Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bouška získal na paralympiádě bronz

18 2004
Atény - Česko získalo na paralympijských hrách v Aténách první medaili! Zasloužil se o to cyklista Jiří Bouška, který časem 1:11,353 minuty vytvořil světový rekord pro divizi 4. Ve sloučené kategorii spastiků divize 3 a 4 si v závodu na kilometr s pevným startem tímto časem dojel pro bronz.

Do cyklistiky na paralympijských hrách poprvé zasáhlo slučování kategorií a přepočítávání výsledků na základě koeficientů, aby se srovnaly výkony různě postižených závodníků.

Proto ani světový rekord v divizi čtyři nezajistil Bouškovi zlato, které připadlo více handicapovanému Britovi Darrenu Kennymu z divize 3. Ten sice zajel čas 1:14,472, ale po přepočtu se tato hodnota snížila na 1:08,196. Druhý skončil Australan Andrew Panazzolo.

"Není to asi úplně nejlépe vyřešené. Na paralympiádě jsou omezené počty medailových sad a nám cyklistům sloučením kategorií jednu sebrali. Není to to pravé ořechové ani pro diváky ani pro sportovce, takže můžu být jenom rád, že jsem jednu z medailí utrhl," konstatoval po vyhlášení vítězů Bouška.

Bronzu, který převzal od předsedů Mezinárodního olympijského a Mezinárodního paralympijského výboru Jacquesa Rogga a Phila Cravena, si váží o to víc, že poprvé v životě porazil svého největšího rivala a držitele dosavadního světového rekordu v
divizi 4 Australana Christophera Scotta. Ten skončil čtvrtý.

Cyklistika - dráha:
Muži:
Kilometr s pevným startem - div. 3/4:
1. Kenny (Brit.) 1:14,472 - světový rekord (po přepočtu 1:08,196), 2. Panazzolo (Austr.) 1:16,687 (1:10,224), 3. Bouška 1:11,353 - světový rekord, ...7. Jirka 1:15,615, 15. Plíhal (všichni ČR) 1:20,376. 

Autoři: ,


Další z rubriky

Šéfka komise sportovců tvrdí, že ji MOV šikanoval kvůli Rusku

Claudia Bokelová

Někdejší předsedkyně komise sportovců Mezinárodního olympijského výboru (MOV) Claudia Bokelová...

Odměny za olympijské medaile budou v červenci, potvrdil ministr

ZNOVU ZLATÁ. Češka Ester Ledecká zvítězila v druhém olympijském závodě -...

Ministr školství v demisi Robert Plaga (ANO) potvrdil, že šest českých olympioniků, kteří získali...

Nejlevnější vstupenky na OH v Tokiu budou stát symbolických 2020 jenů

Olympijské hry v roce 2020 uspořádá Tokio.

Nejlevnější vstupenky na olympijské soutěže v Tokiu 2020 bude možné pořídit za symbolických 2020...Najdete na iDNES.cz