Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Sobota 21. října 2017 Brigita

Začíná pravá olympiáda - Bolt jde do akce. Měsíc slávy je tu, napsal

Usain Bolt před tabulí se světovým rekordem - Jamajský sprinter Usain Bolt před tabulí se světovým rekordem v běhu na sto metrů - 9,69. | foto: Reuters

4 2012
Londýn (Od zpravodaje iDNES.cz) - Od příjezdu do Londýna minulý týden toho z jeho úst moc nezaznělo, Usain Bolt poslal maximálně několik vzkazů přes Twitter. "Měsíc slávy je tu," zněl jeden z nich. Muž, co se chce stát legendou a navázat na svoje zlaté vystoupení z Pekingu, vstupuje v sobotu do olympijského soutěžení.

Už brzy se rozhodne o tom, jestli Bolt, největší superstar sportovního světa, zůstane nejrychlejším sprinterem planety. V neděli ho (snad) čeká finále stovky, ve čtvrtek večer zase dvojnásobná trať. Bolt se poté může stát živoucí legendou. Ale taky sesazeným králem.

A podle dosavadního průběhu sezony se schyluje spíš k tomu druhému.

Podle expertů nebude oslavovaným mužem ten, který kouká ze všech stran, z billboardů, z reklam. Ale bude to ten méně zviditelňovaný, mistr světa. Třeba Ato Boldon a Maurice Greene mají za to, že nejcennější zlatou medaili na olympijském stadionu urve Yohan Blake.

Hlavní favorité stovky

Usain Bolt 
osobní rekord: 9,58 poslední závod: 9,82 nejlepší čas sezony: 9,76 průměrný čas sezony: 9,91

Yohan Blake 
osobní rekord: 9,75 poslední závod: 9,85 nejlepší čas sezony: 9,75 průměrný čas sezony: 9,91

Tyson Gay
osobní rekord: 9,69 poslední závod: 10,00 nejlepší čas sezony: 9,86 průměrný čas sezony: 9,99

Justin Gatlin
osobní rekord: 9,80 poslední závod: 10,03 nejlepší čas sezony: 9,80 průměrný čas sezony: 9,92

Asafa Powell
osobní rekord: 9,72 poslední závod: 9,88 nejlepší čas sezony: 9,85 průměrný čas sezony: 9,95

"Žádný tlak necítím," ujistil však Blake. "Ano, jsem teď nejrychlejší muž světa a možná ten, kterého ostatní budou chtít porazit. Na startovní čáře to ale bude jinak. Nesoustředím se na Usaina, soustředím se na závod. Prostě musím naplno makat a v den D uvidíme, co se stane."

Bolt pomalým časem pokazil letošní Zlatou tretru, cestou z párty boural v autě, zase si stěžoval na bolesti zad a v letošních tabulkách mu ani nepatří nejrychlejší čas. Není to ten stejný blesk, který vyhrával v Pekingu 2008.

Navrch na jamajské kvalifikaci dvakrát kapituloval s Blakem a neběhá jako nadčlověk, jak jsme u něj byli zvyklí. Přesto ujišťuje: "Jsem připravený běžet."

Jenže lehké to mít nebude. Na startu budou kromě něj čtyři ze sedmi nejrychlejších mužů historie. Tyson Gay, často zraněný a stále vyhlížející olympijskou medaili, Justin Gatlin, olympijský vítěz 2004, který se vrátil po čtyřletém dopingovém trestu, Asafa Powell, bývalý světový rekordman. Ti všichni se však tipují jen na boj o bronz.

Nejvíc práce by měl mít světový rekordman se svým kolegou z tréninkové skupiny Blakem, který své soupeře varoval: "Když jsem na dráze, probudí se ve mně zvíře. A chci všechny zabít."

"Klidně to může být nejrychlejší stovka, jakou kdy kdo viděl," tušil Bolt. "Všichni tito kluci ukázali v sezoně potenciál a běželi fakt rychle."

Může však někdo zastavit toho nejrychlejšího? Bolt je přesvědčený, že jediný, kdo by to mohl dokázat, je on sám. Třeba jako loni na mistrovství světa v Tegu, kde ulil start...

Autor:
Najdete na iDNES.czmobilní verze