Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bratři Grbičové dovedli Jugoslávce ke zlatu

1 2000
S y d n e y - Po třetím místu v Atlantě se jugoslávští volejbalisté dočkali v Sydney prvních zlatých medailí na olympijských hrách. V dnešním finále předvedli důraznější a pestřejší útok, nebezpečnější podání i lepší bloky než Rusové a na jejich zdolání jim stačily tři sety. Jugoslávský trenér Zoran Gajič mohl být spokojen, že konečně budou volejbalisté považováni v zemi za hrdiny, a ne za druhořadý sport, protože až do XXVII. her nikdy nevyhráli titul na světové soutěži.

"Důležitost toho, co jsme dnes dosáhli, si asi uvědomíme až za pár dnů. Před olympiádou jsme všechny špičkové týmy porazili, ale nikdy se nám to nepodařilo zopakovat na jednom turnaji," řekl nahrávač Nikola Grbič, který byl se svým bratrem Vladimirem strůjcem úspěchu. "Několikrát jsme měli blízko ke zlatu, ale povedlo se nám to až tady," dodal.

Vladimir Grbič hecoval během celého finále své spoluhráče, z některých jeho grimas šel až strach. V třetím setu dokonce stihl doběhnout odražený míč za reklamním panelem a ještě zakončit rozehru úspěšným blokem. Po závěrečném míči se starší z bratrů Grbičů svlékl do spodků a místo kraťasů si oblékl jugoslávskou vlajku.

"Jsem až chorobným optimistou. Když jsem v srpnu na reprezentačním srazu říkal, že vyhrajeme zlato, měli mě kluci za blázna a říkali mi, že už je moje historky o triumfu nudí," přiznal Vladimir Grbič o to radostněji, že se jeho slova naplnila.

Ve světě na sebe Jugoslávci poprvé upozornili druhým místem na předloňském mistrovství světa. Loni na evropském šampionátu skončili třetí a v Sydney ve skupině s Rusy prohráli 1:3. Ve finále ale stejným soupeřům povolili v jednom setu nejvíce 22 bodů a při třetí účasti na olympiádě vystoupili poprvé na nejvyšší stupeň.

Bronz si z Austrálie odvezli Italové, kteří musejí čekat na své první olympijské prvenství minimálně další čtyři roky do her v Aténách. Čtvrtá skončila Argentina a na obhájce titulu Nizozemce zbyla až pátá příčka.

Autor:


Další z rubriky

Paralympici se vrací se svým pokladem


S y d n e y Na hrách XI. letní paralympiády v Sydney vybojovali čeští reprezentanti dohromady 43 medailí, z...

Tenk vystřílel druhý český bronz


VIDEO S y d ne y O třetí olympijskou medaili pro české barvy se dnes ráno postaral český střelec Martin Tenk, který...

Plavkyně Hoffmanová dohmátla pro zlato


S y d n e y Počet cenných kovů, které v Sydney získali čeští handicapovaní sportovci, se po dnešku zastavil...Najdete na iDNES.cz