Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Boxera Kraje dělí od medaile jedna výhra

24 2000
S y d n e y - Za mohutné divácké podpory přešel český boxer Rudolf Kraj přes Američana Olandu Andersona do čtvrtfinále olympijského turnaje v kategorii do 81 kilogramů a ve středu bude bojovat o medaili. Pokud vyhraje souboj s Nigerijcem Jegbefumerem Albertem, získá minimálně bronz, na který dosáhl naposledy před dvaceti lety v Moskvě Ján Franek.

Kraj dokonale využil nálady ve vyprodaném hledišti. Diváci se po zápasu ve váze do 51 kilogramů, v němž rozhodčí neprávem přiřkli vítězství Američanu Navarrovi, přiklonili na stranu amerických soupeřů. Český boxer dovedl vyrovnaný souboj k vítěznému konci a publikum ho do šatny vyprovodilo bouřlivým potleskem. Krajovi zatleskal i Evander Holyfield, sedící pod ringem.

Český reprezentant o přítomnosti bývalého profesionálního mistra světa v těžké váze dobře věděl, ale k žádnému předvádění ho to nesvedlo. Po třech vyrovnaných kolech, v nichž musel dotahovat ztrátu, byl stav 7:7. Ve čtvrtém se vrhl do útočení a vyplatilo se. "Tvrdili mi, že prohrávám, a nechtěl jsem hned po prvním zápasu končit," smál se, spokojený, ale vyčerpaný.

V úvodu čtvrtého kola šel do vedení o dva body. Američan jeho náskok vždy snížil, naposledy tři vteřiny před koncem, jenže bod dostal i Kraj a vyhrál v poměru 13:12. Trenér Svatopluk Žáček tvrdil, že Kraje nemystifikoval úmyslně. "Asi jsme si úplně nerozuměli s naším informátorem v hledišti," vysvětlil šťastný kouč. Průběžné bodové hodnocení vidí jen diváci na televizních obrazovkách, zatímco v hale ani v ringu o něm nemá nikdo mít ani tušení.

Krajův pomalejší úvod měl opodstatnění. "Soupeře jsme nikdy neviděli, jen o něm slyšeli. Proto jsem Rudovi říkal, ať ho ze začátku spíš okoukává," prozradil Žáček. Respekt byl oprávněný, neboť Anderson nedávno porazil ve finále amerického šampionátu mistra světa Michaela Simmse, který proto v Sydney chybí. "Byl hodně silový, technicky už na tom byl hůř, ale Američané takhle boxují," přidal Kraj.

Andersonovi vyčetl americký trenér Tom Mustin vlažný přístup k zápasu. "Umí boxovat líp, než ukázal. Udělali jsme, co jsme mohli, abychom ho vyburcovali k vítězství. Jenom stál a příliš vyčkával," stěžoval si kouč. "Jeho soupeř by se k němu normálně neměl vůbec přiblížit. Prohrál si to sám." Kraj byl přesvědčen, že má šanci postoupit. "Bylo to padesát na padesát," mínil český boxer po olympijské premiéře, před níž byl pořádně nervózní. "Jsem nervózní pokaždé, ale na olympiádě to je ještě horší."

Trenér Žáček začal hned po zápasu přemýšlet o přípravě na duel s Nigerijcem Albertem. "Dostaneme na videokazetě jeho dnešní utkání, ale ať uvidím cokoli, tak věřím, že Ruda má šanci konečně udělat pro český box velkou medaili. Nesmíme to zakřiknout, důležité bude se pořádně připravit," pravil kouč. Na mysli měl hlavně důkladnou rehabilitaci a odpočinek, Kraj má navíc bolestivě zhmožděný sval v rameni.

Český boxer Rudolf Kraj (vpravo) zasypává údery amerického soupeře Andersona

Český boxer Rudolf Kraj udeřil amerického soupeře Andersona

Český boxer Rudolf Kraj vyřadil ve 2. kole Američana Andersona

Autor:


Další z rubriky

Tenk vystřílel druhý český bronz


VIDEO S y d ne y O třetí olympijskou medaili pro české barvy se dnes ráno postaral český střelec Martin Tenk, který...

Uzdravená lyžařka se vrací na svahy


Z á h ř e b Chorvatská sjezdařka Janica Kosteličová, která loni utrpěla vážné zranění pravého kolena, je...

Karabec si zlatou medailí splnil sen


S y d n e y Zlatou medilovou sbírku na paralympijských hrách v Sydney rozšířil stolní tenista Ivan Karabec,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz