Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Britové se připravili o olympijskou medaili

2 2004
Londýn - Velkou Británii chtěla na olympijských hrách reprezentovat kubánská rodačka Yamilé Aldamaová. Její žádost o občanství však Britové zamítli, trojskokanka podle úřadů nesplňuje podmínku tříletého pobytu v zemi. "Myslím si, že mě prostě nechtěli," oponuje Aldamaová, která v Londýně žije od roku 2001, kdy odešla z Havany. Ráda pak přijala nabídku ze Súdánu.

V Londýně vychovává svého syna. Má i britského manžela, Skot Andrew Dodds si však odpykává patnáctiletý trest vězení za delikt související s drogami.

"V Británii se to obešlo bez jakéhokoli vysvětlení. Ministerstvo řeklo ne a atletický svaz konstatoval, že to zkoušel. Ale stejně si myslím, že mě prostě nechtěli," vyčetla na stránkách Evropské atletické asociace EAA anglické federaci UK Athletics.

"Reprezentovat Británii by přitom pro mne bylo skvělé. Můj syn je Brit a já už tři roky žiju v Londýně," neskrývala pocity křivdy.

Třebaže zájem a stoprocentní podpora súdánské strany jí udělaly radost, s prohrou v boji o britský pas se dosud nevyrovnala. "Britové se připravili o takřka jistou olympijskou medaili," prohlašuje sebevědomě.

Že Brity, z jejichž nominace navíc kvůli těžkému zranění kolena vypadla loňská halová světová rekordmanka Ashia Hansenová, může odmítnutí stát medailový zisk, není zase tak od věci.

Aldamaová, jež v druhý den olympiády oslaví dvaatřicáté narozeniny, je druhá v aktuálním světovém žebříčku disciplíny i v letošních tabulkách (15,21).

Loni byla dokonce jedničkou (15,29), ale to neměla při marném čekání na britský pas koho reprezentovat a chyběla na MS v Paříži. Věří, že přišel čas zúčtování. "Teď jsem tu, budu se rvát a vítězství nevidím nereálně," řekla Aldamaová, v Sydney ještě v barvách Kuby čtvrtá. 

Autoři: ,


Další z rubriky

Měli blízko, medaile nezískali. Proč?


Praha Jediné umístění dokáže ve sportu spustit takový vodopád slz. Čtvrtá příčka. Ani druhá, dokonce ani...

Capalini si užil večery. Zvyká si na slávu


Praha Třebaže už má doma pěknou medailovou sbírku, nic nepřekoná olympijský bronz z Atén. Moderní...

Slavné politiky ubytoval řecký miliardář


Atény Václav Klaus objal Kateřinu Kůrkovou, políbil ji na tvář a řekl: „Málem jsem to nepřežil. Jsem rád,...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!Najdete na iDNES.cz