Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bolt v Riu: písnička od novináře i křepčení s tanečnicemi samby

9 2016
Rio de Janeiro (Od naší spolupracovnice) - Největší hvězda. Největší scéna. A největší show. Pravda, předešlé tři vety je možné vztahovat v Riu ke dvěma sportovcům. Zatímco ta první (Michael Phelps) „zařezává“ v bazénu, ta druhá ještě ani nevstoupila na plochu atletického stadionu - a už září. Směje se, žertuje, tančí. „Rád bavím, protože to po mě lidi chtějí. Snažím se je bavit a dělat jiné věci. To jsem já.“ Toť citát Usaina Bolta.

V olympijské vesnici jamajský sprinter ochotně pózuje na selfie, užívá si luxus samostatného pokoje, který mu přidělilo vedení jamajské výpravy. (Byť televizi si do něj prý musel koupit.)

S médii se potkal poprvé od příjezdu do dějiště olympijských her. Stovky zástupců médií čekaly na vstup do útrob Cidade das Artes, největšího divadla v Jižní Americe a domovské scény Brazilského symfonického orchestru, víc než dvě hodiny.

A dle ohlasů to prý bylo impozantní setkání, plné veselých momentů.

Férový závod? Nic v životě není garantováno...

Ač se tisková konference nesla v uvolněné atmosféře, zásadním otázkám se Usain Bolt nevyhnul. Očekává v Riu „férový závod"? zněla otázka směrem k dopingovým aférám nejenom posledních týdnů.

Odpověď: „Nic v životě není garantováno. Ale netrápím se tím. Je na WADA a Mezinárodním olympijském výboru, aby se tím zabýval. Je jdu závodit a zapůsobit. Ale myslím, že se sport ubírá správným směrem. Odplevelujeme ho od toho špatných. Lidé by měli věřit. Musíme si projít špatným obdobím, abychom se dostali do těch dobrých. Věřím, že za pár let bude sport čistý."

Norský novinář místo dotazu předvedl překvapivý raperský výkon: oslavnou píseň vlastní tvorby s přáním úspěchu pro jamajského sprintera. Brazilské tanečnice samby zatáhly do své choreografie i samotného Bolta. A ten si vše točil mobilním telefonem a posléze zveřejnil na sociálních sítích.

Potřetí pod pěti kruhy nastoupí k trojboji 100 m + 200 m + 4x100 m.

Z Pekingu 2008 a Londýna 2012 má doma šest zlatých.

V Riu by rád přidal další tři. A pak?

„Tohle jsou určitě moje poslední olympijské hry,“ zopakoval své rozhodnutí. Spousta známých mu ho rozmlouvá. Jenže on má jasno. Po mistrovství světa v Londýně 2017 chce opustit svět vrcholové atletiky.

Pár dnů před prvním startem v brazilské metropoli si užívá atmosféru. Zdravotní problémy jsou prý pryč.

09.srpna 2016 v 01:08, příspěvek archivován: 09.srpna 2016 v 03:55

.@usainbolt goes head to head with Samba dancers @ a Olympic Assoc. press conferenc@rmakynyn pi#JAinRioi#Rio20161pic.twitter.com/vhfRIT62o4o4

Na rozdíl od vstupenek na finále nejkratšího sprintu - na atletický vrchol her, finále běhu na 100 m s očekávaným duelem Usain Bolt versus Justin Gatlin - jsou totiž ještě pořád nějaké v prodeji. I proto poslal jamajský blesk prostřednictvím Twitteru vzkaz fanouškům: „Jsem tady v Riu, abych přepsal historii. Tak si určitě kupte vstupenku a přijďte se podívat. Bude to skvělé.“

Při vzpomínce na jeho předešlá (nejenom) olympijská galapředstavení asi o jeho slovech pochybovat nelze...Další z rubriky

Boxer Alojan a vzpěrač Sincraian dopovali a přijdou o medaile z Ria

Rumunský vzpěrač Gabriel Sincraian na olympijských hrách v Riu de Janeiro.

Ruský boxer Michail Alojan a rumunský vzpěrač Gabriel Sincraian přijdou kvůli dopingu o olympijské...

Jamajčané byli v Pekingu pozitivní na clenbuterol a MOV o tom mlčel

Usain Bolt před tabulí se světovým rekordem - Jamajský sprinter Usain Bolt před...

Mezinárodní olympijský výbor zatajil a dále nevyšetřoval pozitivní dopingové testy několika...

Keňský olympijský funkcionář byl zatčen pod postelí v bytě plném bot Nike

Ben Ekumbo

Viceprezident Keňského olympijského výboru byl v pondělí zatčen kvůli podezření z rozkrádání....

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!Najdete na iDNES.cz