Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Pátek 20. října 2017 Vendelín

20 milionů Britů + 3 500 fotek = 9,63 v podání jamajského blesku Bolta

BOLT BĚŽÍ. Nejsledovanější atletický závod fotily stovky fotografů. Kromě samotného běhu čekali i na Boltovo vítězné gesto. (6. srpna 2012) | foto: Profimedia.cz

7 2012
Londýn (Od zpravodajky iDNES.cz) - Cvak, cvak, cvak! Kdyby v tom momentu vypadl na olympijském stadionu v Londýně elektrický proud, možná by to ani nebylo poznat. Jakmile se Usain Bolt připravil ke startu finálové olympijské stovky, kulisu mu vytvořily tisíce blesků fotoaparátů. Od diváků i od profesionálů, kteří se snažili zdokumentovat každičký pohyb fenomenálního Jamajčana.

Odborníci jej obdivují kvůli famózním výkonům, diváci ho milují kvůli bezprostřednímu chování a fotografové, ti zbožňují jeho pózy. "Fotí se strašně dobře, dělá z atletiky nádherné divadelní představení," říká Michal Růžička, fotograf MF DNES. "Díky Boltovi je pro nás focení mnohem atraktivnější."

20 milionů u obrazovek BBC

Víc než dvacet milionů diváků vidělo triumf Jamajčana Usaina Bolta na obrazovkách BBC. Finále mužské stovky se stalo suverénně nejsledovanější disciplínou olympijských her v Londýně.
Absolutně nejatraktivnějším programem z Londýna byl však dosud zahajovací ceremoniál, velkolepou show pod taktovkou režiséra Dannyho Boylea sledovalo víc než 26,9 milionu diváků.

Což je při finále sprintu na olympijských hrách poznat letmým pohledem. Akreditovaní fotografové mají na olympijském stadionu k dispozici 600 přesně vymezených pozic. Před sprinterským soubojem se jich nejvíc naskládalo na tribuně, postavené čelem k cílové rovince - desetipatrové platformě nad televizními kamerami.

"Na ní máme k dispozici 342 fotopozic. Na finále mužské stovky byly všechny obsazeny," řekl koordinátor fotografů na atletických soutěžích pod pěti kruhy Tony Waymouth. Dalších tři sta míst našli v prvních řadách vedlejší tribuny, mírně v zatáčce.

Pouze šestnáct vyvolených se dostalo na plochu. "Taková jsou pravidla Mezinárodní asociace atletických federací," vysvětloval Waymouth. "Kromě toho bylo na ploše umístěno dalších čtyřicet fotoaparátů na dálkové ovládání."

Fotogalerie

Nejpočetnější zastoupení měly samozřejmě světové agentury - Reuters vyslal na nejkratší mužský sprint 19 svých fotografů, agentura AP o jednoho méně.

AP měla k dispozici dalších dvacet fotoaparátů na dálkové ovládání. Celkem 38 přístroji snímali fotografové americké agentury vrchol olympijských her. Z nejkratšího sprintu, který v podání Usaina Bolta trval 9,63 sekundy, pořídili celkem 3 500 snímků! První oficiální fotografie pro své klienty zveřejnili necelé dvě minuty po doběhu olympijského finále...

Největší úskalí? V takovém množství by je nemělo co překvapit. V jiné situaci se ocitají fotografové-jednotlivci, kteří nepracují v kolektivu. Jejich jedinou zbraní je ostražitost. Nečekaných situací totiž může nastat spousta - třeba ulitý start jako na loňském mistrovství světa v Tegu, nebo zranění. "Pro mě by bylo noční můrou, kdyby nevyhrál," říká Růžička. "Já jsem totiž celý závod 'běžel' s ním," přiznává, že objektiv zaměřil do dráhy číslo sedm. A trefil.

Najdete na iDNES.czmobilní verze