Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Britský veslař vyhrál a vstoupil do historie

23 2000
S y d n e y - Do dějin sportu vstoupil Steven Redgrave, osmatřicetiletý britský reprezentant trpící cukrovkou, když jako první veslař v historii získal na pěti po sobě jdoucích olympijských hrách zlatou medaili. Tentokrát byl členem vítězné britské čtyřky bez kormidelníka. V dramatickém závodě dokázali Britové, kteří vedli od prvních metrů, odrazit nápor Italů a za ohromného aplausu diváků dojeli do cíle dvoukilometrové trati na vedoucí pozici.

"Je to zvláštní pocit. Čtyři roky jsem kvůli tomuto závodu tvrdě pracoval," řekl dojatý Redgrave, který získal v Sydney již dvaatřicátou medaili z mezinárodních šampionátů. "Celý víkend jsem se cítil dobře a věděl jsem, že to i dobře dopadne," přiznal muž, jenž po atlantské olympiádě prohlásil, že končí. "Můžete mě zastřelit, když mě uvidíte s veslem v ruce," prohlásil tehdy, nicméně nevydžel.

Dnešním výkonem se vyrovnal maďarskému šermíři Aladaru Gerevichovi, který v letech 1932 až 1960 získal také pět zlatých medailí v jedné disciplíně v řadě. Členovi vždy zlatého družstva, který jedenkrát vyhrál i soutěž jednotlivců, zabránila v lepší bilanci druhá světová válka, kvůli níž se olympijské hry dvakrát nekonaly.

Skif žen se stal kořistí obhájkyně zlata z Atlanty, Bělorusky Jekatěriny Karstenové, která však o zlaté medaili rozhodla až v samém závěru, kdy po drtivém finiši porazila Nejkovovou z Bulharska a o jejím vítězství o jedinou setinu vteřiny musele rozhodnout a cílová fotografie, neboť tento časový rozdíl odpovídá asi dvěma centimetrům. Sudí o vítězce rozhodli až po deseti minutách.

"Zkoušela jsem být první hned od začátku, ale nevyšlo to. V závěru jsem poté musela vynaložit veškerou svou sílu," oddechla si Karstenová.

Mužský skif, v jehož finále scházel Václav Chalupa, který sužován nemocí nepostoupil ze semifinále, tak dramatický nebyl. Už v polovině dvoukilometrové trati se odpoutala dvojice hlavních favoritů - olympijský šampión z Atlanty Xeno Müller ze Švýcarska a Rob Waddell z Nového Zélandu. Pět set metrů před cílem Waddell zrychlil, odpoutal se od Müllera a dojel si po dvou stříbrných medailích z mistrovství světa pro zlato. O bronzovou medaili bojovali Kanaďan Derek Porter a Marcel Hacker z Německa.

"Celý závod jsem se cítil dobře a držel své tempo, ale až v závěrečných třech stech metrů jsem si byl jist, že vedení udržím," konstatoval pětadvacetiletý vítěz.

V závodu dvojek bez kormidelníka triumfovali Francouzi Michel Andrieux a Jean-Christophe Rolland, mezi ženami zvítězily Georgeta Damianová s Doinou Ignatovou z Rumunska. Zatímco Francouzi se této disciplíně věnují dlouhodobě a v Atlantě byli třetí, Rumunky dříve závodily na osmě, v níž Ignatová na minulé olympiádě triumfovala. Obě mají z osmy také tři zlaté medaile ze světových šampionátů.

Již třetí olympijský triumf do své sbírky přidala Němka Katrin Boronová, která společně s Janou Thiemeovou vyhrála dvojskif. Mezi muži získali zlato Luka Špik a Iztok Čop ze Slovinska, kteří vedli od začátku a v závěru odrazili nápor druhých Norů.

Výsledky najdete ZDE

Členové zlaté posádky britské čtyřveslice se chystají za cílem pogratulovat Stevu Redgraveovi k páté zlaté medaili na pátých hrách v řadě

Autor:


Nejčtenější

Křik ženského pelotonu. Cyklistkám se nelíbí trať na olympiádě v Tokiu

Zlatou medaili v silničním závodu s hromadným startem v Riu vyhrála po...

Pořadatelé letní olympiády v Tokiu 2020 zveřejnili tratě mužského a ženského silničního závodu....

Další z rubriky

Je to dost, je to málo?


P r a h a Olympijští medailisté jsou odměňováni za zlato milionem korun, za stříbro pěti sty tisíci, za bronz...

Přibylo dalších šest medailí


S y d n e y Medailová žeň českých sportovců na paralympijských hrách v Sydney pokračuje. K dopolednímu triumfu...

Michal Stefanu vyučil Korejce a má zlato


P r a h a Český paraplegik Michal Stefanu porazil na paralympijských hrách v Sydney ve finále dvouhry mužů ve...Najdete na iDNES.cz