Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Sobota 21. října 2017 Brigita

Brusle i kostýmy mám, bez ostatního se obejdu, hlásil Březina při odletu

POTVRDIT UMÍSTĚNÍ. Krasobruslař Michal Březina chce ve Vancouveru zopakovat 4. místo z ME. | foto: Lukáš Bíba, MF DNES

6 2010
Když se na nedávném mistrovství Evropy odrážel ke svým skokům, zpátky na led dopadl už jako závodník evropské špičky. Krasobruslař Michal Březina by mohl po čtvrtém místě mezi ledovými tanečníky starého kontinentu zářit i ve Vancouveru. V zásobě má zbraň, která by mu mohla pomoct.

Ve svých tréninkových jízdách se připravuje na čtverné skoky. "A budu je trénovat i ve Vancouveru až do svých startů," plánoval devatenáctiletý krasobruslař.

Na Evropě zvládl dva trojité axely a bez větších problémů si poradil i s ostatními skoky. Čtverné kombinace by ho ale mohly v soutěžích pod pěti kruhy posunout ještě o kousek výš.

"Nejsem si jistý, jestli je nakonec na olympiádě zařadíme. O tom rozhodnou těsně před závodem trenéři," říkal Březina. "Musím to ale zaklepat, skoky jsou lepší a lepší."

V tréninku se zaměřoval hlavně na toeloopa, zkoušel i salchowa. "Ten jde taky, ovšem ten první je jistější," prozradil juniorský vicemistr Evropy 2009.

Na palubě speciálu strávil jedenáct hodin. Hlavně spánkem a přemýšlením, jak narovnat zkroucené nohy. V Kanadě musí okouknout led.

"Snad nebude jiný, na tvrdost jsou normy," vysvětloval závodník z Brna. "A když je splní, nebude problém. Kanadský led docela znám, byl jsem tam čtrnáct dní na soustředění. Oni ho umějí udělat."

Když na evropském šampionátu porazil i reprezentačního parťáka Tomáše Vernera, zazněly hlasy: Tohle je budoucnost krasobruslení.

"Doufám v top šestku, ale asi to nevyjde," uvažoval úřadující mistr republiky. "Bude tam minimálně deset závodníků, kteří se poperou o první tři místa. Já se budu snažit potvrdit čtvrté místo z Evropy."

Když se ve čtvrtek na Ruzyni "naloďoval" do olympijského speciálu, natěšeně se usmíval. Ale vypadal i zaskočeně. "Tolik sportovců pohromadě jsem nikdy neviděl," říkal.

"Co jsem zapomněl? To zjistím, až přiletím do Kanady," nenechal se rozhodit. "Brusle, které jsem nechal nabrousit ještě den před odletem, i oba kostýmy mám. Bez toho ostatního se obejdu."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze