Brazilské fotbalistky chtějí konečně dokázat, že jsou nejlepší

Olympijský turnaj fotbalistek: radost Brazílie - Brazilské fotbalistky se radují, po výhře nad Německem postoupily do olympijského finále. | foto: Reuters

20 2008
Nejlepší ženský fotbal hrají podle většiny expertů už dávno Brazilky, ale přesto ještě nikdy nic nevyhrály. Ve čtvrtek v Pekingu se pokusí čekání na první velkou trofej ukončit. V cestě jim budou stát stejně jako před čtyřmi lety Američanky. Zápas bude rozhodovat česká sudí Dagmar Damková.

Finále bude v mnohém připomínat souboj z Atén, který americký tým vyhrál až v prodloužení 2:1. Z tehdejších finalistek je v Pekingu hned osm Američanek a devět Brazilek.

V americké sestavě však scházejí dvě velké hvězdy. Mia Hammová, pravděpodobně nejlepší fotbalistka všech dob, hned po zisku zlaté medaile ukončila kariéru.

Abby Wambachová, která tehdy v prodloužení dala vítězný gól, si v červencovém zápase nadvakrát zlomila nohu. Bylo to v přátelském utkání s Brazílií, což ještě zvýšilo tradiční rivalitu mezi oběma soupeři.

Brazilky se za prohrané finále v Aténách už pomstily. Na loňském mistrovství světa v Číně uštědřily Američankám debakl 4:0, ale ve finále pak prohrály s Německem, které teď v semifinále smetly 4:1.

Přesto nemá finále jasného favorita, neboť tým USA letos vyhrál všechny tři vzájemné zápasy, i když pokaždé jen o gól. Pro Američanky hovoří i historická bilance, podle níž s Brazílií prohrály jen dva z dvaadvaceti zápasů.

To jim dává zapomenout na krutou prohru na posledním mistrovství světa. "Tehdy to bylo všechno špatně. To se už nikdy nebude opakovat," řekla Kate Markgrafová, která tehdy skončila na nosítkách. Připomněla vlastní gól i skutečnost, že celý druhý poločas hrály Američanky bez vyloučené Shannon Boxxové.

Brazilky však věří, že přišel jejich čas. "Chci se konečně vrátit domů s trofejí," prohlásila Marta, nejlepší fotbalistka světa podle ankety FIFA, která se před čtyřmi lety v Aténách po prohraném finále rozplakala.

Vedle ní bude největším nebezpečím pro americkou obhajobu Cristiane, která už na minulé olympiádě dala pět gólů a teď si to zopakovala, což ji vyneslo na první místo střelecké tabulky. V předehře finále se utkají o bronz německé a japonské fotbalistky.

Autor:

Nejčtenější

Károlyi má cenu Mezinárodního olympijského výboru, gratuloval mu i Gott

Ombudsman Českého olympijského výboru Alexander Károlyi převzal ocenění...

Ombudsman Českého olympijského výboru (ČOV) Alexander Károlyi dnes převzal cenu Mezinárodního...

Další z rubriky

Oštěpařka Špotáková bude do oblíbené restaurace chodit rok zdarma

Barbora Špotáková před restaurací U Pinkasů

Po období nicnedělání a mediálního kolotoče okolo své osoby se Barbora Špotáková vrátila do...

Trenér zlaté oštěpařky Černý: Zlom přišel v Aténách

Barbora Špotáková a její trenér

Doporučujeme Atletický trenér Rudolf Černý spolupracuje s Barborou Špotákovou devátým rokem. Jak přiznal při...

Špotáková je nově nadporučicí. A s Abakumovovou už se přátelí

Barbora Špotáková, David Kostelecký, Vlasta Parkanová

VIDEO Už ne hodností poručice, ale nově jako nadporučice se bude po vojensku hlásit Barbora Špotáková....

Najdete na iDNES.cz