Gáborík
Pálffy, Stümpel, Zedník
Šatan, Handzuš, Bartečko
Kopecký, Radivojevič, Marcel Hossa
Cibák

"Za týden byl ale klid, vždycky to tu vyšumí do ztracena. Přesto se nacházíme ve velmi těžkém období, protože ve Vancouveru bude reprezentovat poslední generace, která je ve velkém počtu zastoupená v NHL. Až skončí, bude zle," říká Bokroš.

Slovensko se přesto bude na olympiádě moci opřít o tradičně kvalitní útok. Vždyť Marián Hossa a Gáborík patří mezi nejlepší forvardy v zámoří. K nim si připočtěte slavná jména jako Demitra, Pálffy či Stümpel. Jistě, nejlepší roky už mají za sebou, to samé se dá ale směle prohlásit i o Jágrovi či Fjodorovi.

"Naše nevýhoda je v tom, že nemáme z čeho vybírat. Musíme brát všechno, co je zdravé a má trošku formu. Váš Růžička nebo ruský Bykov řeknou dvěma hráčům ne, jednomu ano, kdežto my musíme říct všem jo. To je ten obrovský rozdíl," popisuje Bokroš.

Proto reprezentační kouč Ján Filc musel na soupisku zapsat i útočníka Šatana, který byl v době nominace několik měsíců bez angažmá. "Z NHL snad s výjimkou Svatoše a Valábika jedou všichni."

Gáboríka s hossou bych rozdělil

Slovensko na olympiádě podle všeho vyrukuje s hvězdným útokem Marián Hossa, Demitra, Gáborík. Ernest Bokroš by však elitní formaci roztrhl. "Jsou to sice nejlepší hráči, které máme k dispozici, ale naposledy jim to nešlo. Ono je někdy potřeba ten stereotyp rozbít," tvrdí. Se spojením Pálffy, Stümpel však souhlasí. "K nim bych dal někoho rychlého, třeba Zedníka nebo Šatana. Na Handzuše zřejmě zbyde místo ve třetí formaci a tu čtvrtou vytvoří kluci z Evropy."

Do výběru se tak dostali i hráči z Evropy: útočníci Radivojevič, Marcel Hossa, Bartečko, Cibák, Zedník či bek Štrbák. A právě s obranou, ze které kvůli zlomenému zápěstí vypadl Lintner, a brankáři budou mít Slováci na turnaji největší problémy.

"Lintner je kvalitní ofenzivní bek, ale dá se nahradit. Horší by bylo, kdyby se zranil Chára nebo Višňovský. S ostatními bude potíž, vždyť třeba Meszároš se Sekerou nejsou v základních sestavách svých týmů. Což je pár týdnů před olympiádou dost špatné," upozorňuje Bokroš.

A s gólmany je to stejné. Halák v Montrealu ani Budaj v Coloradu nemají pozici jistou. Kdo by měl na olympiádě chytat? "Těžko odhadovat, protože pan Filc je bývalý brankář a ti mají vždycky jiný pohled než normální trenér. To je to samé jako Bříza u vás. Mně osobně se na dálku víc líbí Budaj."Najdete na iDNES.czmobilní verze