Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bolt, Bolt, Bolt! Pod pěti kruhy se pořádky nemění

KLASICKÉ GESTO. Usain Bolt baví diváky po olympijském triumfu na stometrové distanci. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

15 2016
Neptejte se. Nepochybujte. Králem běhu na 100 metrů je Usain Bolt. Tečka. Peking 2008 - Londýn 2012 - Rio de Janeiro 2016 viděly stejný obrázek: drtivý triumf jamajského blesku. 29tiletý sprinterský fenomén rozšiřuje o nedělním večeru svou sbírku: o olympijskou medaili s pořadovým číslem sedm. Jak k ní doběhl?

Sobotní rozběh v jeho podání? Klid na olympijském stadionu za 10,07 sekundy. Justin Gatlin, jeho letitý americký rival, je v první fázi olympijského „trojboje“ rychlejší o šest setin.

K nedělnímu semifinále nastupuje čtyři minuty po deváté večer místního času. Vítěz prvního běhu Francouz Jimmy Vicaut upírá pohled k výsledkové tabuli s časem, pohledy diváků se ale stáčí k prostoru startu. Jamajčan a jeho sedm kolegů vchází na plochu stadionu. První bouřlivý aplaus.

Pečlivě si upravuje bloky, zlehka z nich vyběhne. Potlesk zaplněných tribun opětuje potleskem - odpovědí mu je skandování „Bolt! Bolt! Bolt!“.

Při představování pokýve hlavou do kamery, naširoko roztáhne ruce. Ukazovák pravé ruky si přiloží na rty a tiší tribuny. Přes prsa udělá tradiční křížek, pošle „pozdrav“ do nebes a v dráze číslo šest zaklekne do bloků.

Fotogalerie

Výstřel startéra. A vzápětí druhý. Ulitý start. Andrew Fisher, Bahrajnec s jamajskými kořeny schovává hlavu do dlaní. Bolt tiší tribuny. Start - a zakrátko vyšle jasný vzkaz pro soupeře. Časomíra v cíli hlásí: 9,86, jeho nejlepší letošní výkon. Jeden úsměv do kamery a odchod do útrob stadionu. Finále je na programu za necelých osmdesát minut.

Na třetí semifinále nekouká. Možná ani neslyší bučení, kterým Američana s cejchem dopingového hříšníka Gatlina „vítá“ brazilské publikum. Gatlin nedbá, semifinále prolétne za 9,95 a v plynulém výklusu mizí v mixzóně.

Finálová osmička je jasná - dle drah budou seřazeni: 2 - Trayvon Brommell (USA), 3 - Akani Simbine (JAR), 4 - Justin Gatlin (USA), 5 - Jimmy Vicaut (Fr.), 6 - Usain Bolt (Jam.), 7 - Andre de Grasse (Kanada), 8 - Ben Youssef Meite (Pobř. Slon.), 9 - Yohan Blake (Jam.).

Pohled televizních kamer ukazuje na velkoplošných obrazovkách, jak Bolt v zákulisí klábosí s krajanem Blakem. Stadion mezitím šílí - Jihoafričan Wayde van Niekerk šokuje famózním světovým rekordem v běhu na 400 m: 43,03 s. Zastíní Bolta?

Ve 21.20 nastává opět čas pro sprint. Jeden za druhým vybíhají finalisté stovky z tunelu na plochu. Na Gatlina diváci opět bučí. U Jamajčana, posledního příchozího, ječí. S roztaženýma rukama zdraví Bolt tribuny, v obličeji soustředěný výraz. V sázce je hodně. Získá potřetí v řadě olympijské zlato v běhu na 100 metrů?

Předstartovní rituál nemění - kontrola bloků, jeden lehký start, zamávání nadšeným tribunám. Ještě si zakryje část tváře, do kamery vystřihne úsměv a pár grimas. Křížek a pohled do nebes. Start z dráhy číslo šest - a potřetí se opakuje historie.

V závěrečných třiceti metrech se jasně dostává před soupeře. Kousek před cílem se bouchá do prsou. Výsledek? 1. místo za 9,81. Za ním Gatlin, třetí Kanaďan de Grasse...

Stadion šílí, Bolt s úsměvem od ucha k uchu slaví. Z tribuny k němu letí žlutá čepice, při čestném kolečku se fotí s plyšovým maskotem i čerstvě dekorovanými medailistkami ze sedmiboje. V cílovém prostoru sundává zlaté tretry a ještě skočí mezi fotografy. Natahuje ruce na tribuny, aby pozdravil své nejbližší.

Když konečně vystřihne „blesk“, populární gesto, kterým se proslavil, tribuny jásají nejbouřlivěji.

Pod pěti kruhy se stále nic nemění.Další z rubriky

Policie zatkla předsedu brazilských olympioniků. Je viněn z korupce

Pelé (vpravo), brazilský prezident Luiz Inacio Lula da Silva (vlevo) a šéf kandidatury Carlos Arthur Nuzman slaví přidělení OH 2016 Riu

Brazilská policie zatkla předsedu národního olympijského výboru Carlose Arthura Nuzmana a obvinila...

Kazašský vzpěrač Ilin přišel kvůli dopingu hned o dvě olympijská zlata

RUKU NA SRDCE.  Kazach Ilja Ilin je prvním vzpěračem, který dokázal v Londýně

Kazašský národní hrdina vzpěrač Ilja Ilin přišel kvůli dopingu o zlaté olympijské medaile z Pekingu...

Jamajčané byli v Pekingu pozitivní na clenbuterol a MOV o tom mlčel

Usain Bolt před tabulí se světovým rekordem - Jamajský sprinter Usain Bolt před...

Mezinárodní olympijský výbor zatajil a dále nevyšetřoval pozitivní dopingové testy několika...Najdete na iDNES.cz