Brazilské fotbalistky chtějí konečně dokázat, že jsou nejlepší

Olympijský turnaj fotbalistek: radost Brazílie - Brazilské fotbalistky se radují, po výhře nad Německem postoupily do olympijského finále. | foto: Reuters

20 2008
Nejlepší ženský fotbal hrají podle většiny expertů už dávno Brazilky, ale přesto ještě nikdy nic nevyhrály. Ve čtvrtek v Pekingu se pokusí čekání na první velkou trofej ukončit. V cestě jim budou stát stejně jako před čtyřmi lety Američanky. Zápas bude rozhodovat česká sudí Dagmar Damková.

Finále bude v mnohém připomínat souboj z Atén, který americký tým vyhrál až v prodloužení 2:1. Z tehdejších finalistek je v Pekingu hned osm Američanek a devět Brazilek.

V americké sestavě však scházejí dvě velké hvězdy. Mia Hammová, pravděpodobně nejlepší fotbalistka všech dob, hned po zisku zlaté medaile ukončila kariéru.

Abby Wambachová, která tehdy v prodloužení dala vítězný gól, si v červencovém zápase nadvakrát zlomila nohu. Bylo to v přátelském utkání s Brazílií, což ještě zvýšilo tradiční rivalitu mezi oběma soupeři.

Brazilky se za prohrané finále v Aténách už pomstily. Na loňském mistrovství světa v Číně uštědřily Američankám debakl 4:0, ale ve finále pak prohrály s Německem, které teď v semifinále smetly 4:1.

Přesto nemá finále jasného favorita, neboť tým USA letos vyhrál všechny tři vzájemné zápasy, i když pokaždé jen o gól. Pro Američanky hovoří i historická bilance, podle níž s Brazílií prohrály jen dva z dvaadvaceti zápasů.

To jim dává zapomenout na krutou prohru na posledním mistrovství světa. "Tehdy to bylo všechno špatně. To se už nikdy nebude opakovat," řekla Kate Markgrafová, která tehdy skončila na nosítkách. Připomněla vlastní gól i skutečnost, že celý druhý poločas hrály Američanky bez vyloučené Shannon Boxxové.

Brazilky však věří, že přišel jejich čas. "Chci se konečně vrátit domů s trofejí," prohlásila Marta, nejlepší fotbalistka světa podle ankety FIFA, která se před čtyřmi lety v Aténách po prohraném finále rozplakala.

Vedle ní bude největším nebezpečím pro americkou obhajobu Cristiane, která už na minulé olympiádě dala pět gólů a teď si to zopakovala, což ji vyneslo na první místo střelecké tabulky. V předehře finále se utkají o bronz německé a japonské fotbalistky.

Autor:


Nejčtenější

Dvě Barbory. Zlaté české naděje pro olympijské Tokio či Paříž

Barbora Malíková si doběhla pro zlato na mládežnické olympiádě v Buenos Aires.

Vyrostou z nich hvězdy pro hry v Tokiu či Paříži? Češky Barbora Seemanová a Barbora Malíková zatím...

Další česká medaile na olympiádě mládeže, oštěpař Florian má bronz

JEDINÝ POKUS. Oštěpařka Barbora Špotáková se na MS v Tegu připravuje na svůj

Třináctou medaili získala česká výprava na olympijských hrách mládeže, oštěpař Martin Florian...Další z rubriky

Desetibojař Změlík vydražil vítězný dres Špotákové za 330 tisíc

Podepsaný dres Barbory Špotákové

VIDEO Exkluzivně Originální dres oštěpařky Barbory Špotákové, v němž posledním hodem vyhrála zlatou olympijskou...

Peking? Pro Michalíka olympiáda na efekt

Michal Michalík

Je dva dny doma, pocity ale ještě vstřebává. Nejsou ani dobré, ani špatné. Jsou smíšené. Když se...

Robert Změlík dražbou dresu Špotákové zachraňoval čest desetibojařů

Robert Změlík při návštěvě Českého olympijského domu v Pekingu

Robert Změlík, úspěšný vydražitel dresu oštěpařky Barbory Špotákové, pořídil tento suvenýr pro...Najdete na iDNES.cz