Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Čtvrtek 19. října 2017 Michaela

Britská vláda zvýšila odhad rozpočtu OH

15 2007
Londýn - Olympijské hry 2012 v Londýně nebudou stát čtyři miliardy liber, jak původně pořadatelé slibovali, ale 9,325, tedy přes 400 miliard korun! Tuto skutečnost dnes v parlamentu přiznala britská ministryně kultury Tessa Jowellová. Z rozpočtu vlády, tedy z daní všech Britů, půjde kolem šesti miliard liber.

Zbytek zaplatí část výnosů státní loterie a londýnští daňoví poplatníci.

Tato výrazná úprava odhadu nákladů přichází necelé dva roky poté, co Londýn získal právo hry pořádat.

Organizátoři a vláda původně uváděli celkové náklady na olympiádu včetně regenerace východního Londýna ve výši čtyř miliard liber.

Regenerace jako jeden z trvalých přínosů pořádání her byla jedním z klíčových prvků, které pomohly Londýnu zvítězit nad konkurenčními nabídkami. Podle opozičních konzervativců, kteří pořádání her podporují, ztrácí vláda kontrolu nad financemi pro hry a rozpočet se podle nich za rok ztrojnásobil.

Ministryně řekla, že na olympijské stavby se vydá podle nejnovějších odhadů 5,3 miliardy liber, z čehož 3,1 bude na sportoviště a další stavby přímo související s olympijskými hrami, 1,7 miliardy půjde na infrastrukturu a 500 milionů je operativní rezerva. Původně vláda odhadovala cenu olympijských staveb na 2,4 miliardy liber.

Všechny výdaje jsou počítány bez daně, kterou zaplatí vláda ze státního rozpočtu. Vláda kromě toho bude mít rezervu 2,7 miliardy liber na případné skluzy.

Toto rozhodnutí se považuje za mimořádně kontroverzní. Londýnský starosta Ken Livingstone je jeho kategorickým odpůrcem, protože je přesvědčen, že pokud vláda takovou rezervu mít bude, stavební firmy si už najdou cestu, jak se k těmto penězům dostat.

Ministryně také připustila, že je velmi obtížné už nyní odhadnout skutečné výdaje na bezpečnost v době her.

Jowellová zdůraznila, že na druhé straně je nutno počítat s obrovskými přínosy projektu, které však nevyčíslila. Podle ní ale už příprava na olympiádu přinesla sliby až sedmi miliard liber soukromých investic do východního Londýna.

Mluvčí konzervativců pro olympijské hry řekl, že v celkovém součtu se nyní vládní rozpočet na ně skoro ztrojnásobil. Kritizoval také to, že vláda nyní dá na olympiádu dalších skoro 700 milionů liber z výnosů loterie, která celkem tedy přispěje 2,2 miliardy.

To podle něj znamená, že tyto peníze budou chybět právě malým sportovním klubům, kterým mělo pořádání her zejména pomoci.

Autoři: ,


Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze