Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Středa 18. října 2017 Lukáš

Bryan Adams přezpíval Mozarta

3 2003
Praha - Mozartův valčík se něžně snášel nad sálem a hodinový pořad města Salcburk, který moderovala půvabná estonská operní zpěvačka Piivo, mohl začít. "Jste určitě radši, když se díváte na tuto dámu, než kdybyste poslouchali prošedivělého chlapíka ve středních letech," vtipkoval rakouský premiér Wolfgang Schüssel. "Jsme malé, ale světové město!" Scénka jako vystřižená ze zábavního pořadu. Vystoupily hvězdy, slavné osobnosti a lobbovaly za svá města: Vancouver, Salcburk a Pchjongčchang. Každé mělo včera hodinu, aby se představilo.

Slova o životních snech, o velké budoucnosti, velké sliby. Tři kandidáti se na poslední chvíli snažili přesvědčit členy Mezinárodního olympijského výboru, aby zvolili právě je. Šlo o hodně: o uspořádání zimních her 2010.

"Nechte nás pořádat olympijské hry," žádalo každé z měst. Pchjongčchang do hry nasadil jihokorejského premiéra. Když včera po obědě přijel do pražského hotelu Hilton, nastalo pozdvižení. Desítky korejských novinářů se seběhly u proskleného rychlovýtahu a chtěly slyšet pár slov.

Města se předháněla v tom, koho pošlou do závěrečné bitvy. Salcburk představil velké eso: den před vyhlášením chodil Franz Beckenbauer po Obecním domě na banketu, toulal se mezi členy MOV a snažil se město podpořit.

Beckenbauer? Německá fotbalová legenda a Salcburk? "Ano, bydlím v Kitzbühelu a snažím se Rakousku pomáhat," řekl.

Beckenbauerova osobnost mohla Salcburku notně pomoci. Pamatujete, jak se Anglie s Německem praly o pořádání fotbalového mistrovství světa 2006? Tehdy zapůsobil právě Beckenbauerův proslov a Německo zvítězilo.

Jenže ve středu Salcburk neprošel ani 1. kolem, ve finále byli soupeři. V sále sedělo přes sto členů MOV, ti volili hlavní olympijské město pro rok 2010. Vyhrál Vancouver, který ani před hlasováním nic nezanedbal.

Největším trumfem nebyl kanadský premiér Jean Chrétien, nýbrž bývalý hokejista Wayne Gretzky. "Když děti začínají s hokejem, chtějí vyhrát Stanley Cup. Já také. Ale pak jsem hrál na olympiádě v Naganu, a to byl neopakovatelný zážitek," prohlásil.

Když se Vancouver představoval, seděl Gretzky na levém křídle stolu, ačkoli na ledě byl jedinečným centrem. A halou se nesla balada od rockera Bryana Adamse...

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze