Bude Pilný třetím adeptem na post šéfa ČOV?

10 2005
Praha - Odstoupí oba kandidáti na předsedu Českého olympijského výboru? Najde se třetí, který bude v úterý kandidovat na nejvyšší post? To jsou otázky, které zákulisím českého sportu hýbou den před volbou předsedy ČOV. Ve spekulacích se objevuje i jméno Karla Pilného, předsedy Českého atletického svazu.

Diskuzi vyvolal oštěpař Jan Železný, který v nedělním televizním programu vyzval současného olympijského šéfa Milana Jiráska, aby oba svou kandidaturu stáhli, pokud se najde třetí kandidát vyhovujících všem stranám.

"Dokážu si představit, že by se v plénu našel někdo, kdo určí směr. Když se na zasedání objeví, klidně to stáhnu," řekl oštěpař Jan Železný v pořadu "Otázky Václava Moravce". "Pokud přijde někdo, kdo bude schopen zajistit nezávislost

ČOV na státních orgánech a obchodních organizacích, já ho budu podporovat a klidně odstoupím," připustil Jirásek.

Úterní zasedání pléna ČOV může mít dva scénáře.

1. Oba kandidáti budou na plenárním zasedání Českého olympijského výboru v úterý bojovat o hlasy 94 členů pléna.

2. Najdou třetího kandidáta a oba odstoupí.

"Nemám žádného člověka. Jen chci vyjádřit, že za mnou nestojí Česká sportovní," komentoval svoje rozhodnutí Železný.

Kdo může být třetím kandidátem?

Jmen se v zákulisí objevilo hned několik, nejschůdnějším by prý pro obě strany mohl být současný předseda Českého atletického svazu Karel Pilný. Atlety vede od roku 1993, je pokladníkem Evropské atletické asociace.

"To je slovo do pranice," reagoval Karel Pilný na dotaz ohledně možnosti své kandidatury. "Kdo chtěl, mohl se v daném termínu o funkce ucházet. Já jsem se touto otázkou nezabýval," dodal.

Vzhledem k jeho zkušenostem z domácího i zahraničního působení ve sportu by mohl být přijatelným kandidátem. "Pokud by k této opravdu významné změně situace opravdu došlo a Jan Železný a Milan Jirásek by se shodli na tom, že třetím kandidátem bych mohl bych být já, začal bych o tom uvažovat. Ale museli by se na tom shodnout oba," dodal Karel Pilný.

Pokud by jej oslovil pouze jeden z kandidátů, nabídku by nepřijal. "Mohlo by to být vnímáno jako pokračování trendu, který je momentálně tím problematickým," vysvětlil Karel Pilný.

Milan Jirásek a Jan Železný jsou momentálně jedinými kandidáty na post předsedy. A jejich boj provází zákulisní spekulace. Železného kritizují jeho odpůrci za provázanost s marketingovou agenturou Česká sportovní. Jejího případného vlivu na ČOV se bojí také Milan Jirásek, jeho volební boj prý není soubojem se Železným, ale se Železného dnes už bývalou agenturou (smlouva mu skončila 31. prosince 2004).

Kdo tedy v úterý předstoupí před plénum? Milan Jirásek a Jan Železný? Nebo se na kandidátce objeví jméno Karla Pilného? Nebo zasáhne do boje o křeslo předsedy současný místopředseda ČOV pro sport František Dvořák, jehož jméno se v zákulisí skloňuje také?

 

Autor:

Nejčtenější

Károlyi má cenu Mezinárodního olympijského výboru, gratuloval mu i Gott

Ombudsman Českého olympijského výboru Alexander Károlyi převzal ocenění...

Ombudsman Českého olympijského výboru (ČOV) Alexander Károlyi dnes převzal cenu Mezinárodního...

Další z rubriky

Ruský curler Krušelnickij dostal za doping na OH čtyřletý distanc

Alexandr Krušelnickij z ruského týmu v curlingovém zápolení smíšených dvojic

Ruský curler Alexandr Krušelnickij dostal za doping na olympijských hrách v Pchjongčchangu čtyřletý...

Calgary zřejmě stáhne kandidaturu na pořádání ZOH v roce 2026

Calgary se o ZOH 2026 nejspíš ucházet nebude.

Kandidatura Calgary na uspořádání zimních olympijských her v roce 2026 je před krachem. Podle...

Kandidatura Calgary na zimní hry 2026 žije, rozhodne se v referendu

Olympijské kruhy v jihokorejském Kangnungu.

Kandidatura Calgary na pořádání zimních olympijských her v roce 2026 stále žije. Městská rada ve...

Najdete na iDNES.cz