Bulhaři chtějí žalovat výrobce léčiv

5 2000
S o f i a - Bulharský vzpěračský svaz chce pohnat k soudu farmaceutickou firmu Sopharma, jejíž výrobky prý zapříčinily, že tři reprezentanti neprošli na olympijských hrách v Sydney dopinkovými testy a museli vrátit medaile. Vzpěrači měli pozitivní test na diuretikum, které obsahuje lék Orocetam užívaný v období rekonvalescence. Mezinárodní vzpěračská federace kvůli třem nálezům vyloučila z olympijských her celý bulharský tým.
Bulhaři prostředek užívali se svolením trenéra Ivana Abadževa. Kouč v tomto týdnu odstoupil z funkce, ale předtím prohlásil, že neměl tušení, že Orocetam látku obsahuje. Sopharma, která lék produkuje, se v pondělí sportovcům omluvila. V prohlášení pro tisk však uvedla, že "lék neobsahuje takové množství zakázané látky, aby mohl být považován za dopink".

"Přejeme si především očistit jména našich vzpěračů a jméno trenéra Abadževa," vysvětlil funkcionář vzpěračského svazu Georgi Michaljov pohnutky, které organizaci vedly předat věc soudu. Pozitivní dopinkový test měli v Sydney vítězka kategorie do 48 kilogramů Izabela Dragněvová, bronzový medailista ze soutěže do 62 kg Sevdalin Minčev a Ivan Ivanov, druhý v kategorii do 56 kilogramů.
Autor:

Nejčtenější

Spolupráce ČOV a Škody končí. České olympioniky bude podporovat Toyota

Olympijské kruhy

Český olympijský výbor bude mít od roku 2019 nového generálního partnera. Škodu Auto, se kterou ČOV...

Další z rubriky

Uzdravená lyžařka se vrací na svahy


Z á h ř e b Chorvatská sjezdařka Janica Kosteličová, která loni utrpěla vážné zranění pravého kolena, je...

Je to dost, je to málo?


P r a h a Olympijští medailisté jsou odměňováni za zlato milionem korun, za stříbro pěti sty tisíci, za bronz...

Olympijští medailisté dostali odměny


P r a h a Šeky v hodnotě přes pět a půl milionu korun dostali olympijští medailisté ze Sydney a jejich...

Najdete na iDNES.cz