Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Brazílie, to je riskantní volba olympijských romantiků

Rio de Janeiro 2016 - počítačová simulace fotbalového stánku Maracaná a jeho okolí | foto: ČTK/AP

3 2009
"Dokázali jsme to, dokázali jsme to!" křičel Carlos Nuzman, šéf kandidatury Ria, a líbal brazilského prezidenta Lulu da Silvu. Společně hráli vysokou hru. Chrastili penězi. Slibovali. Dožadovali se spravedlnosti. Brnkali na emoce členů MOV. A ti je vyslyšeli. Dali jim hry.

Byl to právě Nuzman, kdo při kodaňské prezentaci Ria ukazoval na obří mapu světa, kde zářila dosavadní dějiště olympiád. "Evropa jich hostila 30, Severní Amerika 12, Asie 5, Oceánie 2. A Jižní Amerika? Žádné!"

Rio 2016, to je volba olympijských romantiků. Plážový volejbal na Copacabaně, cyklistický závod kolem Cukrové homole, veslování pod sochou Krista, fotbal i zahajovací ceremoniál na Maracaná – a celé hry v "nejšťastnějším městě světa", jak označil Rio časopis Forbes.

o zvolení brazilského ria čtěte zde

Ovšem jde zároveň o riskantní volbu. Průnik do nebezpečného prostoru. Do města, na jehož území se rozkládá na tisíc slumů, v nichž žije víc než milion obyvatel hluboce pod hranicí chudoby. Do metropole s extrémní kriminalitou. "Máme novou strukturu policie. Ulice budou bezpečné," ujišťuje Sergio Cabral, guvernér Ria.

Komentátor britských Timesů se hned potutelně ptá: "Znamená to, že manželky členů MOV nebudou cestou na nákupy okradeny?"

Eduardo Paes, nový starosta Ria, vyhlásil "léčbu šokem". Slíbil, že zamezí i dopravnímu chaosu, vyžene z ulic tisíce vozidel bez licence.

"Procházíme stejným procesem jako mnohá americká města v 80. a 90. letech," říká. Čtyři čtvrti, které budou čtyřmi centry her, má propojit moderní, šestiproudá dálnice.

Popáté v historii se Rio ucházelo o hry. "Ale letos jsme v úplně jiné situaci," tvrdil Nuzman. Henrique Meirelles, prezident brazilské Centrální banky, přislíbil plnou finanční garanci rozpočtu her, který činí 14 miliard dolarů. Podle něj bude v roce 2016 Brazílie mezi pěti nejsilnějšími ekonomikami světa.

"Volte Rio a otevřete dálnici pro 180 milionů mladých lidí žijících v Jižní Americe," vyzýval Nuzman.
Stalo se. Dálnice je otevřena.

Světový šampionát fotbalistů v roce 2014 bude "olympijským testem". O dva roky později, 5. srpna 2016, vzplane v Riu oheň. V období, kdy tu průměrné 24hodinové teploty přesahují 21 stupňů a dny jsou nejsušší a nejjasnější za rok.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze