Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Britští dráhaři vyhráli na olympijských hrách v Riu týmový sprint

Britští cyklisté si jedou pro zlatou olympijskou medaili v týmovém sprintu. | foto: Reuters

12 2016
Na olympijských hrách v Riu de Janeiro se rozdělovala první sada medailí. Zlatou si přivlastnili Britové, kteří ve finále týmového sprintu udolali Nový Zéland. Bronz mají Francouzi, kteří v souboji o třetí příčku předčili sestavu Austrálie.

Britové, kteří byli na dráze jasně nejúspěšnější zemí před čtyřmi lety v Londýně, načali svou brazilskou sbírku cenných kovů díky Philipu Hindesovi, Jasonu Kennymu a Callumu Skinnerovi. Ve vítězné sestavě v porovnání s minulými hrami nahradil Skinner legendu Chrise Hoye.

Osmadvacetiletý Kenny se tak může pyšnit už čtyřmi olympijskými tituly. Byl u triumfu v týmovém sprintu rovněž v Pekingu 2008 a v Londýně vyhrál i individuální sprint, z něhož má také osm let staré stříbro.

Noví olympijští šampioni sice zpočátku ztráceli, ale po polovině závodu na tři 250 metrů dlouhé okruhy už získávali navrch a pro zlato si nakonec dojeli v olympijském rekordu 42,440 vteřiny. Novozélanďané Ethan Mitchell, Sam Webster a Edward Dawkins za nimi zaostali o 102 tisícin.

V souboji o bronz byli Francouzi, druzí v Pekingu i Londýně, lepší o 155 tisícin. Mnohonásobný mistr světa Grégory Baugé získal již čtvrtou olympijskou medaili, ale dosud čeká na vítězství. Bronz vybojoval po předchozích třech stříbrech.

Rozjely se i kvalifikace v očekávaných stíhacích závodech. Britové v sestavě s vítězem Tour de France Bradleym Wigginsem předvedli dominantní výkon, když za sebou nechali Dánsko a hlavního soupeře Austrálii o více než tři a půl vteřiny.

Měli dokonce nadosah pokoření světového rekordu, který vytvořili pod pěti kruhy před čtyřmi lety v Londýně a podle zpráv ho překonali v Riu během tréninku. V Brazílii se podruhé v historii dostali pod tři minuty a 52 vteřin - zajeli 3:51,943. Nový zápis do rekordních tabulek jim unikl o necelé tři desetiny.

Co se jim nepodařilo, dokázaly jejich reprezentační kolegyně Katie Archibaldová, Laura Trottová, Elinor Barkerová a Joanna Rowsellová-Shandová. V kvalifikaci zajely 4:13,260 a dosavadní maximum Australanek vylepšily o více než čtyři desetiny.

Dráhová cyklistika v Riu - výsledky

Muži:

Týmový sprint
Finále:
1. Británie (Hindes, Kenny, Skinner) 42,440 - Nový Zéland (Mitchell, Webster, Dawkins) 42,542, o 3. místo: 1. Francie (Baugé, Pervis, D'Almeida) 43,143 - Austrálie (Hart, Glaetzer, Constable) 43,298.

Další pořadí: 5. Německo, 6. Nizozemsko, 7. Polsko, 8. Venezuela.

Autoři: ,


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze