Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Matka odložila kvůli rychlobruslení jejich porod. A dvojčata teď slaví

RADOST Z MEDAILÍ. Nizozemští rychlobruslařští bratři Michel (vpravo) a Ronald Mulderové získali v Soči zlato a bronz. | foto: Reuters

11 2014
Dneska rodit nebudu, rozhodla se před osmadvaceti lety Leidy Mulderová. A odložila o den porod dvojčat, aby mohla v televizi sledovat slavný rychlobruslařský závod. Nizozemské bratry Michela a Ronalda Mulderovy, kteří se na olympijských hrách v Soči sešli na stupních vítězů, provází rychlobruslení už od narození.

S podivuhodnou rodinnou historkou o odloženém porodu se vytasil Ronald Mulder, jenž v pondělí v Adler Areně vybojoval bronz na pětisetmetrové trati. Zlato získal jeho bratr Michel, který o setinu sekundy porazil dalšího Nizozemce Jana Smeekense.

Nizozemci a rychlobruslení

Vášeň Nizozemců pro rychlobruslení potvrzuje i fakt, že po zemi se 17 miliony obyvatelů je rozeseto 17 krytých rychlobruslařských hal a stavba minimálně dalších dvou je naplánována. Ve Spojených státech s 315 miliony lidí jsou kryté ovály dva, v Česku, zemi čtyřnásobné olympijské medailistky Martiny Sáblíkové, žádný.

V jakékoli jiné zemi by podle všeho rozhodnutí Leidy Mulderové bylo považováno za bláznivé. Ne však v Nizozemsku, kde je zvykem všeho nechat - i kdyby to měl být porod - když se jede tradiční "Tour jedenácti městy".

Závod, který se koná pouze tehdy, když dostatečně zamrznou kanály a jezera ve Frísku na severu země, na nichž pak tisíce bruslařů absolvují zhruba dvousetkilometrovou trasu.

"S rychlobruslením jsme vyrůstali. Každé dítě to tak mělo," vyprávěl Michel, který se stal prvním nizozemským olympijským vítězem na nejkratší sprinterské trati.

I díky němu a jeho bratrovi Nizozemci potvrdili v úvodních závodech v Soči pověst rychlobruslařské velmoci a získali sedm medailí z devíti možných.

Pro mnoho Nizozemců je velký úspěch už to, že se na olympijské hry kvalifikují přes své krajany. "

Byl jsem hodně nervózní. Kdybych dobře nezajel na národním šampionátu, tak bych tady vůbec nemusel být, nemusel bych se dostat na olympiádu. Takhle vysoká kvalita je v naší zemi," dodal Michel Mulder.

DVOJČATA. Nizozemští rychlobruslaři Michel (vlevo) a Ronald Mulderové.
Nizozemský rychlobruslař Ronald Mulder získal na trati na 500 metrů olympijský...
Nizozemský rychlobruslař Michel Mulder získal na trati na 500 metrů olympijské...
NA STUPNÍCH VÍTĚZŮ. Nizozemští rychlobruslařští bratři Michel (uprostřed) a
Autoři: ,


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze