Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bolt vzkázal soupeřům: Jsem jasný favorit

Usain Bolt | foto: Reuters

16 2008
Byla to fascinující podívaná. Jamajský sprinter Usain Bolt zvládl čtvrtfinále olympijské stovky v parádním stylu a nechal za sebou s velkým vykřičníkem vzkaz: „Jsem jasný favorit.“

Světový rekordman vyrazil, nabral rychlost a pak se houpavě začal rozhlížet kolem. Zpomalil, jeho dlouhé nohy se přitom míhaly vzduchem v podobném tempu, jako by se šel proběhnout do parku.

Přesto vyhrál s náskokem 12 setin, v šestém nejlepším čase roku – 9,92 vteřiny. „Běžel jsem jen padesát metrů, pak jsem se podíval okolo, viděl, že mám jistotu, a ukončil to,“ řekl Bolt. „Podařený běh, ne?“

Co asi může dokázat, až poběží naplno? „Jsem připravený ukázat to nejlepší,“ odvětil 21letý Bolt. „Je to fenomenální atlet. Ale každý je k poražení,“ namítal americký sprinter Darvis Patton.

Bolt však v klidu klábosil s krajanem Asafou Powellem, jehož letos obral o světový rekord. Také Powell konec čtvrtfinále vyklusal, za 10,02. Bolt poběží dnes semifinále ve 14.05, Powell poměří ve 14.13 síly s mistrem světa Tysonem Gayem.

Ten nezávodil od americké kvalifikace, kdy si poranil kolenní šlachy, a včera měl nejvíc práce. Čtvrtfinále zakončil v čase 10,09 vteřiny. „Ale cítil jsem se uvolněný. Jen jsem chtěl projít dál,“ řekl Gay.

Všichni tři by se měli střetnout ve finále v 16.30. První boj o zlato má za sebou etiopská vytrvalkyně Tiruneš Dibabaová.

Útok na double zahájila vítězstvím na 10 000 metrů v olympijském rekordu 29:54,66. „Doufala jsem ve světový rekord, ale nevyšlo to,“ uvedla. Na poloviční trati se utká s Meseret Defarovou v pátek.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze