Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

VIDEO: Pokoření svého rekordu se nebojím, říká tyčkařský fenomén Bubka

3 2012
Londýn (od zpravodaje iDNES.cz) - Do dějiště olympijských her dorazil i legendární tyčkař Sergej Bubka. Držitel stávajícího světového rekordu, který má hodnotu 614 centimetrů, bude až do konce her sledovat atletické soutěže. Osmačtyřicetiletý Ukrajinec je přesvědčen o tom, že londýnská olympiáda se povede a bude patřit historicky mezi ty nejlepší.

Myslíte si, že je šance, aby byl překonaný váš letitý světový rekord 614 centimetrů?
Musím se přiznat, že tahle otázka už mě tolik nepálí. Už aktivně nezávodím, takže se o to tolik nestarám. Myslím, že nové talenty mají čas a šanci na to, aby se o překonání rekordu pokusili, ale nemyslím si, že to bude v dohledné době. Pokoření rekordu se nebojím.

Když zavzpomínáte na svou soutěžní minulost, kde se vám lépe závodilo. V hale, nebo venku?
Rozdíl mezi halou a otevřenými stadiony je v tom, že ve výšce šesti metrů je v hale laťka stabilnější. Ale v tom měli všichni podmínky stejné, takže mi to bylo jedno. Ale samozřejmě stabilnější prostředí je v hale.

Přijel jste na olympiádu, co pro vás znamená?
Olympijské hry pro mě vždycky znamenaly hodně. Je to neuvěřitelně krásná oslava olympijských hodnot. Líbí se mi, že tady přes různé politické rozpory vedle sebe soutěží sportovci z různých států, různých částí světa. A hlavně doufám, že všechno proběhne ve fair play duchu.

Vy pořád ještě věříte tomu, že sport může pohnout politickými ledy?
Jsem v tomhle optimista. Když na jednom turnaji sportují lidé různého přesvědčení, něco to pořád ještě znamená. Takže mírovou myšlenku her nepovažuji za mrtvou. Navíc si myslím, že tím sportovci dávají jasný signál politikům, že komunikovat je možné.

U vás na Ukrajině a také v Polsku se uskutečnilo mistrovství Evropy ve fotbale. Myslíte si, že to vaší zemi pomohlo?
Myslím, že ano. Minimálně to Ukrajinu otevřelo turistům. Přijeli k nám a zjistili, že můžeme zorganizovat takhle obří podnik. A úspěšně. Navíc to pomohlo k vytvoření lepší infrastruktury. Turisté zjistili, že Ukrajina je krásná země.

Když se podíváme do vaší minulosti a vyjmenujeme všechny vaše triumfy, asi by to byl nekonečný seznam. Kterého z těch vítězství si ceníte nejvíce?
To je hodně obtížné. Každé mělo svou hodnotu. Ale asi by to bylo moje první zlato na mistrovství světa v roce 1983 v Helsinkách. Velkou váhu přikládám mé jediné zlaté olympijské medaili ze Soulu v roce 1988 a v neposlední řadě zlato z mého posledního mistrovství světa v Athénách.

Jak si vychutnáte atletiku v Londýně?
Atletika je pro mě stále sportem číslo jedna. Bude to určitě skvělá přehlídka světových výkonů. Další dny budou úžasnou podívanou a věřím, že budeme svědky velmi dobrých výsledků.

Jaké disciplíny vás nejvíce přitahují?
To lze těžko říci. Budu na stadionu celou dobu a budu sledovat všechny disciplíny. Určitě se těším na sprinty, samozřejmě skok o tyči, ale i do dálky, na překážky. Nemám žádnou favorizovanou disciplinu. Ale těším se na celou olympiádu.Další z rubriky

Na olympiádě pracovala zadarmo. Odvezla si písek i odznáček ze Samoy

DOBROVOLNICE. Na olympiádě v Londýně pracovala jako dobrovolnice i česká

Games Makers. Ti, kteří dělají hry. Bez nich by nedávno skončené olympijské hry v Londýně nebyly...

Olympionici byli na Hradě. Dobře, že jsem z Londýna odjel, řekl Klaus

České medailisty z olympijských her v Londýně přijal ve čtvrtek ve svém sídle

VIDEO Šup do gala a hurá na Hrad! České medailisty z olympijských her v Londýně přijal ve čtvrtek ve svém...

Plážové víly Kiki a Maki: Přes překážky ke hvězdám

Jak plážové volejbalistky Markéta Sluková a Kristýna Kolocová na olympiádě

VIDEO Kromě kolegů volejbalistů vás nikdo nezná, jste anonymní holky - jenže pak jedete na olympiádu....

Najdete na iDNES.cz