Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Brno v záři olympijského ohně

9 2005
Brno - Olympiáda v Brně? Proč ne. V souvislosti s kandidaturou Prahy na letní olympijské hry v roce 2016 či 2020 se mluví o tom, že by se některé sportovní disciplíny mohly přesunout právě do Brna. Pokud by se nejlepší sportovci světa v Brně opravdu měli utkávat, musela by se městská sportoviště změnit k nepoznání.

Praha chce za jedenáct nebo patnáct let pořádat olympiádu a Brno má ve velkém divadle dostat taky svoji roličku. "V Atlantě byla některá sportoviště až tři sta kilometrů daleko, takže není důvod, proč s Brnem nepočítat," prohlásil místopředseda Českého olympijského výboru Jiří Zedníček.

"Fotbalový turnaj se určitě bude hrát ve více městech a nedovedu si představit, že by mezi nimi Brno nebylo," dodal.

Pokud by Praha hry dostala, mohly by se v Brně hrát nejen některé zápasy fotbalového turnaje, ale také třeba utkání v pozemním hokeji, basketbalu, volejbalu nebo házené.

Olympiáda není okresní přebor v kuličkách a v Brně olympijské požadavky nesplňuje snad jediné sportoviště. "Všechno se změní," dušují se politici.

Pokud by se měla v Brně odehrát část fotbalového turnaje, jak Pražané slibují, určitě by to nemohlo být na současném prvoligovém trávníku na Srbské, o bývalém stadionu za Lužánkami ani nemluvě.

Právě na jeho místě by ale měl za několik let začít vyrůstat moderní fotbalový stadion s třiceti tisíci místy k sezení, krytými tribunami a vyhřívaným trávníkem.

Brno by se mohlo ucházet i o kvalifikační utkání dalších míčových sportů. I tady ale potřebné zázemí chybí, mohlo by však vzniknout také za Lužánkami. Místo chátrajícího zimního stadionu by mohla stát víceúčelová hala.

Použitelný velodrom v České republice zatím chybí

Zuby by si Brňané mohli brousit i na největší esa dráhové cyklistiky. Zatím sice ve městě funguje čtyřsetmetrový ovál TJ Favorit u Zdeněk Valenta. Betonovou dráhu velodromu by podle něho musela nahradit dřevěná, celý ovál by bylo nutné zastřešit.

"Samozřejmě bych byl velmi rád, kdyby se v Brně jely olympijské dráhařské disciplíny." Brno by se mohlo v době Výstaviště, pro olympijské účely je ale nepoužitelný. Stejně jsou na tom ale všechny ostatní velodromy v republice.

"Brno by pro dráhovou cyklistiku bylo vhodné i z historického hlediska, cyklistika má ve městě silnou tradici," míní tajemník TJ Favorit Brno olympiády stát i veslařským centrem, ovšem za předpokladu, že z Brněnské přehrady zmizí tradiční zelený plášť.

"Vyčištění přehrady je technicky vyřešeno, je to jen otázka peněz," tvrdí optimisticky náměstek primátora Radomír Jonáš. Sám je pevným zastáncem pořádání olympiády a věří, že Praha by část disciplín do Brna přesunula.

"Olympiádu by měla pořádat celá Česká republika jen pod hlavičkou Prahy," míní místopředseda českého olympijského výboru Jiří Zedníček.

Podpora olympiády stojí na vratkých základech

Podpora olympijské myšlenky však v Brně není úplně jednoznačná. "Jsou na to potřeba odpovídající sportoviště, jsem v tomto ohledu skeptik," tvrdí šestasedmdesátiletá olympijská vítězka v gymnastice z Londýna v roce 1948 Věra Růžičková. Z představy největšího sportovního svátku v ulicích Brna zase nejsou nadšení politici z KDU-ČSL a ČSSD.

Většina nesouhlasných hlasů mluví o neúměrném finančním zatížení celé České republiky, o nenávratně ztracených miliardách. Někteří lidé poukazují i na to, že se jen do příprav na kandidaturu Prahy investuje spousta peněz a metropole nakonec olympiádu nezíská.

"Nebojím se toho i vzhledem k politické situaci. Evropská unie bude podle mě chtít ukázat, že nové členské státy rychle srovnávají krok s původními členy," míní náměstek primátora Radomír Jonáš.

Jeho kolega Jan Holík podmiňuje svoje ano olympiádě mezinárodním pořádáním klání. "Na přípravě her by se mohlo podílet víc států," popisuje svoji ideu.

Jak mohou sportovci na olympiádě vydělat

Fotbal

Současnost: Prvoligoví fotbalisté Brna využívají zrekonstruovaný stadion na Srbské ulici, jehož celková kapacita je 12 550 míst.
Budoucnost: V souvislosti s olympiádou by měl být opraven chátrající fotbalový stadion ve sportovním areálu za Lužánkami tak, aby splňoval požadavky FIFA, UEFA. Jeho kapacita by měla být 30 000 sedících diváků, měl by být zastřešený a na hrací ploše by měl být vyhřívaný trávník.

Basketbal

Současnost: Nová hala ve Vodově ulici. Kapacita 2 900 míst.
Budoucnost: V souvislosti s olympiádou by měla být na místě chátrající hokejové haly v areálu za Lužánkami postavena nová, víceúčelová hala.

Dráhová cyklistika

Současnost: Starý, chátrající velodrom s betonovou dráhou leží v areálu brněnského výstaviště.
Budoucnost: V souvislosti s olympiádou se uvažuje o přesídlení velodromu do oblasti Žabovřeské louky a Svrateckého údolí

Další sporty

Pokud by se záměr uspořádat olympiádu v Česku podařil prosadit, Brno by mělo vybudovat nová sportoviště i pro volejbal, pozemní hokej, házenou i florbal (ten však ještě není schválen jako olympijský sport).

Autoři:


Další z rubriky

Biatlonisté se zlobí, ubyla jim účastnická místa pro ZOH v Pekingu

Štafetový závod biatlonistek na 4x6 kilometrů v olympijském středisku Alpensia....

Zvýšení počtu disciplín na zimních olympijských hrách v Pekingu v roce 2022 se dotklo i biatlonu....

Odměny za olympijské medaile budou v červenci, potvrdil ministr

ZNOVU ZLATÁ. Češka Ester Ledecká zvítězila v druhém olympijském závodě -...

Ministr školství v demisi Robert Plaga (ANO) potvrdil, že šest českých olympioniků, kteří získali...

Nejlevnější vstupenky na OH v Tokiu budou stát symbolických 2020 jenů

Olympijské hry v roce 2020 uspořádá Tokio.

Nejlevnější vstupenky na olympijské soutěže v Tokiu 2020 bude možné pořídit za symbolických 2020...Najdete na iDNES.cz