Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bulharští vzpěrači byli vyloučeni z OH

22 2000
S y d n e y - Dopingovou kontrolou neprošli dva bulharší medailisté z nedělních soutěží vzpěračů. Po Ivanu Ivanovovi, který už o stříbrnou medaili v kategorii do 62 kilogramů přišel, jsou podezřelí zlatá vzpěračka ve váze do 48 kg Izabela Dragněvová a bronzový Sevdalin Minčev, který soutěžil v kategorii do 62 kg. Bulharským vzpěračům nepomohla odvrátit hrozbu vyřazení z olympiády ani kauce 50.000 dolarů, kterou se zavázal složit národní svaz na konto Mezinárodní vzpěračské federace. Za tři dopinkové nálezy potkal Bulhary stejný osud jako rumunské vzpěrače, kteří byli z olympijských her vyloučeni v sobotu.

Bulharští vzpěrači rovněž nesmějí ve zbytku sezóny startovat na mezinárodních soutěžích. "Budou potrestáni zákazem startu až na dvanáct měsíců, v závislosti na výsledcích dalšího vyšetřování," praví se v oficiálním prohlášení Mezinárodní vzpěračské federace.

Vzorky A i B prokázaly v moči Bulharů stopy diuretik, látky, která se užívá pro snížení váhy, navíc ale maskuje užití jiných prostředků, podporujících výkonnost "Bulharští vzpěrači užili diuretika, což je zakázaná látka. MOV je proto diskvalifikoval ze soutěže v Sydney," řekl generální sekretář federace IWF Tamas Ajan.

Belčo Ivanov, zastávající stejnou funkci v Bulharském olympijském výboru, zprvu tvrdil, že celá výprava uvažuje o odstoupení. "Pokud bude i druhý test pozitivní, budeme uvažovat o tom, že se vzdáme olympiády," řekl Ivanov. 

Vyloučení z her ostatně beztak hrozilo celému bulharskému týmu. Pravidla IWF totiž  nařizují vyloučit z mezinárodních soutěží tu zemi, jejíž minimálně tři sportovci jsou během jednoho roku pozitivně testováni. Tento osud měl potkat i Rumuny za tři podobné případy, ti se ale "vykoupili" pokutou 50 000 dolarů a zbývající vzpěrači proto mohou v Sydney dále soutěžit.

Autor:


Nejčtenější

Křik ženského pelotonu. Cyklistkám se nelíbí trať na olympiádě v Tokiu

Zlatou medaili v silničním závodu s hromadným startem v Riu vyhrála po...

Pořadatelé letní olympiády v Tokiu 2020 zveřejnili tratě mužského a ženského silničního závodu....

Další z rubriky

Uzdravená lyžařka se vrací na svahy


Z á h ř e b Chorvatská sjezdařka Janica Kosteličová, která loni utrpěla vážné zranění pravého kolena, je...

V Sydney by chtěli věčný oheň


S y d n e y Australané by rádi napořád udrželi olympijský oheň, musejí však nejprve získat souhlas...

Přibylo dalších šest medailí


S y d n e y Medailová žeň českých sportovců na paralympijských hrách v Sydney pokračuje. K dopolednímu triumfu...Najdete na iDNES.cz