Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Budou olympijské hry v Letňanech?

18 2004
Praha - Do hry o případné pořadatelství olympijských her v Praze v letech 2016 nebo 2020 vstupuje více než desítka stávajících i nových areálů, některé však budí rozpaky. Několik měsíců trval týmu architektů a odborníků výběr dvou vhodných lokalit pro výstavbu nových sportovních hal, ve kterých by se měly konat olympijské hry v Praze v roce 2016.

Podle severní varianty by mělo být olympijské centrum v Letňanech, podle druhé, východní, v rozvojovém území Štěrbohol.

Za nejvhodnější lokalitu však město považuje severní část metropole, kde by v místech plánovaného letňanského Výstaviště měl vyrůst hlavní olympijský stadion.

"K tomuto hlavnímu areálu by patřilo i rozvojové území Manin, kde by vznikl plavecký stadion, hala Sazka Arena ve Vysočanech nebo nově projektovaná hala na Hagiboru ve Strašnicích," přiblížil náměstek primátora Jan Bürgermeister.

Rozhovor
Bürgermeister: Stavba haly Hagibor bude problém
Pražští radní se přiklonili k vybudování olympijské haly v Letňanech. "Pro severní variantu hrají čtyři hlavní argumenty," říká náměstek primátora Jan Bürgermeister.

Které argumenty to jsou?
Je to dopravní infrastruktura, která bude v době 2016 tak jako tak vybudovaná. Za druhé je to prostor, kde město vždy uvažovalo o vybudování veletržního výstaviště na evropské úrovni, které může využít olympijských hal. Lokalita je v blízkém kontaktu s centrem a stále je zde možná úvaha, kdyby armáda do deseti let opustila kbelské letiště, tak by to bylo ideální místo pro olympijskou vesničku.

Hovoří se o severní a východní variantě, ale sportoviště přitom budou po celé Praze.
Studie pojmenovává zhruba jedenáct sportovišť po celé Praze. Jinak řečeno, neznamená to, že všechny olympijské aktivity budou jen v jedné části města. Pojmenování je po lokalitách, kde vzniknou chybějící stavby, což je olympijská vesnička a olympijský stadion.

V obou variantách figuruje také dříve kontroverzní stavba arény Hagibor ve Strašnicích...
To je takový můj konfliktní bod s architekty. Uvažuje se o ní, protože je zanesena v územně plánovacích podkladech. Osobně si však myslím, že v této lokalitě by nemělo být umístěno velké sportoviště. Je to pietní místo různých vyznání a i událostí vážících se k holokaustu. A proto si myslím, že bychom tu veliké sportoviště budovat neměli, i když zde územně být může.

Hledání za pět milionů
Ve hře je i přes tyto dvě hlavní lokality dalších více než deset areálů rozesetých po celém městě.

"Analýza neměla za úkol určit přesné lokality pro olympijské stadiony, ale především prokázat, že je má Praha vůbec kam umístit," podotkla ředitelka magistrátního útvaru rozvoje města Světlana Kubíková.

I když město našlo lokality, o tom, jestli skutečně podá přihlášku k pořádání her, se rozhodne až letos v listopadu, kdy obdrží výsledky marketingové studie. Město chce mít nejprve jasnou představu o tom, na kolik korun pořadatelství přijde a jakým způsobem bude přípravy zajišťovat.

Proto také v úterý radní rozhodli, že magistrát vypíše soutěž na zhotovení ekonomické studie záměru na pořádání olympiády.

Zatímco výběr lokalit pro olympijská sportoviště provedl útvar rozvoje města v rámci své normální činnosti, zpracování marketingové studie se již prodraží. "Chceme, aby studii propracovala kvalitní firma do hloubky, proto počítám s tím, že náklady na její vyhotovení budou minimálně pět milionů korun," předpokládá Bürgermeister.

Malování od stolů
Studie by také měla přesně určit, jak budou jednotlivé stavby využity i po skončení olympiády.

Hledání lokalit pro výstavbu sportovních stadionů v Praze však má i své háčky. "Až do úterního večera, kdy rada města projednala výsledky analýzy na projednávání olympijských her, jsem nic takového netušil. Ani se zde na radnici či na stavebním úřadě neobjevil nikdo z týmu lidí, kteří analýzu prováděli," poukázal na svérázný způsob hledání lokalit například Josef Dobrý, starosta Letňan, na jejichž území by měl vyrůst hlavní olympijský stadion.

Ředitelka Kubíková však tvrdí, že nebylo v silách architektů obejít všechny části Prahy. "Je to zatím jen hrubá studie, která bude sloužit jako podklad k dalším projektům," vysvětlila Kubíková.

I tak však architekti například počítají s tím, že letňanskou olympijskou halu spolu s přilehlými stadiony využije město pro zázemí pražských veletrhů, které by měly oživit letňanské Výstaviště.

"Vycházeli jsme také z územního plánu, který je doposud stanoven do roku 2010. Tyto plány s ním tedy nekolidují," řekla Kubíková. Dodala, že i když se prověřilo celé území Prahy, je možné, že se v budoucnu mohou v této souvislosti objevit i další lokality.

KDE BUDOU OLYMPIJSKÁ SPORTOVIŠTĚ V PRAZE?
Severní varianta: S1 - hlavní areál v Letňanech, S2 Maniny, S3 Sazka Arena, S4 - Arena Hagibor, S5 Výstaviště Holešovice s T-mobile Arenou, S6 Národní fotbalový stadion, S7 Trojský kanál, S8 Olympijská vesnička Na Kbelském letišti.
Východní varianta: V1 olympijský areál ve Štěrboholích, V2 Strahov, V3 Chodov - Šeberov, V4 Jižní Město - Háje, V5 Maniny - Štvanice, V6 stadion na Letné, V7 stadion Slavia - Eden, V8 Sazka Arena, V9 Arena Hagibor, V10 Pankrác - Reitknechtka, V11 Císařská louka.

Autoři:


Další z rubriky

Velmi žhavé hry: na maraton v olympijském Tokiu už v sedm ráno

VYČERPÁNÍ. Chorvatská vytrvalkyně Matea Matoševičová musela být v cíli...

Kdo si rád nazouvá tenisky ve chvílích, kdy je ráno ještě mladé, by následující zprávou měl být...

Nejlevnější vstupenky na OH v Tokiu budou stát symbolických 2020 jenů

Olympijské hry v roce 2020 uspořádá Tokio.

Nejlevnější vstupenky na olympijské soutěže v Tokiu 2020 bude možné pořídit za symbolických 2020...

Čeští sportovci stále nedostali finanční odměny za olympijské medaile

DVĚ ZLATA. Češka Ester Ledecká ovládla obě disciplíny, ve kterých na hrách v...

Od premiéra v demisi Andreje Babiše dostali 23. dubna šeky na částky, které si vysloužili za zisk...Najdete na iDNES.cz