Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Britky získaly díky curlingu historické zlato

22 2002
Ogden - Olympijský curlingový turnaj vyhrály reprezentantky Velké Británie, když ve finále porazily Švýcarsko 4:3 a vybojovaly pro svou zemi první zimní olympijské zlato od nezapomenutelného sarajevského triumfu krasobruslařů Jayne Torvillové a Christophera Deana v roce 1984. Bronz získaly favorizované Kanaďanky. Tým tvořený skotskými reprezentantkami se skipkou Rhonou Martinovou právě obhájkyně titulu z Kanady senzačně vyřadil v semifinále a v závěrečném zápasu si poradil i se Švýcarskem.

Dramatické, byť zpočátku příliš opatrné finále rozhodl až poslední kámen v desátém endu, který Martinová zahrála zcela precizně. Vyrazila jím švýcarský kámen z výhodnějšího postavení a svůj naopak posunula blíže ke středu, to vše za frenetického jásotu fanoušků se skotskými vlajkami. V Naganu přitom britský výběr obsadil až čtvrté místo.

Zatímco britský tisk věnuje Martinové podobnou pozornost jako fotbalistovi Davidu Beckhamovi, ona sama tvrdí, že dál zůstane pouhou ženou v domácnosti a nehodlá nastoupit dráhu celebrity. "Jsem si jistá, že to dokážu," řekla skipka vítězného celku. Domů odletí až v úterý, takže ona i její spoluhráčky mají čas na to, srovnat si všechno v hlavě.

Před finálovým zápasem povzbudil curlingové reprezentantky britský premiér Tony Blair a po výhře jim telegraficky blahopřál ministr sportu Richard Caborn. Martinovou to všechno potěšilo, měla prý sevřený žaludek, ale zůstává oběma nohama na zemi.

"Mám dvě děti a bydlím v Ayrshiru. Je to dost malá vesnice a já se z ní nikam stěhovat nebudu," přesvědčovala pětatřicetiletá šéfka britských hráček.
Jejich osudy jsou ostatně podobné tomu jejímu. Sedmadvacetiletá Fiona MacDonaldová a o dva roky starší Janice Rankinová pocházejí z Invernessu, známého světu spíš ze Shakespearova Macbetha. Zbývajícím členkám družstva je 33 let, Margaret Mortonová je z Ayru a Debbie Knoxová z městečka Fife.

Jelikož na olympiády jsou vysílány sehrané týmy, všechny zlaté medailistky jsou členkami Greenacres Curling Clubu z Howwoodu v hrabství East Renfrewshire. Do Salt Lake City za nimi přijelo padesát fanoušků a v hledišti byla i Martinové dlouholetá přítelkyně Cate Brewsterová, asistentka britského reprezentačního
trenéra Mika Haye.

Na adresu své kamarádky měla jen slova chvály: "Rhona čekala na tuhle chvíli dlouho a tvrdě pracovala. Dovede se soustředit a dodnes poslala do hry spoustu kamenů, než se dočkala opravdového úspěchu."

Výsledek - finále:
Velká Británie - Švýcarsko 4:3.

Konečné pořadí:
1. Velká Británie (Martinová, Knoxová, McDonaldová, Rankinová), 2. Švýcarsko, 3. Kanada, 4. USA, 5. Německo, 6. Švédsko, 7. Norsko, 8. Japonsko a Dánsko, 10. Rusko.

Syn jedné ze švédských závodnic si zkouší, jak jsou těžké kameny na curling.

Autor:


Nejčtenější

Křik ženského pelotonu. Cyklistkám se nelíbí trať na olympiádě v Tokiu

Zlatou medaili v silničním závodu s hromadným startem v Riu vyhrála po...

Pořadatelé letní olympiády v Tokiu 2020 zveřejnili tratě mužského a ženského silničního závodu....

Další z rubriky

Ruské běžkyně medaile vracet nebudou


Harrachov Olympijské medaile zůstanou běžkyním na lyžích Danilovové a Lazutinové. Dopingové vzorky, odebrané...

Zlatou medaili dostala Slucká až doma


Moskva Kopii zlaté olympijské medaile dostal krasobruslařka Irina Slucká během slavnosti na Rudém náměstí...

Ruská federace tvrdě kritizovala Fetisova


Praha Ostrou kritiku Ruské hokejové federace si vysloužil hlavní trenér a manažer ruské olympijské sborné...Najdete na iDNES.cz