Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Pondělí 23. října 2017 Teodor, Theodor

Vstává s kruhy pod očima, pod těmi olympijskými v Londýně chce zlato

britská plavkyně Elizabeth Simmondsová | foto: Profimedia.cz

18 2012
Zkusila toho hodně: poradny, specialisty, psychology i ty nejlepší prášky na spaní. Jenže medikament na svůj problém britská plavkyně Elizabeth Simmondsová stále nenašla. V noci kouká do stropu a ne a ne zabrat, ráno vstává s kruhy pod očima. Navzdory neustálému vyčerpání sní znakařská specialistka o úspěchu na olympijských hrách.

Plavání je její vášeň, díky které se před dvěma lety dostala až na vrchol. V Budapešti jí na krk pověsili evropské zlato za nejlepší čas na dvoustovce ve dlouhém bazénu.

Plavání je ale taky příčina všech problémů. "Spím špatně, co pamatuju," vyprávěla jednadvacetiletá plavkyně v deníku Daily Mail. "Ale ještě se to zhoršilo v mých plaveckých začátcích, kdy mi bylo dvanáct."

Tehdy musela vstávat na tréninky ve čtyři ráno, jenže jen čtyřikrát týdně. "Takže jednou jsem vstávala tak, druhý den zase v jedenáct." Takto se to opakovalo pět let až do jejích sedmnácti let, kdy odešla studovat na Loughborough University. Od té doby má sice pravidelný tréninkový režim, problémy však zůstaly.

Program OH

Přehledný program olympijských her den po dni

A celou situaci ještě zhoršuje fakt, že její nespavost je nepravidelná - nikdy neví, kdy padne vyčerpaná do peřin, nebo kdy bude hodiny koukat do tmy. "Můj problém není, že bych se v noci budila. Mám potíže vůbec usnout."

Teď Simmondsová doufá, že její soupeřky konečně poznají, jak se cítí ona sama, a že v noci před finále znakařské dvoustovky na olympijských hrách v Londýně taky nebudou moct spát. Aspoň v jednom pak bude mít výhodu - probudit se vyčerpaná pro ni nebude žádnou novinkou.

"Je řada lidí, kteří nebudou před svým závodem spát, protože budou nervózní a rozčílení. Ráno se vzbudí a řeknou si: Bože, vždyť já jsem vůbec nespal," tuší slečna z britského Beverley. "To pro mě ale nebude problém. Pomyslím si, že je to stejné jako předchozí noci, nebude to žádný rozdíl. Pokud nebudu vzhůru celý týden před olympiádou, tak to neřeším."

Přestože má šest velkých individuálních medailí a tři ze štafet, nežije jen sportem. Mysl má neustále zaměstnanou. Buď čte Pýchu a předsudek, aby mohla ke zkouškám z anglické literatury, nebo se věnuje malování. Proto i její život v olympijské vesnici bude mít jiný rytmus než u většiny ostatních sportovců.

"Neuspokojuje mě jen sedět a koukat se na televizi, potřebuju něco, čím svůj čas opravdu vyplním. A nad tím přemýšlím týdny dopředu, než někam jedu," říkala. Třeba když jela na tréninkový kemp na Floridě, ležely jí pořád na stole barvičky. "Používám vodovky. Ale nejsem žádný naivní umělec, co by toužil po výstavě. Jen se tím bavím."

Spousta umělců byly rozervané duše. Lizzie Simmondsová by mohla být první, která bude současně olympijskou vítězkou.

Autor:
Adecco spol. s r.o.
Elektromechanik – Ostrava – 2 směnný provoz

Adecco spol. s r.o.
Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 20 000 - 25 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze