Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Čtvrtek 19. října 2017 Michaela

Boxerský boss na protest odmítl Peking

Chodecké závody před olympijským stadionem v Pekingu | foto: ČTK

24 2008
Praha - Český sport má první soukromý bojkot olympijských her v Pekingu. Na protest proti situaci v Číně se účasti na srpnových soutěžích vzdal Radim Masný, viceprezident Evropské asociace amatérského boxu. "Na divadlo, které se tam chystá, se dívat nepotřebuji," sdělil dnes na plenárním zasedání Českého olympijského výboru.

Vedení českých olympioniků dnes téměř jednomyslně přijalo prohlášení, které na jedné straně odsuzuje porušování lidských práv, ale zároveň odmítá bojkot her. Dva delegáti se zdrželi hlasování, jeden byl proti. Více o hlasování ZDE

Byl jím Radim Masný, který v plénu zastupuje Českou boxerskou asociaci.

"Prohlášení se mi zdá alibistické," řekl Masný novinářům. "Navíc mám osobní zkušenost ze sportovišť v Číně a nevidím jediný důvod, proč bych se měl her účastnit. Dost se přikláním k názoru našeho ministra zahraničí, že letošek bude rokem 1936 v Německu," poukázal na olympiádu v nacistickém Německu.

Když si jméno Radim Masný zadáte do internetového vyhledávače, nejprve najdete informace jako: "kontroverzní podnikatel", "bývalý kandidát do Senátu", "muž, který se soudil s Českou republikou o miliardy." Až pak přijdou na řadu jeho sportovní aktivity. Je členem výkonného výboru České boxerské asociace a viceprezidentem Evropské asociace amatérského boxu.

"Jako mezinárodní funkcionář bych na olympiádě nechyběl, ale do Číny nepojedu," tvrdí.

Poukazuje tak na situaci v Tibetu. "Možná na to nevypadám, ale vadí mi, když někomu ubližují," říká urostlý muž.

Hlavní důvod jeho rozhodnutí je však jiný. "Zažil jsem v roce 2005 mistrovství světa v boxu v čínském Mien-jangu. Šampionát byl perfektně připravený, po organizační stránce jim nejde nic vyčíst, ale celková atmosféra nebyla dobrá. Velké město bylo vylidněné, úplně ho vyčistili a na sport chodili jen vojáci a děti za škol. Nezdálo se mi, že by sport byl něčím, co lidi sbližuje," řekl v narážce na heslo pekingských her "Jeden svět, jeden sen".

V kritice Číny pak bývalý aktivní boxer ještě přitvrzuje. "Nebudeme si nic nalhávat, je to největší otrokářský systém," říká. Sám však hned přizná, že i on s Čínou obchoduje. "Jestli to my kapitalisti využíváme, je jiná věc, protože to někdo umožňuje."

Není na protesty už pozdě? "Já v žádném případě neprotestuji, jen říkám svůj osobní názor," reagoval Masný na novinářský dotaz.

"S velkým smíchem sleduji, jak se jednotliví politici distancují od svého příjezdu a snaží se odtrhnout sport od politiky. Přitom všichni víme, že sport je v mnoha zemích z velkých procent financovaný ze státních rozpočtů."

Sám Masný řešení situace nenabízí. "Bojkotovat? Ne, to v žádném případě. To není o bojkotu ze strany sportovců, to je o názoru lidí, kteří o tom rozhodují a financují to. Podle mého názoru je prohlášení, které se dnes přijalo, úplně zbytečné a nemuselo vůbec vzniknout. Pánové tady nemají sílu s tím něco dělat, čínská vláda se tím vůbec nebude zabývat"

Opavský podnikatel si myslí, že jde o zbytečné debaty, které nemohou nic změnit. "Nedělal bych divadlo s nějakým prohlášením. Olympijské hnutí si to už jednou zvolilo, tak to musíme dokonat."

Český box nebude mít v Pekingu zastoupení ani přímo v ringu, nikdo z reprezentantů si start na olympijských soutěžích nevybojoval. "Když padla poslední šance kvalifikovat se, tak jsem z legrace říkal, že jsme první, kdo se rozhodl olympiádu bojkotovat. Ale mít tu možnost, tak by naši boxeři na olympiádu jeli," říká Masný. "Všechno, o čem se bavíme, je jen mým osobním postojem a názorem."Rodičovská v životopisu: Patří tam, nebo ne?
Rodičovská v životopisu: Patří tam, nebo ne?

Sehnat práci s dítětem se dá, jen se na to musí správně.

Najdete na iDNES.czmobilní verze