Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Úterý 24. října 2017 Nina

Bolt má z Londýna druhé zlato, na olympiádě vyhrál i dvoustovku

POTICHU. Usain Bolt slaví svou druhou zlatou medaili na hrách v Londýně. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

9 2012
Londýn (Od zpravodaje iDNES.cz) - Druhý start, druhé olympijské zlato. Jamajský sprinter Usain Bolt vyhrál v Londýně i při svém druhém startu - v závodě na 200 metrů. Světový rekordman zaběhl čas 19,32 vteřiny a dovolil si těsně před cílem zvolnit. Málem ho předběhl krajan Yohan Blake. Triumf Jamajčanů završil třetím místem Warren Weir.

Dva polibky na cílovou čáru ukončily čestné kolečko nejrychlejšího muže planety. Usain Bolt tudy dvakrát proběhl jako první, po stovce bere v Londýně podruhé zlatou medaili.

"To je to, co jsem chtěl, a mám to," pronesl Bolt. "Jsem na sebe moc hrdý. Po náročné sezoně jsem přijel jsem a dokázal to. Myslel jsem si, že světový rekord je možný. Byl jsem dost rychlý, ale ne dost fit."

Oproti kratšímu závodu Bolt ve dvoustovce okamžitě vypálil vpřed a na konci zatáčky už měl velký náskok. Pak si dovolil na chvíli zvolnit, až se na něj dotáhl Blake.

Fotogalerie

Tři čtyři kroky před cílem ovšem rozhodly o tom, že vítězem se stal očekávaný favorit, Blake bere s časem 19,44 stříbro stejně jako na stovce.

Jamajka na dvousetmetrové dráze dominovala, všechny tři medaile putují do Karibiku. Za Blakem totiž doběhl Weir v čase 19,84. Až čtvrté místo bylo volné pro závodníky mimo karibský ostrov - "bramborovou" bere americký sprinter Wallace Spearmon.

Zlatý úspěch navíc znamenal, že Bolt se po dlouhých letech stal prvním atletem, který obhájil dva individuální olympijské tituly. Před ním to dokázal Fin Lasse Viren na pětce a desítce na hrách v Mnichově 1972 a Montrealu 1976.

Jediné, co Boltův závod postrádal, byl světový rekord. Za svým vlastním maximem zaostal o 13 setin. Jamajský uragán však prozradil, že během závodu cítil svá tak problémová záda.

"Cítil jsem tam nějaký tlak," prozradil. "Tak jsem se jen snažil udržet rychlost, doběhnout do cíle a když jsem viděl, jak na tom jsem, zpomalil jsem. Bylo mi jasné, že na svěťák to nebude."

Výsledky sprintu na 200 metrů na olympiádě v Londýně:

Muži:
1. Bolt 19,32, 2. Blake 19,44, 3. Weir (všichni Jam.) 19,84, 4. Spearmon (USA) 19,90, 5. Martina (Niz.) 20,00, 6. Lemaitre (Fr.) 20,19, 7. A. Quinonez (Ekv.) 20,57, 8. Jobodwana (JAR) 20,69, ...v rozbězích 27. Maslák (ČR) 20,67.

Autor:
Najdete na iDNES.czmobilní verze