Bude to o trefeném hodu, říká Železný

5 2004
Praha - Do kolonky olympijského dotazníku "Čeho chci dosáhnout v Aténách" napsal: vyhrát. Lidé mu to přejí. "Bude to zlato?" zeptal se ho dnes starší pán u oběda. "Nevím, jestli zlato, ale něco to bude," odpověděl Jan Železný. Ze čtyř olympiád má doma čtyři medaile. Co doveze světový rekordman ze svých pátých her?

V osmatřiceti letech bude závodit pod pěti kruhy popáté. V Soulu 1988 získal stříbro, Barcelona 1992, Atlanta 1996 a Sydney 2000 měly punc zlata.  "Každá z nich byla jiná," nechce porovnávat.

"Na první olympiádě jsem byl mladý, bral jsem to s nadhledem a říkal si: Vždyť přijdou další," vykládá. Ale přál by si mít náboj mládí a sebevědomí.

Nejtěžší pro něj byla ta atlantská. Celou sezonu vyhrával, hodil světový rekord. Musel potvrdit roli favorita. A potvrdil.

Nejhezčí bylo Nagano 1998. "Byl jsem tam jako pozorovatel, užil jsem si to," směje se.

Přání? Šokovat soupeře v kvalifikaci

Atény si moc neužije, kvalifikace oštěpu je naplánována na 26. srpna, finále o dva dny později. A 29. srpna Hry končí. "Závidím těm, co závodí druhý nebo třetí den," přiznává.

Mnozí z nich mu závodí jeho medailovou sbírku. Rozšíří ji v řecké metropoli? toť otázka. "Chtěl bych prvním pokusem v kvalifikaci hodit tak daleko, že by si všichni říkali: Ten je zas tak dobře připravenej, že si budeme dělit druhé a třetí místo," směje se osmatřicetiletý oštěpař.

Letos závodil Jan železný pouze dvakrát. V katarském Dauhá skončil v písečné bouři čtvrtý, na Zlaté tretře v Ostravě druhý. Původně plánovaný start v Gatesheadu zrušil kvůli nachlazení, neodjel ani do Londýna. "Na tréninku jsem se cítil dobře, ale říkal jsem si: No co, o závod víc nebo míň," přiznává. Šetřit síly na olympijské hry mu poradil také dobrý přítel, fyzioterapeut Pavel Kolář. "Vím, že mi první závody po dlouhé pauze nedělají problémy," věří si.

Málo závodil i před Hrami v Barceloně 1992. "Měl jsem problémy se zády," vzpomíná. Také před Sydney 2000 se šetřil. "Je to takový můj styl," usmívá se. Letos bude mít pauzu mezi závody největší - od Zlaté tretry (8. června) do kvalifikace olympijského závodu (26. srpna) uplyne 79 dnů. "Není potřeba vyhrávat, je potřeba vyhrát ten nejdůležitější závod. Když se nepovede ten, je to v očích veřejnosti ztracené," vzdechne.

Na Kladně to lítá přesvědčivě

Do přípravy vložil všechno. Nymburk, kde je rozběžiště oštěpařského sektoru nakloněné směrem dolů, se přestěhoval do Kladna. "Je to tam příjemné, hezký stadion," pochvaluje si změnu. "Zatím to lítá přesvědčivě. Jsem přesvědčen, že bych měl jet," vtipkuje před odletem do Atén, jenž si naplánoval na 18. srpna. "Jsem schopný hodit tak, abych byl spokojený," dodává.

Na aténský stadion přitom nemá ideální vzpomínky. Na mistrovství světa v roce 1997 skončil devátý, nedostal se do užšího finále. "Ale nebylo to jen stadionem," říká. V tom roce hodně závodil, na šampionátu byl v útlumu. "Dostal jsem se z něj snad až po měsíci," přiznává Železný.

