Bronzový slalomář ze ZOH Baxter asi dopoval

5 2002
Londýn - Seznam dopingových hříšníků z olympijských her v Salt Lake City rozšířil britský lyžař Alain Baxter. Senzační bronzový medailista ze slalomu měl pozitivní test na metamfetamin, který patří na seznam zakázaných látek. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na Britský olympijský výbor. Baxter v první reakci na výsledek testu prohlásil, že je zničený, ale že udělá všechno, aby své jméno očistil.

"Nikdy jsem vědomě neužil žádný lék nebo prostředek, abych vylepšil svou výkonnost, a věřím tedy, že se prokáže má nevina," bránil se osmadvacetiletý slalomář. "Spolupracuji s právníky a lékařskými experty, kteří mi pomohou projednat případ u vyšetřovací komise Mezinárodního olympijského výboru. Ta by podle mých informací neměla zasednout dřív než příští týden," dodal Baxter.

Brit překvapil v závodě, který se v Deer Valley jel za mimořádně nepříznivých podmínek. Obě kola dokončilo jen 34 z celkového počtu 78 startujících. Vítězství slavil Francouz Jean Pierre Vidal a druhý skončil jeho krajan Sebastien Amiez. Pokud
se prokáže, že Baxter opravdu dopoval, připadne bronz čtvrtému v pořadí, jímž je Rakušan Benjamin Raich.

 "To je obehraná písnička," reagoval na Baxterovo prohlášení o nevině šéf Světové antidopingové agentury Dick Pound. "Slyšeli jste snad aby někdo, kdo je podezřelý z dopinku, mluvil jinak? Vůbec si nedovedu představit, že by methamfetamin užil z jiného důvodu, než jako dopink," dodal Pound.

Kouč rakouských slalomářů odmítl spekulovat na téma, zda bude Britovi odebrána medaile, kterou by pak dostal jeho svěřenec Raich. "O tom nebudeme mluvit, dokud nepadne definitivní verdikt. Ale pokud opravdu dopoval, pak je to smutné pro celé sjezdové lyžování," uvedl Gert Ehn.

Dalšími dopingovými hříšníky na hrách v Salt Lake City byli běžci na lyžích Johann Mühlegg startující za Španělsko a Rusky Larissa Lazutinová s Olgou Danilovovu. Všichni byli vyloučeni z her a Mühlegg s Lazutinovou museli vrátit medaile, i když jen ze závodů, které absolvovali poté, co byli pozitivně testováni.

Alain Baxter se zřejmě s bronzové medaile už dlouho těšit nebude...

Autor:

Nejčtenější

Jágr bude tváří hokejového turnaje ZOH 2022 v Pekingu, prozradil Tvrdík

Jaromír Jágr během tréninku s dětmi na třineckém ledě

Jaromír Jágr bude tváří hokejového turnaje zimních olympijských her v Pekingu v roce 2022. Bude...

Další z rubriky

Norové podali stížnost kvůli dopingu


Lausanne Zástupci Norského olympijského výboru a tamního lyžařského svazu podali oficiální stížnost u...

Mühlegg: Když řeknu vše, vyvolám chaos


Sevilla Tři sportovci přistižení při dopingu během Zimních olympijských her v Salt Lake City se snaží...

Ruské běžkyně medaile vracet nebudou


Harrachov Olympijské medaile zůstanou běžkyním na lyžích Danilovové a Lazutinové. Dopingové vzorky, odebrané...

Najdete na iDNES.cz