Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Pondělí 23. října 2017 Teodor, Theodor

Březina roste k medaili, míní legenda Vrzáňová, kterou zklamal Pljuščenko

Ája Vrzáňová | foto: MF DNES

24 2010
V bezmála osmdesáti letech hltá olympijské soutěže. A zvlášť krasobruslení si legendární Ája Vrzáňová pochopitelně užívá. Světová šampionka z let 1949 a 1950 předpovídá skvostnou budoucnost českému talentu Březinovi, zato poražený obhájce titulu Pljuščenko podle ní neumí prohrávat.

Vrzáňová se v roce 1950 po mistrovství světa v Londýně nevrátila do komunistického Československa a žije ve Spojených státech. O krasobruslení má stále velký přehled a na adresu Michala Březiny, jenž na sebe v lednu upozornil čtvrtým místem na ME v Tallinnu a ve Vancouveru skončil z Evropanů třetí, našla hodně pochvalných slov.

"Je to fantastický mladý kluk a už má tak báječnou formu ve skocích, v hranách zase jede se silou. Za čtyři roky myslím, že to může být opravdu zlatá nebo stříbrná medaile," míní dáma, která ve své době bývala světovou hvězdou první velikosti.

Obhájce zlata z Turína Rus Jevgenij Pljuščenko, který byl druhý a stěžoval si na rozhodčí, si však u ní mnoho sympatií nevysloužil. "Chybělo mu to, co měl před čtyřmi lety. Rozhodčí hodnotí více věcí, nejde jenom o to udělat čtverák. To dnes umí hodně bruslařů. Ale tam jsou jiné věci, piruety, kroky, elegance, tam je kostým, tam je tolik věcí, které se hodnotí, a to bohužel už Pljuščenko nemá," míní Vrzáňová.

Michal Březina ve volné jízdě na olympijských hrách ve Vancouveru

Michal Březina ve volné jízdě na olympijských hrách ve Vancouveru.

Michal Březina padá ve volné jízdě na olympijských hrách ve Vancouveru

Jevgenij Pljuščenko Áju Vrzáňovou ve Vancouveru spíš zklamal.  

Ruský favorit podle ní jel podobně jako před čtyřmi roky, ale světové krasobruslení už je jinde. Vrzáňová sice vyzdvihla jeho výkony mezi profesionály, jež obdivuje, dodala ale, že revue není totéž jako bruslení na olympiádě nebo mistrovství světa. Lysacek, se kterým se i díky jeho částečným českým kořenům zná, má podle ní zlatou medaili zaslouženě. "Byl totiž skvělý," upozornila žena, která byla uvedena do krasobruslařské Světové síně slávy.

Na hrách ve Vancouveru Vrzáňová fandí také olympijské vítězce v rychlobruslení Martině Sáblíkové. "Mám strašnou radost, že Martina Sáblíková vyhrála, a už jsem jí poslala gratulaci. Teď jede další závod a držím jí palce," dodala Vrzáňová, která skončila v roce 1948 pátá na olympijských hrách ve Svatém Mořici.

Autoři: ,


Kočárky, které přežijí i dva raubíře.
Kočárky, které přežijí i dva raubíře.

Přečtěte si recenze kočárků na eMimino.cz a vyberte ten nejlepší.

Najdete na iDNES.czmobilní verze