Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Neděle 22. října 2017 Sabina

Bude olympiáda. Naučte se, jak stát ve frontě

10 2007
Peking - (od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Pozor, zítra bude v Pekingu další olympijská generálka. Den fronty. Tak jako každý měsíc jedenáctého. Občané se učí, jak stát způsobně ve frontách. Proč právě jedenáctého? Dvě jedničky vedle sebe prý připomínají frontu.

"Třeba tady u autobusu číslo 52 už nám nalajnovali dvě čáry, kudy fronta povede," ukazuje Ondřej Škrabal, jenž v Pekingu coby student proniká do tajů sinologie. "Ale jinak se Číňané přetlačují všude, třeba v menze. Cpou se u okýnka a vykřikují na kuchaře, jaké chtějí jídlo," povídá Slovenka Daniela Durajková.

I proto vláda vyhlásila předolympijskou akci "Jak zkulturnit národ".
Odborná příručka nabádá: Neplivejte na zem! Neházejte odpadky a jídlo na chodník! Ukliďte záchodky! Netlačte se v metru! Stůjte způsobně fronty!

"Vždy jedenáctého to však vypadá tak, že lidi sice stojí na zastávce civilizovaně ve frontě, jenže jakmile přijede autobus, začnou se mačkat," popisuje studentka Lenka Oulíková.

Takový přečin pokutovaný není. Naopak za plivání na ulici můžete zaplatit až 50 jüanů (130 korun). Což je například pro servírku s měsíčním příjmem 800 jüanů značný obnos. Plivání je přitom zlozvykem Číňanů. Muž v saku vychází z obchodu a suverénně si odplivne. Stejně jako matka s kočárkem.

"Souvisí to i s prachem, který všude je," tvrdí Durajková. "Naberou ho do plic a pak plivají."

Ovšem v hospodě také.

Obří rudé transparenty teď vyzývají: "Plivejte jen do odpadkových košů." Nebo stojíte o kreslené billboardy? Tady je: Maso prchá před strávníkem z okna a volá: "Utečte. Byl na velké a neumyl si ruce."

Na odstrašující kvalitu pekingských veřejných záchodků poukázal už Mezinárodní olympijský výbor. Mocní mužové země tedy rozhodli: Ještě jim ukážeme. Dnes? Na vzorových toaletách jsou televize a květiny.

"Ve vesnici u Pekingu experimentovali se speciální splachovací pěnou. Jenže ji neuměli použít, tak se rozpěnila po celé místnosti," líčí Oulíková. "Navíc nikdy předtím nebyl na běžných záchodcích toaletní papír, teď se začíná objevovat. Že ho nedoplňují, je věc druhá..."

Čínský dramatik Lao Še sepsal hru o 50. letech. Lidé ve starobylých domech v ní řešili, že v celé čtvrti nemají jediný záchod. Ani doma, ani jinde. Tehdy oslavovali komunistickou stranu, když jim záchod konečně postavila.

Dnes staví strana a vláda olympiádu. S rozpočtem přes 800 miliard korun. A kulturní národ jí má dodat ještě většího lesku.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze