V Brně na výstavišti fanoušci slaví medaile telemarkem jako v Koreji

Na brněnském Olympijském festivalu dostali fanoušci příležitost vyzkoušet si některé disciplíny v praxi. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

12 2018
Pět a půl roku poté, co čeští sportovci na olympiádě v Londýně zaujali holínkami jako součástí reprezentační kolekce, mají Češi nový olympijský hit. Telemark.

Doskok do telemarku předvedla na počest 50. výročí zlaté medaile skokana na lyžích Jiřího Rašky česká výprava v Koreji při slavnostním zahájení her v pátek a napodobili ho i fanoušci v Brně na Olympijském festivalu na výstavišti v rámci oslavy stříbrné biatlonové medaile Michala Krčmáře v neděli.

Na pokyn z pódia poklekli hromadně do telemarku před velkoplošnou obrazovkou, kde na dálku fandí českým sportovcům.

„Kdyby tyto oslavy viděl děda, tak by měl určitě slzy v očích,“ povídal Raškův vnuk Jan Mazoch, který na festival dorazil mezi cestujícími vlaku Raška Expres.

Pro návštěvníky brněnského Olympijského festivalu to byla během posledních dvou dnů už druhá oslava. V sobotu se radovali poté, co biatlonistka Veronika Vítková vybojovala bronz.

„Pokud jde o sport, jsem nacionalistka. Vyhrkly mi slzy radosti a po zádech mi běhal mráz. Atmosféra byla super,“ líčila fanynka Nela Auerová, která do Brna dorazila se synem až z Třebíče.

Od pátku, kdy se brány Olympijského festivalu otevřely, tak mohli fanoušci slavit už dvě medaile.

Ta sobotní přitom byla nečekaná. Zhruba tisícovka lidí se před obrazovkou sešla při závodě rychlobruslařky Martiny Sáblíkové na 3 000 metrů, kde se cenný kov předvídal, ale na konci přišlo zklamání v podobě čtvrtého místa.

„Při závodě se mi Martina zdála v pořádku, ale během sezony v přípravě ji zdravotní problémy limitovaly natolik, že to její ztrátu na stupně vítězů určitě mohlo udělat,“ hodnotil výkon Sáblíkové její bratr Milan.

Fotogalerie

To už měla česká výprava za sebou medailovou euforii díky biatlonistce Vítkové. Její senzační bronz ze sprintu sledovala v Brně i bývalá reprezentantka Jitka Landová.

Pro Vítkovou měla jen slova chvály. „Veronika udělala za posledních několik let kus práce. Obětuje biatlonu hodně, tento výsledek si za tu dřinu zaslouží,“ vyprávěla sedmadvacetiletá Landová, jež kariéru kvůli zdravotním problémům ukončila vloni a nyní učí tělocvik na základní škole v Jablonci.

Na rozdíl od Milana Sáblíka, jenž mezi fanoušky s přáteli občas postával, si Landová závod vychutnala v ústraní. „Přímo mezi lidmi by mě to nebavilo. Mám ráda svůj klid,“ usmívala se.

Už v sobotu odhadovala, že bronz nabízí Vítkové slibnou pozici do stíhačky. „Netroufnu si ale říci, že to bude stačit na další medaili. Svoji roli bude hrát i psychický tlak. Rozhodně se u celé výpravy dostaví uvolnění, medaile je na světě, i všem ostatním se pojede lépe,“ připomínala.

Michal Krčmář to o den později potvrdil.Další z rubriky

MOV tři dny po skončení olympiády obnovil Rusku členství

DOVLÁLA. Ruská olympijská vlajka v Pchjongčchangu vidět nebude.

Tři dny po skončení her v Pchjongčchangu obnovil Mezinárodní olympijský výbor členství Rusku. Řekl...

Švýcarská gólmanka Schellingová zažila už čtvrtou olympiádu: Jsem pyšná

Švýcarská gólmanka Florence Schellingová na olympiádě v Pchjongčchangu

Švýcarský hokej se na právě skončené olympiádě v Pchjongčchangu pyšnil unikátním klenotem....

Koulování na vzestupu. Chce se stát novým olympijským sportem

Koulování má i svou soutěžní podobu. Momentka z MS 2017 v Německu.

VIDEO Japonsko chystá letošní ročník mistrovství světa v koulování a má ambiciózní plán - prosadit tento...

Advantage Consulting, s.r.o.
ZKUŠENÝ SYSTÉMOVÝ INŽENÝR

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 65 000 - 75 000 KčNajdete na iDNES.cz