Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Úterý 24. října 2017 Nina

Už mám i nafoukané duše, říká velvyslankyně, ambasadorka londýnských her

SEM VÁS ZVU. Britská velvyslankyně Sian MacLeodová ukazuje model olympijského parku v Londýně sedminásobné olympijské šampionce Věře Čáslavské a šéfovi české mise Františku Dvořákovi. | foto:  Dan Materna, MAFRA

28 2012
Možná by mohla na olympiádě reprezentovat ve stolním tenise. Možná by jí víc sedl šerm a lukostřelba, jejichž základy taky získala. Těm všem aktivitám už britská velvyslankyně v Praze Sian MacLeodová ve své rezidenci přičichla. "Nejsem si jistá, v jakém dalším sportu budu moct ukázat, jak špatná jsem," žertovala její excelence.

Mezi diplomatickými úkoly má poslední dva roky i jeden propagační. V její domovině se v létě uskuteční olympijské hry a Londýn o sobě dává jejím prostřednictvím vědět. "Bude to vzrušující rok," těší se velvyslankyně. "Nejen že u nás hostíme olympiádu a paralympiádu, navrch se slaví i diamantové jubileum Jejího veličenstva, královna Alžběta sedí na trůnu už 60 let."

Když zbývaly dva roky do startu her, rozjela se kampaň Two years to go a v sále ambasády se hrál stolní tenis. "Fanděte mi," prosila MacLeodová s pálkou v ruce a českým velvyslancem v Británii Michaelem Žantovským na druhé straně stolu.

Vítězství tehdy sice zůstalo v britském týmu, její excelence se ovšem rok a půl poté přiznala, že v tréninku zatím moc nepokročila. "Stolní tenis není právě moje nejsilnější stránka," smála se. "Myslím, že budu muset ještě potrénovat."

Když loni o prázdninách zbýval už jen rok do doby, kdy město nad Temží uvítá potřetí v historii olympioniky, na zahradě malostranské rezidence se zase střílelo z luku. Svoje umění tam předváděl paralympijský vítěz z Pekingu 2008 David Drahonínský.

Loni v září se zase na nakrátko střiženém trávníku odehrál mušketýrský souboj, olympiáda tak vzdáleně prezentovala soutěže v šermu. "V malém šermířském duelu porazil pražský primátor jednoho z mých kolegů," připomněla velvyslankyně.

Rodačka z Hampshiru v metropoli diplomaticky působí od roku 2009. "Nejen olympiáda, ale už můj pobyt v České republice mě naučil sportovním aktivitám," říkala. "Třeba tento víkend jsem strávila na vašich úžasných horách, jezdila jsem tam ve stopě na běžkách."

A že se blíží letní olympijské hry, co letní sporty. "Už jsem si napumpovala pneumatiky svého kola," prozradila.

V srpnu si plánuje vzít volno z úřadu a vyrazí přímo do Londýna. Ne na olympiádu, ale paralympijské hry, na jejichž plavecké soutěže už má zarezervované vstupenky. "Na ambasádě máme jednoho stážistu a moc mu držím palce, aby se na hry dostal," vzkázala. "A všem českým sportovcům přeju v Londýně mnoho úspěchu."

Autor:
Najdete na iDNES.czmobilní verze