Brazilské volejbalistky jsou poprvé zlaté, bronz získaly Číňanky

Čína - Kuba - Utkání o třetí místo na olympijském volejbalovém turnaji v Pekingu vyhrály domácí Číňanky. | foto: Reuters

23 2008
Brazilské volejbalistky získaly historicky první olympijské zlato. V finále porazily 3:1 na sety reprezentantky Spojených států amerických. Čínské volejbalistky získaly na domácí olympiádě bronzové medaile. V boji o třetí místo olympijské šampionky z Atén porazily 3:1 na sety Kubu.

Jihoameričanky se dostaly poprvé do finále, na posledních čtyřech olympiádách vždy vypadly v semifinále. V Pekingu procházely turnajem bez ztráty setu a ve velkém stylu vstoupily i do finálového duelu.

V prvním setu po vyrovnaném úvodu odskočily do vedení 15:10, k čemuž jim pomohla především lepší obrana. Americké volejbalistky nebyly schopny se proti Brazilkám prosadit na síti a nedařilo se jim ani zachytit jejich útoky v poli. Úvodní sadu prohrály hladce 15:25.

Ve druhém setu však volejbalistky USA zpřesnily hru v útoku a Brazilky pod tlakem začaly chybovat. Američanky se dostaly do vedení 10:4, a i když se pak hra vyrovnala, šestibodový náskok už nepustily a vyhrály 25:18.

Rovněž třetí set měl jednoznačný průběh, tentokrát mu vládly brazilské bloky a smeče. Svěřenkyně čínské trenérky Lang Pching se v útoku znovu trápily a uhrály jen třináct bodů.

Pouze čtvrtý finálový set měl vyrovnaný průběh. Na obou stranách byla k vidění obětavost v poli i razantní útoky a do koncovky se šlo za stavu 20:20. Pak však znovu úřadovaly brazilské bloky, a když se k tomu přidal zkažený servis Američanek v koncovce, podařilo se Brazilkám výhrou 25:21 ukončit zápas.

Vítězky letošní Grand Prix tak poprvé získaly zlaté medaile z velké mezinárodní akce, naopak Američankám se nepodařilo vylepšit olympijské stříbro z her v Los Angeles v roce 1984.

. Finále

Brazílie - USA 3:1 (15, -18, 13, 21)
Rozhodčí: Menghini (It.), Sokullu (Tur.). Čas: 104 min. Diváci: 13.000.

Brazílie: Pequenová, Oliveiraová, Souzaová, Steinbrecherová, Claudinová, Castrová, libero De Oliveiraová - Carvalhová, Gonzagaová, V. Menezesová, T. Menezesová.

USA: Ah Mowová-Santosová, Glassová, Scottová-Arrudaová, Haneefová-Parková, Tomová, Bownová, libero Davisová - Bergová, Willoughbyová, Sykorová, Nnamaniová.

Čína má bronz

Domácí reprezentantky vstoupily do zápasu lépe a první set získaly hladce 25:16. V druhé sadě se však zhoršily na přihrávce, čehož kubánské hráčky využily a srovnaly krok.

V třetím setu ale volejbalistky z Karibiku marně hledaly recept na čínský plachtící servis a při přípravě útoku na jejich straně často panoval chaos. Udělaly spoustu chyb a v třetí sadě uhrály jen třináct bodů.

Pak zlepšily organizaci hry, ale na rozjeté Číňanky, vedené smečařkou Wang I-mej, to už nestačilo. Ve čtvrté sadě sice ještě Kubánky stáhly pětibodové manko až na 19:20, ale pak dvakrát zkazily servis a domácí znovu hráčky odskočily.

Za stavu 24:20 Číňanky proměnily hned první mečbol, když na síti potrestaly další zkažený příjem Kubánek.

Výsledek - o 3. místo:
Čína - Kuba 3:1 (16, -21, 13, 20)

. Konečné pořadí

Volejbal, ženy: 1. Brazílie, 2. USA, 3. Čína, 4. Kuba, 5. Itálie, Japonsko, Rusko a Srbsko.

Autoři: ,


Nejčtenější

Další česká medaile na olympiádě mládeže, oštěpař Florian má bronz

JEDINÝ POKUS. Oštěpařka Barbora Špotáková se na MS v Tegu připravuje na svůj

Třináctou medaili získala česká výprava na olympijských hrách mládeže, oštěpař Martin Florian...

Další z rubriky

Robert Změlík dražbou dresu Špotákové zachraňoval čest desetibojařů

Robert Změlík při návštěvě Českého olympijského domu v Pekingu

Robert Změlík, úspěšný vydražitel dresu oštěpařky Barbory Špotákové, pořídil tento suvenýr pro...

Poslechněte si olympijskou píseň Tří sester pro oštěpařku Špotákovou

Oštěpařka Špotáková (vlevo) a zpěvák Lou Fanánek Hagen

VIDEO Zlatá olympijská vítězka Bára Špotáková patří mezi nadšené fanynky Tří sester. Kapela se oštěpařce...

Výškař Bába ukončil kvůli bolavé patě sezonu

Jaroslav Bába

Výškař Jaroslav Bába se kvůli přetrvávajícím problémům s patou rozhodl předčasně ukončit letošní...Najdete na iDNES.cz