Ještě před kvalifikací jej čeká boj na diplomatickém poli. Bude usilovat o místo v Mezinárodním olympijském výboru. Už jeho členem byl, ale kvůli velké vytíženosti se jej vzdal. Letos kandiduje do komise sportovců znovu. "Rád se vracím na svá místa," směje se.

Soupeře nezná. "El Guerrouj? No jo, to je nepříjemný," vtipkuje oštěpař při pohledu na seznam proti kandidátů. "Všem jim můžu vzkázat, že jim svůj hlas nedám," dodává.

BUde to o štěstí, říká Železný

Výkonem 86,12 m z Ostravy figuruje momentálně na osmém místě letošních světových tabulek. "To mě neznepokojuje," upozorňuje na fakt, že žádný z oštěpařů letos "neulítl". "Víc lidí cítí šanci, co je může vyprovokovat k vynikajícím výkonům," předpokládá.

Aténská soutěž bude podle Jana Železného asi hodně vyrovnaná. "Bude to o kusu štěstí. O trefeném hodu," prorokuje.

Obrovského vedra se nebojí, je na něj zvyklý ze soustředění v Jihoafrické republice. Zdraví jej osm dnů před začátkem Her také nezlobí. Takže nebude nic měnit. Zůstane v Kladně, příští týden jej čeká házení. Deset dnů před závodem pak oštěp do ruky nevezme. Bude chodit na stadion, házet medicinbaly, běhat rychlé úseky.

"Není důležité, jak člověk dopadne, ale jak se k tomu postaví. Aby udělal všechno, co chtěl. Když se tak stane a skončím pátý nebo šestý, nedá se nic dělat," říká Železný. se svými zkušenostmi a úspěchy bude lídrem atletické části výpravy. Možná nejsilnější, jakou kdy zažil. Výškař Jaroslav Bába, diskařka Věra Cechlová-Pospíšilová, oštěpařka Nikola Brejchová, desetibojař Roman Šebrle, ti všichni si můžou dovést z Atén cenný kov. "A já, který jsem už taky něco zažil a ještě by něco rád," řadí se se smíchem mezi medailové kandidáty.

Když se mu to povede, vyrovná rekord diskaře diskaře Aliho Oertera a sprintera Carla Lewise. Oba zvítězili na čtyřech olympijských hrách za sebou. "Je lákavé sáhnout si na vrchol," ví také Železný. Kdysi mu český velvyslanec z Londýna řekl, že je druhý nejlepší oštěpař historie - po Parisovi. Ten ale trefil Achillovu patu šípem z luku...

Jan Železný.

Autor:


Nejčtenější

Třetí zlato z olympiády mládeže. Malíková vyhrála čtyřstovku

Talentovaná atletka Barbora Malíková

Atletka Barbora Malíková vyhrála na olympijských hrách mládeže závod v běhu na 400 metrů a získala...

Příliš bohatý život a předčasná smrt mocného funkcionáře Baumanna

Patrick Baumann hovoří v Los Angeles o chystaných olympijských hrách.

VIDEO Patrick Baumann byl snad všude. Mnohému předsedal, kdekomu šéfoval. Hodně toho změnil, počtu...Seemanová zářila na olympijských hrách mládeže, vyplavala druhé zlato

Barbora Seemanová ještě nemůže uvěřit svému triumfu na olympijských hrách...

Stává se jednou z hvězd olympijských her mládeže, česká plavkyně Barbora Seemanová získala v Buenos...

Další z rubriky

Měli blízko, medaile nezískali. Proč?


Praha Jediné umístění dokáže ve sportu spustit takový vodopád slz. Čtvrtá příčka. Ani druhá, dokonce ani...

Capalini si užil večery. Zvyká si na slávu


Praha Třebaže už má doma pěknou medailovou sbírku, nic nepřekoná olympijský bronz z Atén. Moderní...

Nejdokonalejší plavecké tělo na světě


Atény Firma Speedo mu slíbila milion dolarů, pokud vyloví z olympijského bazénu v Aténách sedm zlatých...Najdete na iDNES.cz