Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Neděle 22. října 2017 Sabina

Bronzové hokejisty dekoroval Jari Kurri

Jágr, Hnilička - Bronzoví hokejisté, zleva: Jaromír Jágr, Milan Hnilička | foto: Reuters

25 2006
Turín - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Čtyři, tři, dva, jedna... Čeští fanoušci odpočítali poslední vteřiny zápasu s Ruskem a radovali se z bronzových medailí. V utkání poražených semifinalistů dokázali hokejisté rychleji zapomenout na páteční neúspěch a zvítězili 3:0. Medaile jim předával legendární finský hokejista Jari Kurri, dnes člen Mezinárodního olympijského výboru.

S poslední vteřinou se na led vrhli ze střídačky všichni hráči. V botách po kluzké ploše cupitali i třetí brankář Salfický a zranění Kubina s Čajánkem.

Všichni se nahrnuli k brankáři Vokounovi. Je to obvyklý rituál, ale tentokrát v něm šlo o něco navíc. Gólman totiž byl tím hlavním strůjcem úspěchu.

Rusové se mezitím rychle klidili z ledu. Oslavám úspěšnějšího týmu se jim nechtělo přihlížet.

Od branky se čeští reprezentanti vrátili ke střídačkám, aby se pozdravili s předsedou hokejového svazu Vratislavem Kulhánkem a všemi členy realizačního týmu. Hráči na ledě jeden po druhém projížděli kolem mantinelu a s každým na střídačce si podali ruku.

Jako poslední tudy projel Jaromír Jágr.

Z hlediště už zmizeli ruští fanoušci, Češi trpělivě čekali, co bude dál.

Žádné bouřlivé oslavy to nebyly. Stín ostudně prohraného semifinále se Švédy se stále vznášel ve vzduchu.

"Jsme jako Brazílie ve fotbale, všechno jiného než zlato je neúspěch," posteskl si později Pavel Kubina. "Ale bronz je taky dobrý, ne?"

Jako první si medaili na krk nechal pověsit kapitán Lang, po něm asistenti Výborný s Kubinou, a pak šli další hráči - Kaberlové, Prospal, Ručinský...

V dekoraci se střídali tři zástupci Mezinárodního olympijského výboru - Filipínec, Maročan a slavný Fin Jari Kurri. Při jeho představení se v hale ozval nesmělý potlesk.

Předávání však probíhalo v komorní atmosféře. Diváci začali tleskat, až když přišel na řadu Jágr, jenž stál asi v polovině řady. "Hoši děkujem, hoši děkujem," ozvalo se na okamžik z hlediště.

Pořadatelé držitelům třetího nejcennějšího kovu ani nezahráli hymnu. Hráči převzali medaile, květiny a pomalu se klidili z ledu.

Někteří hodili divákům kytici, Ručinský s Eratem a Kubinou i hokejky a za chvíli všichni do jednoho opustili scénu.

Bronzové oslavy proběhly hodně decentně.

A netrvaly dlouho. Obránce Kuba hned v sobotu večer odjel taxíkem na letiště a vrátil se do Ameriky. Další čeští hokejisté se do zámoří přesunou během neděle. Žádná oslavná cesta do Prahy v plánu není.Najdete na iDNES.czmobilní verze