Britové se připravili o olympijskou medaili

2 2004
Londýn - Velkou Británii chtěla na olympijských hrách reprezentovat kubánská rodačka Yamilé Aldamaová. Její žádost o občanství však Britové zamítli, trojskokanka podle úřadů nesplňuje podmínku tříletého pobytu v zemi. "Myslím si, že mě prostě nechtěli," oponuje Aldamaová, která v Londýně žije od roku 2001, kdy odešla z Havany. Ráda pak přijala nabídku ze Súdánu.

V Londýně vychovává svého syna. Má i britského manžela, Skot Andrew Dodds si však odpykává patnáctiletý trest vězení za delikt související s drogami.

"V Británii se to obešlo bez jakéhokoli vysvětlení. Ministerstvo řeklo ne a atletický svaz konstatoval, že to zkoušel. Ale stejně si myslím, že mě prostě nechtěli," vyčetla na stránkách Evropské atletické asociace EAA anglické federaci UK Athletics.

"Reprezentovat Británii by přitom pro mne bylo skvělé. Můj syn je Brit a já už tři roky žiju v Londýně," neskrývala pocity křivdy.

Třebaže zájem a stoprocentní podpora súdánské strany jí udělaly radost, s prohrou v boji o britský pas se dosud nevyrovnala. "Britové se připravili o takřka jistou olympijskou medaili," prohlašuje sebevědomě.

Že Brity, z jejichž nominace navíc kvůli těžkému zranění kolena vypadla loňská halová světová rekordmanka Ashia Hansenová, může odmítnutí stát medailový zisk, není zase tak od věci.

Aldamaová, jež v druhý den olympiády oslaví dvaatřicáté narozeniny, je druhá v aktuálním světovém žebříčku disciplíny i v letošních tabulkách (15,21).

Loni byla dokonce jedničkou (15,29), ale to neměla při marném čekání na britský pas koho reprezentovat a chyběla na MS v Paříži. Věří, že přišel čas zúčtování. "Teď jsem tu, budu se rvát a vítězství nevidím nereálně," řekla Aldamaová, v Sydney ještě v barvách Kuby čtvrtá. 

Autoři: ,


Nejčtenější

Další česká medaile na olympiádě mládeže, oštěpař Florian má bronz

JEDINÝ POKUS. Oštěpařka Barbora Špotáková se na MS v Tegu připravuje na svůj

Třináctou medaili získala česká výprava na olympijských hrách mládeže, oštěpař Martin Florian...

Další z rubriky

Šestý muž z Atén na Peking nemyslí


Plzeň Nepózoval fotografům, zůstal ve stínu bronzového kolegy Libora Capaliniho. Ale uvnitř cítí...

Devátá medaile pro Železného


Atény Osm medailí přivezl český olympijský tým z Atén. Devátou si zaslouží Jan Železný. Za celoživotní...

Slavné politiky ubytoval řecký miliardář


Atény Václav Klaus objal Kateřinu Kůrkovou, políbil ji na tvář a řekl: „Málem jsem to nepřežil. Jsem rád,...Najdete na iDNES.cz

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat