Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Britky získaly díky curlingu historické zlato

22 2002
Ogden - Olympijský curlingový turnaj vyhrály reprezentantky Velké Británie, když ve finále porazily Švýcarsko 4:3 a vybojovaly pro svou zemi první zimní olympijské zlato od nezapomenutelného sarajevského triumfu krasobruslařů Jayne Torvillové a Christophera Deana v roce 1984. Bronz získaly favorizované Kanaďanky. Tým tvořený skotskými reprezentantkami se skipkou Rhonou Martinovou právě obhájkyně titulu z Kanady senzačně vyřadil v semifinále a v závěrečném zápasu si poradil i se Švýcarskem.

Dramatické, byť zpočátku příliš opatrné finále rozhodl až poslední kámen v desátém endu, který Martinová zahrála zcela precizně. Vyrazila jím švýcarský kámen z výhodnějšího postavení a svůj naopak posunula blíže ke středu, to vše za frenetického jásotu fanoušků se skotskými vlajkami. V Naganu přitom britský výběr obsadil až čtvrté místo.

Zatímco britský tisk věnuje Martinové podobnou pozornost jako fotbalistovi Davidu Beckhamovi, ona sama tvrdí, že dál zůstane pouhou ženou v domácnosti a nehodlá nastoupit dráhu celebrity. "Jsem si jistá, že to dokážu," řekla skipka vítězného celku. Domů odletí až v úterý, takže ona i její spoluhráčky mají čas na to, srovnat si všechno v hlavě.

Před finálovým zápasem povzbudil curlingové reprezentantky britský premiér Tony Blair a po výhře jim telegraficky blahopřál ministr sportu Richard Caborn. Martinovou to všechno potěšilo, měla prý sevřený žaludek, ale zůstává oběma nohama na zemi.

"Mám dvě děti a bydlím v Ayrshiru. Je to dost malá vesnice a já se z ní nikam stěhovat nebudu," přesvědčovala pětatřicetiletá šéfka britských hráček.
Jejich osudy jsou ostatně podobné tomu jejímu. Sedmadvacetiletá Fiona MacDonaldová a o dva roky starší Janice Rankinová pocházejí z Invernessu, známého světu spíš ze Shakespearova Macbetha. Zbývajícím členkám družstva je 33 let, Margaret Mortonová je z Ayru a Debbie Knoxová z městečka Fife.

Jelikož na olympiády jsou vysílány sehrané týmy, všechny zlaté medailistky jsou členkami Greenacres Curling Clubu z Howwoodu v hrabství East Renfrewshire. Do Salt Lake City za nimi přijelo padesát fanoušků a v hledišti byla i Martinové dlouholetá přítelkyně Cate Brewsterová, asistentka britského reprezentačního
trenéra Mika Haye.

Na adresu své kamarádky měla jen slova chvály: "Rhona čekala na tuhle chvíli dlouho a tvrdě pracovala. Dovede se soustředit a dodnes poslala do hry spoustu kamenů, než se dočkala opravdového úspěchu."

Výsledek - finále:
Velká Británie - Švýcarsko 4:3.

Konečné pořadí:
1. Velká Británie (Martinová, Knoxová, McDonaldová, Rankinová), 2. Švýcarsko, 3. Kanada, 4. USA, 5. Německo, 6. Švédsko, 7. Norsko, 8. Japonsko a Dánsko, 10. Rusko.

Syn jedné ze švédských závodnic si zkouší, jak jsou těžké kameny na curling.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze