Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Pátek 20. října 2017 Vendelín

Britský házenkářsko-volejbalový plán: od ponížení až ke slávě

Britští házenkáři na olympijském turnaji díru do světa neudělali, ale patřičně si užili atmosféru a přízeň fanoušků. | foto: Reuters

8 2012
Londýn (Od zpravodaje MF DNES) - Tolik hvězd teď maká ve svých klubech na atletické dráze, aby nabralo v přípravě síly na nový rok. Na svátku nejlepších chybí. Zato na něm hrají ti, co mají k mimořádnosti velmi daleko. Britští házenkáři a házenkářky patří k podivným úkazům her. Co býval "Erik Úhoř" v bazénu a skokani na lyžích z exotických zemí na můstcích, to jsou Britové v hale Copper Box při házené. Zaostávají o několik úrovní, jen o trochu míň pak i oba domácí volejbalové týmy.

"Prosíme o trpělivost. Chybějí nám zkušenosti," říká srbský kouč mužů Dragan Djukič. A trenér žen Jesper Holmris dodává: "Všechno záleží na času investovaném do sportu a taky na tom, že potřebujeme silnější a vyšší hráčky. Ve fyzických parametrech zaostáváme." Pořadatelé her dostávají automaticky místo do všech kolektivních soutěží, což je letos chvílemi tristní podívaná.

Házenkáři – 5 porážek při skóre 96:192, jejich kolegyně – 5 porážek při skóre 91:166. Volejbalisté neuhráli jediný set, volejbalistky přetlačily jen mizerné Tunisko.

Zároveň však tyto sporty věří, že z ponížení vysokých proher se rodí budoucí šampioni. "Píšeme první stránky britských házenkářských dějin," říká Djukič.

"Tahle země může jít do špičky, hlavně kvůli neuvěřitelně bojovnému duchu Britů. A je přece skvělé, když budou děti chodit do tělocvičny místo flákání se v pubu, ne?" Na pohled směšná úvaha není tak komická při zvážení, jak se rozvinula třeba britská gymnastika: z dřívějších turistů jsou dnes zlatí medailisté.

Třetí z "míčovek" pak je na své cestě mnohem dál, oba basketbalové týmy se dokážou držet s nejlepšími. Britové prohráli o jediný bod s obrem ze Španělska a jejich opora Luol Deng, hrající v NBA, říkal: "Ani tohle nám nestačí. Bez ohledu na soupeře chceme vítězit." Basketbalistky sice na olympiádě nevyhrály, zato v přípravě daly tvrdou lekci Češkám, jež porazily o 24 bodů.

U házené to potrvá evidentně delší dobu. Země za kanálem La Manche tento sport objevuje a i přes porážky ji docela baví. Britové v novinách popisují házenou jako zajímavý mix klasického střílení branek s ragby. Tvrdost a zároveň férovost na palubovce se jim líbí dokonce i v ženském podání.

Proto není jen zdvořilostní frází, když kouč za medailí směřujících Islanďanů Gudmundur Gudmundsson říká: "Dobře víte, že spousta našich islandských předků přišla na ostrov právě z Británie. Vašemu charakteru házená vyhovuje. Věřte mi, je to pro vás skvělý sport." Avšak cesta na nejvyšší úroveň je podobně dlouhá jako ta, již na lodích přes moře urazili pionýři Islandu.

Hledáte maminku v okolí na společné aktivity?
Hledáte maminku v okolí na společné aktivity?

Tyhle maminky na eMimino.cz jsou na tom stejně.

Najdete na iDNES.czmobilní verze